Zgodnie z [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=262765]ustawą z 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne (DzU z 2008 r. nr 45, poz. 271 ze zm.)[/link] czynności fachowe w zakresie swoich uprawnień w aptece może wykonywać technik farmaceutyczny, który ma dwuletnią praktykę w aptece odbytą w pełnym wymiarze czasu pracy. Program praktyki, sposób i tryb jej odbywania określa [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=166606]rozporządzenie ministra zdrowia z 17 lipca 2002 r. w sprawie odbywania praktyki w aptece przez technika farmaceutycznego (DzU nr 126, poz. 1082 ze zm.[/link], dalej rozporządzenie).
Praktyka technika farmaceutycznego w aptece, obejmuje pogłębienie wiedzy teoretycznej oraz doskonalenie umiejętności praktycznych w zakresie czynności fachowych, w szczególności polegających na sporządzaniu, wytwarzaniu oraz wydawaniu produktów leczniczych i wyrobów medycznych. W związku z tym ukończenie dwuletniej praktyki przez technika farmaceutycznego stanowi element niezbędny do wykonywania w aptece czynności fachowych polegających na sporządzaniu, wytwarzaniu, wydawaniu produktów leczniczych i wyrobów medycznych, z wyjątkiem produktów leczniczych mających w swoim składzie:
• substancje bardzo silnie działające określone w Urzędowym Wykazie Produktów Leczniczych dopuszczonych do obrotu na terytorium Polski, • substancje odurzające,
• substancje psychotropowe grupy I-P oraz II-P,
• określone w odrębnych przepisach.