Najnowsze sondaże:

IBRiS dla RMF i „Dziennika Gazety Prawnej”: Andrzej Duda – 46,8 proc., Rafał Trzaskowski – 45,9 proc.

IBRiS dla Wirtualnej Polski: Rafał Trzaskowski – 47,2 proc., Andrzej Duda – 45,9 proc. (5 lipca)

Estymator dla „Do Rzeczy”: Andrzej Duda – 50,9 proc., Rafał Trzaskowski – 49,1 proc. (5 lipca)

Kantar dla „Faktów” TVN i TVN24: Rafał Trzaskowski – 47 proc., Andrzej Duda – 46 proc. (3 lipca)

Ipsos dla OKO.press: Rafał Trzaskowski – 49 proc., Andrzej Duda – 48 proc. (2 lipca)

IBRiS dla Onetu: Andrzej Duda – 49 proc., Rafał Trzaskowski – 46,4 proc. (2 lipca)

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Zgłoś swój projekt w konkursie dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ

Instytut Badań Pollster dla „Wiadomości”: Andrzej Duda – 51,14 proc., Rafał Trzaskowski – 48,86 proc. (1 lipca)


Dziękujemy za obserwowanie naszej relacji. Więcej informacji, analiz i komentarzy w naszym specjalnym raporcie: Wybory prezydenckie 2020


23:40

Podsumowanie debaty z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy.

23:16

Debata

No i po "debacie". Mówią, że w 1989 roku przed Polską otworzyły się drzwi ku demokracji. Zgoda. Szkoda tylko, że tak mało ludzi zdaje sobie sprawę z tego, że to drzwi obrotowe i od 30 lat kręcimy się w kółko…Dobrej Nocy.

Opublikowany przez

Paweł Kukiz

Poniedziałek, 6 lipca 2020

22:42

22:27

Duda w Końskich: Z uśmiechem patrzę na wiceprzewodniczącego PO pana Rafała Trzaskowskiego, który w ciągu ostatniego miesiąca zmienił zdanie w większości spraw, które dzisiaj są przedmiotem debaty publicznej.

22:26

Duda w Końskich: To są bardzo ważne wybory. W ogromnym stopniu zdecydują, czy będzie zgodne działanie, czy będą jakieś jałowe spory między prezydentem a rządem, blokowanie, próby udowadniania, kosztem obywateli, że ktoś jest silniejszy.

22:25

22:24

Duda w Końskich: Chciałem podziękować za debatę. Przypuszczałem, że pan Trzaskowski nie przyjedzie.

22:21

Duda w Końskich: Bez zgody społeczeństwa, bez konsultacji pieniądze z OFE zostały zabrane. Uważam, że to skandal. Nie mam wątpliwości, że jest kwestia świętego prawa własności i że tutaj wszelkie zasady zostały złamane.

22:20

Duda w Końskich: Środki, które zgromadziliśmy w OFE powinny być w naszej dyspozycji. To przecież my je zarabialiśmy. Zabranie tych środków bez zgody społeczeństwa uważam za naruszenie zasad demokracji. Pamiętam dwa takie punkty – pierwszy w 2011 r. gdy Donald Tusk obiecał, że nie podniesie wieku emerytalnego. Wszystko zostało zlekceważone. To były takie czasy.

22:17

Podsumowanie debaty z udziałem Rafała Trzaskowskiego.

22:17

Duda w Końskich: Szczepionka na koronawirusa? Nie jestem zwolennikiem szczepień obowiązkowych. Nigdy się nie zaszczepiłem przeciw grypie.

22:15

Duda w Końskich: Kiedy się skończy koronawirus? Nie umiem odpowiedzieć, nie jestem ekspertem. Na pewno będziemy bezpieczni, gdy powstanie lek, remedium dla chorych lub zabezpieczające przed zachorowaniem. To był jeden z tematów poruszanych podczas rozmowy z prezydentem Donaldem Trumpem. Chcę, żeby polscy naukowcy mieli kontakt z supernowoczesnymi laboratorami amerykańskimi.

