Ponownemu ustaleniu podlega podstawa wymiaru zasiłku macierzyńskiego za pełny okres od 1 września 2005r. do 21 grudnia 2005r. Nie ustala się ponownie podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, mimo że świadczenia były pobieranie bez przerwy.[/ramka]
Zgodnie z art. 85 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=42DC8D01E4EABAE46325F5BA2FD75009?id=184677]ustawy z dnia 13 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2007r. Nr 11, poz. 74 ze zm.)[/link] jeżeli w terminach przewidzianych w przepisach określających zasady przyznawania i wypłacania świadczeń pieniężnych z ubezpieczeń społecznych nie zostało ustalone prawo do świadczenia i świadczenie nie zostało wypłacone, podmiot wypłacający świadczenie jest zobowiązany do wypłaty odsetek w wysokości odsetek ustawowych określonych przepisami prawa cywilnego.
W świetle powołanej ustawy pracownik, któremu wypłaca się wyrównanie świadczenia do kwoty jaka przysługuje po uwzględnieniu w podstawie wymiaru składników wynagrodzenia, które zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego powinny być w tej podstawie wymiaru uwzględnione, ma prawo do odsetek od kwoty wyrównania.
W związku z powyższym, w sprawach, w których następuje wyrównanie zasiłku przysługującego za okres przed wejściem w życie wyroku Trybunału Konstytucyjnego i wypłaconego przed dniem 7 lipca 2008 r., odsetki należy obliczyć za każdy dzień zwłoki, od dnia następnego po dacie wypłaty zasiłku, którego podstawa wymiaru ustalana jest ponownie, do dnia, w którym nastąpiło wypłacenie wyrównania włącznie. Tę zasadę obliczania odsetek powinni także stosować płatnicy składek, właściwi do rozpatrywania wniosków swoich pracowników o wyrównanie zasiłków w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego.
Odsetki wypłacone przez płatników składek podlegają rozliczeniu w ciężar składek na ubezpieczenia społeczne. Należy stosować szczególny tryb rozliczania i wykazywania wyrównań i odsetek w dokumentach rozliczeniowych opisany na stronie internetowej [link=http://www.zus.pl]www.zus.pl[/link].
Rozpatrzenie wniosku w sprawie ponownego ustalenia podstawy wymiaru zasiłku i wypłaty wyrównania zasiłku powinno nastąpić w terminie, jaki obowiązuje przy wypłacie zasiłków, zgodnie z przepisami [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=6B1D95D6FC2A5D4E87F26E7EDDFE7C1A?id=176768]ustawy z dnia 25 czerwca 1999r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U z 2005r. Nr 31, poz. 267 ze zm.)[/link]. Jest to termin nieprzekraczający 30 dni, licząc od następnego dnia po dacie wpływu wniosku o wyrównanie zasiłku. Jeżeli płatnik składek nie dotrzyma tego terminu i opóźni wypłatę wyrównania, odsetki z tego tytułu za okres od następnego dnia po upływie 30-dniowego terminu na wypłatę wyrównania do dnia wypłaty wyrównania, obciążają płatnika składek i nie mogą być rozliczone w ciężar składek na ubezpieczenia społeczne.