22:10

Duda w Końskich: Śmiali się ze mnie, że siedziałem przy biurku na pustym peronie w Końskich i podpisywałem ustawę Kolej plus. Jednym z elementów mojego programu politycznego jest odbudowanie zlikwidowanych połączeń. Kolej wróci do Końskich? Dzisiaj budżet centralny dofinansowuje takie inwestycje do 85 proc. Mam nadzieję, że samorząd złoży wniosek i inwestycja zostanie zrealizowana.

22:07

22:07

Duda w Końskich: Po sieci szkolnej internetu chciałbym, żeby kolejnym etapem było rozprowadzenia świtłowodu do każdego domu w Polsce.

22:06

Duda w Końskich: Fajnie, że jest 500 plus, ale to fundament, na tym wszystkim powinien być zbudowany elegancki domek, a to już są pensje rodziców.

22:05

Duda w Końskich: Przeciętnie jesteśmy daleko za Zachodem, ale cieszy mnie, że wynagrodzenia w ciągu ostatnich pięciu lat znacząco wzrosły. Chciałbym, żeby wzrost gospodarczy był jeszcze wyższy. Zgodziłem się na tarcze, bo uznałem, że trzeba przedsiębiorcom dać pieniądze na utrzymanie miejsc pracy, żebyśmy mogli wrócić na ścieżkę szybkiego rozwoju. Rozwój, rozwój i jeszcze raz rozwój, mądrze prowadzone inwestycje. Wierzę, że jesteśmy w stanie dogonić Europę Zachodnią. Nie chcę mówić, że w ciągu pięciu lat osiągniemy ten poziom jeśli chodzi o wynagrodzenia.

22:04

Trzaskowski w Lesznie: Przed nami wybory, które są niesłychanie ważne. Tego typu wybory zdarzają się raz na pokolenie. Zdecydujemy o tym czy Polska będzie otwarta, europejska, walczymy o Polskę, w której można zostawić w tyle spory przeszłości.

22:00

Duda w Końskich: Są spółki giełdowe. Część akcji znajduje się w spobodnym obrocie. Nasze tzw. perły w koronie powinny być strzeżone. Jestem zwolennikiem tego, żeby raczej repolonizować, byłem zwolennikiem, żeby odkupić bank Pekao S.A. z rąk włoskch. Pozostając w zgodzie z międzynarodowymi zobowiązaniami powinniśmy – tak jak wszyscy inni – prowadzić własne interesy.

21:57

Trzaskowski w Lesznie: To jest absolutny skandal, że rządzący nas nie informują w kwestii sytuacji finansów publicznych.

21:57

21:56

Duda w Końskich: Byłem prezydentem, który był kandydatem w 2015 r. Zjednoczonej Prawicy, ale od razu po wyborze zrezygnowałem z członkostwa w partii mając świadomość, co oznacza prezydentura. Rozumiałem, że pod ustawą podpisany jest prezydent. Kiedy się z ustawą zgadzałem, to ją podpisywałem. Realizowałem to, co służyło ludziom. Parę razy sprzeciwiłem się dawnym kolegom i koleżankom, wetując ustawy. Nie żałuję żadnej decyzji o wecie. Zależało mi przede wszystkim, by Polskę uczynić państwem bardziej sprawiedliwym.

21:54

Duda w Końskich o adopcji przez pary jednopłciowe: Zapowiedziałem złożenie projektu zmiany konstytucji. Wszystkie związki jednopłciowe, osoby pozostające w takich związkach będą wyłączone z adopcji. Mam nadzieję, że posłowie ZP, Konfederacji, PSL i część posłów PO poprą projekt.

21:53

Trzaskowski w Lesznie: Ja nie zmieniam zdania pod wpływem kampanii wyborczej, tylko pod wpływem wielu lat obserwacji. Dzisiaj dochodzimy jasno do konkluzji, że nie może być zgody na podwyższenie wieku emerytalnego.

21:46

Duda w Końskich: Ostatnie 5 lat to był dla Polski i dla Polaków dobry czas. Zyskały wszystkie grupy społeczne, wzrosły wynagrodzenia. Koszty życia stają się niższe, wynagrodzenia rosną. To polityka, którą chciałbym realizować. Jesteśmy dotknięci pandemią, ale tarcza obroniła miejsca pracy. Chciałbym, żeby Polska się rozwijała, żebyśmy odtwarzali połączenia kolejowe. Chcę zostać prezydentem, chcę kontynuować politykę dla rodziny, dla rozwoju Polski, dlatego proszę państwa o głos.

21:44

Trzaskowski w Lesznie: Dzisiaj Pierwsza Dama powinna świecić przykładem – niezależności, charakteru – a taka właśnie jest Gosia. Cieszę się, że stoi obok mnie – bo to wzmacnia nie, ale wzmocni też prezydenturę.

21:43

Duda w Końskich: Żałuję, że nie ma tutaj wiceprzewodniczącego PO pana Rafała Trzaskowskiego, bo ten model zwijania państwa, który zadający pytanie opisywał, to był model realizowany przez PO w czasie 8 lat ich rządów. To się nie sprawdziło. Ja byłem zwolennikiem modelu równego rozwoju kraju. To najlepszy model. Prowadziłem politykę wspierania polityki regionalnej. Głównym zadaniem prezydenta powinno być dbanie o rozwój kraju. Powinniśmy realizować też mniejsze inwestycje, na poziomie samorządowym. Dlatego postuluję utworzenie funduszu inwestycji lokalnych.

21:40

Duda w Końskich: Są rządowe programy „Czyste powietrze”, „Twój prąd”, które pozwalają uzyskać istotne dofinansowanie. Można uzyskać dofinansowanie na poziomie 20 tys. zł jeśli chodzi o termomodernizację i wymianę paleniska i 5 tys. zł jeśli chodzi o panele fotowoltaiczne. Są w naszym kraju programy, które w bardzo istotnym stopniu pozwalają szukać dofinansowania na inwestycje, które prowadzą do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza. Są też programy skierowane do samorządów, jak „Miasto z klimatem”, by było więcej terenów zielonych.

21:39

Trzaskowski w Lesznie: Jestem gotów, żeby współpracować z politykami PiS-u. Jestem też gotów do gestów symbolicznych. Natomiast druga strona – i prezydent Andrzej Duda – nie wykonali najmniejszego gestu w kierunku tych, którzy myślą inaczej.

21:38

Trzaskowski w Lesznie: Wielokrotnie mówiłem, że złożę wniosek o ulicę dla pana prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Uważam, że taka ulica mu się należy – tylko po serii wyborów. Ja wiem co by się działo w kampanii wyborczej – byłaby jedna wielka awantura. Ja złożę ten wniosek – i będziecie mnie mogli z tego rozliczyć.

21:35

Duda w Końskich: Polityka, którą zacząłem prowadzić w 2015 r. a później prowadziliśmy ją razem z rządem Zjednoczonej Prawicy to była zmiana paradygmatu wobec tego, co działo się za czasów PO. Ukierunkowaliśmy naszą politykę na rodzinę, dlatego zostały wprowadzone 500 plus, 300 plus, godziwe waloryzacje, trzynasta emerytura. Trwanie tych programów uważam za istotny element polityki społecznej i kwestię honoru dla mnie, bo ja byłem współuczestnikiem wprowadzania tych programów. Zredukowaliśmy biedę wśród dzieci o 90 proc. Gwarantuję, że jeżeli pozostanę prezydentem, wszystkie te programy zostaną utrzymane. W najbliższych latach chcę, żebyśmy wykonali skok jakościowy jeżeli chodzi o poziom życia w naszym kraju.

21:33

Trzaskowski w Lesznie: Ja przez te ostatnie dni byłem bardzo ostrożny dobierając słowa, natomiast to co obserwuję jest skandaliczne. Ja nigdy nie ułaskawię pedofila, ułaskawienie pedofila nie powinna mieć miejsca. Zamiast się rządzący skupić na pomoc tej rodzinie – skupiają się na wybielaniu samych siebie. Panie prezydencie – nie ma dobrych, usprawiedliwionych aktów pedofili. Nie powinno być aktów łaski dla pedofili, gwałcicieli, zabójców. Sam proces ułaskawień musi być procesem przejrzystym.

21:31

Duda w Końskich: Jeśli chodzi o USA, to stosunki ze Stanami Zjednoczonymi są dobre jak chyba nigdy dotąd od 1989 r. Wprowadzony został ruch bezwizowy, to także dowód, że Polacy stają się coraz zamożniejsi i że jeżdżą do USA m.in. w celach turystycznych. Mamy dziś ogromną przychylność ze strony władz amerykańskich: są w naszym kraju wojska amerykańskie. Myślę, że każde państwo UE chciałoby mieć taką dobrą relację ze Stanami Zjednoczonymi.

21:29

Duda w Końskich: Przez pięć lat zajmowałem się tym, co czasem określamy mianem dyplomacji gospodarczej. Starałem się promować polskich przedsiębiorców.Przedsiębiorcy byli ze mną m.in. w Kazachstanie. Obiegły Chiny i świat zdjęcia prezydenta Chin z polskim jabłkiem w ręku na peronie w Warszawie. Dzisiaj rynek w Chinach to duży rynek zbytu dla polskich producentów rolnych. Organizowałem cykliczne spotkania, „Start-upy w Pałacu”. Młodzi przedsiębiorcy byli ze mną w Finlandii, Szwajcarii, USA i tak dalej zamierzam działać.

21:24

Duda w Końskich: Dopóki jestem prezydentem Rzeczypospolitej mogą być państwo pewni, że nigdy nie zgodzę się na dopuszczenie eutanazji. Dzisiaj to jest w wielu państwach na zachodzie Europy ale i tam jest to kwestionowane. W moim przekonaniu eutanazja jest niedozwolona. Jest to problem wielu społeczeństw zachodnich. Możemy się spodziewać, że z tych państw, będą przyjeżdżali do Polski starsi ludzie, żeby móc w naszym kraju dożyć niczym niezakłóconej starości. Życie ludzkie jest kwestią fundamentalną. Nigdy się na takie rozwiązanie (eutanazję – red.) nie zgodzę. Jesteśmy wychowywani w szacunku do osób starszych. Seniorzy są skarbem społeczeństwa.

21:23

Trzaskowski w Lesznie: To co się dzieje z TVP to coś niesamowitego. Ja jasno zapowiedziałem, że TVP Info zlikwiduję, zrobię wszystko, żeby zostało zlikwidowane.

21:21

Duda w Końskich o reformie edukacji „z poszanowaniem wartości, które wyznajemy w rodzinach”: To kwestia polityczna. Program edukacyjny będzie kształtowany w zależności od tego, kto będzie rządził w naszym kraju. Jeśli będzie to opcja szanująca tzw. tradycyjne wartości, to i takie będą programy. Niezależnie od tego, kto będzie rządził, władza będzie się zmieniała – jest konstytucja, która mówi w art. 48 że rodzice mają prawo wychowywać dzieci zgodnie ze swoimi przekonaniami. Wniosłem projekt ustawy, bardzo mi zależy, by to konstytucyjne prawo rodziców, by mogli wychowywać ale i zapobiegać, by ktoś przekazywał ich dzieciom treści, które mogą je realizować, by rodzice mieli kontrole nad dodatkowymi elementami edukacyjnymi, które mogą być do szkół wprowadzane. Dlatego w projekcie zaproponowałem, by w takim przypadku stowarzyszenie musiało uzyskać zgodę rodziców.

21:19

Trzaskowski w Lesznie: Władza, która przyłoży rękę do fałszowania wyborów, zniknie z naszej sceny politycznej na zawsze

21:15

Trzaskowski w Lesznie: Ja jestem gotów z rządzącymi współpracować jeśli chodzi o opieszałość sądów – ale trzeba zająć się właśnie tym, a nie upolitycznianiem sądów.

21:14

Jak zachęcić młodych ludzi, by nie wyjeżdżali z kraju?

Duda w Końskich: Przypomnę, że stworzyliśmy dobrą perspektywę dla tych, którzy kończą studia – do 26. roku życia zwolniliśmy z podatku dochodowego. Obniżyliśmy też pierwszy próg podatkowy, który bardzo często dotyczy młodych. Obniżyliśmy też podatki dla drobnych przedsiębiorców. To rozwiązania, które miały ułatwić młodym start. Młodych zatrzymać może wynagrodzenie połączone z kosztami życia.

21:10

Pytanie dotyczy dopłaty dla rolników.

Duda w Końskich: Obecnie dopłaty bezpośrednie wypłacane są wg stawek wynegocjowanych przez rząd PO-PSL w 2013 r. Nowa perspektywa finansowa rozpocznie się od 2021 r. Jesteśmy w fazie negocjacji. Wygląda na to, że będzie sukces – premier ogłaszał, że szacuje, iż będzie to 30,5 mld euro na siedem lat. Ale budżet na Wspólną Politykę Rolną wzrósł, także dla Polski i to będzie 33,5 mld na następną perspektywę. Chcę dodać, że w związku z pandemią wielu rolników znalazło się w trudnej sytuacji, zwłaszcza tych, którzy mają gospodarstwa kwiatowe, mięsne czy mleczne. Udało nam się w KE wynegocjować, że część środków będzie mogła zostać skierowana na pomoc dla państwa – otrzymają państwo dodatkowe świadczenia odszkodowawcze. Troska o dobro rolników jest dla mnie niezwykle istotna.

21:10

Pytanie o współpracę z rządem w kwestii polityki zagranicznej

Trzaskowski w Lesznie: Jestem gotów do współpracy w polityce zagranicznej. Ja chcę odbudować silną pozycję Polski w UE – i deklaruje tutaj współpracę z rządzącymi.

21:10

Trzaskowski w Lesznie: Mam poczucie, że my wszyscy rozmawiamy o państwie, a rządzący bardziej się martwią o państwo Morawieckich i państwo Szumowskich.

21:09

Trzaskowski w Lesznie: Nie może być sytuacji, w którym ministrowie, premier ukrywają własne pieniądze. Ja nie mam problemów z tym, że premier, minister zdrowia są zamożnymi ludźmi – mam problem z tym, że próbują to ukryć.

21:07

Duda w Końskich: Od samego początku prowadziłem razem z rządem rozsądną politykę stopniowego uruchamiania kolejnych programów społecznych. Wzrost gospodarczy wyunosił średnio 4,3 proc.

21:07

Duda w Końskich: Pierwszymi programami, które wprowadziliśmy, było obniżenie wieku emerytalnego. Politycy PO krzyczeli, że to rozwali budżet, ZUS – okazało się to wszystko nieprawdą. Uszczelniliśmy system poboru podatków. Kilkadziesiat miliardów zł VAT-u zaczęło wpływać do budżetu, to umożliwiło realizację programów 500 plus, 300 plus. Sytuacja jest pod kontrolą. Pieniędzy na realizację tych programów nie zabraknie.

21:06

Trzaskowski w Lesznie: Gwarantem tego, że się nie zawali gospodarka, nie zawali się system emerytalny musi być niezależny prezydent. Musi być ktoś, z kim rządzący się będą liczyć, bo oni się nie liczą z prezydentem z własnej formacji politycznej.

21:05

Duda w Końskich: Sytuacja Polski jeśli chodzi o kwestie gospodarcze, mimo kryzysu wywołanego koronawirusem, jest całkiem niezła. Działania, które podjąłem razem z rządem Zjednoczonej Prawicy są działaniami skutecznymi.

21:04

Trzaskowski w Lesznie: Jeśli chodzi o Rosję musimy mieć twardą i pryncypialną politykę. Chiny? Im będziemy mieli większy wpływ w UE, będziemy bardziej interesującym państwem dla Chin.

20:59

Trzaskowski w Lesznie: Nic mnie bardziej nie denerwuje jak to, co PiS zrobił z edukacją. Jak oni mogą niszczyć polską edukację – i to w imię czego, w imię chaosu.

20:55

Trzaskowski w Lesznie: Walczę z nienawiścią, walczę z wykluczeniem. Zawsze będę walczył z nienawiścią – tego mnie nauczył samorząd, że trzeba stać przy wszystkich, którzy są atakowani.

20:52

– Zaraz po zaprzysiężeniu powołam Radę Gabinetową, aby porozmawiać o finansach. Już dzisiaj widać, że rządzący nie radzą sobie z sytuacją budżetową, coś ukrywają, pewnie dlatego im się tak spieszyło do wyborów – zapowiedział Rafał Trzaskowski.

20:50

– To mnie różni od mojego konkurenta – pan prezydent wykonuje wyłącznie polecenia prezesa. W momencie, kiedy byli atakowani nauczyciele i nauczycielki powinien powiedzieć: nie zgadzam się. Pan prezydent milczał, bo się boi, boi się prezesa, boi się swojej partii. Ja mogę posłuchać rady, wdać się w dyskusje, ale na końcu wszystkie decyzję będę podejmował ja – Rafał Trzaskowski.

20:48

– Próbuję przekonać absolutnie wszystkich. 57 proc. społeczeństwa zagłosowała za zmianą – i ja taką zmianę oferuję. Proponuję prezydenturę, która będzie niezależna. Ja na serio mówię o wspólnocie – mówi Rafał Trzaskowski.

20:45

Trzaskowski w Lesznie: Problem polega na tym, że prezydent jedną rzecz mówi, a drugą robi. Zapowiadał pięć lat temu, że będzie chciał odbudować wspólnotę – niestety nie wyciągnął ręki do ludzi, którzy myślą inaczej.

20:44

Trzaskowski w Lesznie: Mam nadzieję, że nadszedł kres starych sporów. Czas na prezydenta, którego szefem będą obywatele, a nie prezes

20:42

Trzaskowski w Lesznie: Trzeba stawiać na alternatywne źródła energii – niestety ostatnie pięć lat zostało zmarnowanych. Walka z kryzysem klimatycznym jest absolutnym priorytetem.

20:40

Trzaskowski w Lesznie: Oczywiście rodzice są od tego, aby wychowywać swoje dzieci – nie prezes Kaczyński, nie prezydent Duda i rodzice to robią. I bardzo dobrze

20:38

20:37

Kolejne pytanie dotyczy przyszłości energetycznej. – Zmarnowaliśmy 5 lat, jeśli chodzi o odnawialne źródła energii – powiedział Trzaskowski.

20:36

Prezydent Warszawy zapowiedział, że weźmie udział w Marszu, jeśli będzie to wydarzenie bezpieczne.

– Mówiłem od początku, ze jeżeli nie będzie polityczny, to ja bardzo chętnie w tym marszu wezmę udział – powiedział Trzaskowski.

20:34

Pierwsze pytanie na debacie z udziałem Rafała Trzaskowskiego dotyczy Marszu Niepodległości.

20:20

20:07

20:06

20:04

W internecie pojawił się spot, w którym wyborcy Krzysztofa Bosaka deklarują poparcie w drugiej turze dla Andrzeja Dudy. Zdaniem Konfederacji to działanie, za którym stoi Prawo i Sprawiedliwość.

19:38

Nie jestem kandydatem rezerwowym Platformy Obywatelskiej, bo liczyłem, że wejdę do II tury i zawalczę w niej z Dudą z większym „zapasem bezpieczeństwa” niż Trzaskowski

Szymon Hołownia w Polsat News

18:51

Dzisiaj Rafał Trzaskowski stchórzył przed prezydentem Andrzejem Dudą i nie pojechał do Końskich na debatę. Wiecie dlaczego? Tamta debata nie jest pod osłoną jego mediów, mediów zagranicznych – powiedział premier Mateusz Morawiecki

18:20

Prezydent Andrzej Duda cieszy się największym zaufaniem wśród ankietowanych w sondażu CBOS. Na drugim miejscu znalazł się premier Mateusz Morawiecki. W badaniu nie uwzględniono Rafała Trzaskowskiego.

18:06

Do Sejmu trafił projekt ustawy o zmianie konstytucji autorstwa prezydenta Andrzeja Dudy, który dotyczy zakazu możliwości adopcji dziecka przez osobę pozostającą w związku jednopłciowym. Prezydent oczekuje, że ustawa zostanie poparta przez część opozycji.

17:55

Rządy PO były dla Polski niszczące, strzaskały nasze państwo i to nigdy nie może wrócić

Andrzej Duda w Mniowie

17:20

Gorąco apeluję do tych, którzy twierdzili, że nie pójdą i nie zagłosują – bardzo o to proszę, żebyście się zastanowili nad tym raz jeszcze – zwraca się do swoich wyborców Szymon Hołownia.

17:09

16:46

Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że kolejne odwiedzane przez premiera Mateusza Morawieckiego miasta to nie element kampanii przed drugą turą wyborów prezydenckich, lecz walka z kryzysem. – Premier wykonuje przede wszystkim obowiązki służbowe, a nie kampanijne i dlatego nie brał urlopu – mówi.

16:15

Kto załatwił temat wiz? Andrzej Duda. Kto załatwił temat Gazociągu Północnego, niezależność od Gazpromu? Andrzej Duda. Kto załatwił 6 mld zł z powrotem na konta w Polsce? Andrzej Duda

Premier Mateusz Morawiecki w Świeciu

15:44

Przyszłość musi opierać się na dwóch filarach: na tradycji i naszych wartościach oraz na innowacyjnym rozwoju

Andrzej Duda w Starachowicach

15:39

– Jeżeli może być ono narzędziem do tego, żeby realizować słuszne sprawy, słuszne rzeczy, to powinno się to robić, w innym wypadku jest to marnotrawstwo – mówi o roli pierwszej damy Małgorzata Trzaskowska.

15:30

Andrzej Duda spotkał się z mieszkańcami Starachowic

15:25

Na ostatnim etapie kampanii wyborczej widać więcej żony Rafała Trzaskowskiego. Pojawia się na wiecach, ma swoją agendę polityczną. Zapowiada 200 zł dodatku do emerytury dla kobiet wychowujących dzieci – komentują Michał Kolanko i Michał Szułdrzyński w podcaście „Pod Żyrandolem”.

Najnowszy odcinek podcastu do wysłuchania tutaj:

15:23

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka skomentował wymianę zdań między europosłanką PiS Beatą Mazurek a amerykańską ambasador w Polsce Georgette Mosbacher. – Mogę tylko ubolewać, że osoby pokroju pani Mazurek reprezentują Polskę w Parlamencie Europejskim – powiedział.

15:14

15:11

15:09

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował, że po pierwszej turze wyborów prezydenckich nie zaobserwowano wzrostu zachorowań.

14:35

Rzecznik rządu przypomina Rafałowi Trzaskowskiemu wpis z 2015 roku, w którym krytykował on zapowiedzi wprowadzenia programu 500plus i obniżenie wieku emerytalnego. Trzaskowski w trakcie trwającej właśnie kampanii wyborczej wielokrotnie podkreślał, że dziś uważa program 500plus za dobre rozwiązanie i nie zamierza prowadzić działań na rzecz podwyższenia wieku emerytalnego.

https://twitter.com/PiotrMuller/status/1280117870631047168

14:31

14:21

Rolą ambasador USA ani dyplomatów innych państw nie jest wchodzenie w polemikę z politykami – stwierdził europoseł PiS Ryszard Czarnecki w rozmowie z Wirtualną Polską.

13:59

13:57

W związku z przepychanką, jaka miała miejsce podczas konferencji Rafała Trzaskowskiego w oczyszczalni ścieków „Czajka”, PiS chce usunięcia Sławomira Nitrasa ze sztabu kandydata opozycji. „Jest niebezpieczny dla otoczenia”.

13:25

Od wielu tygodni mówię, że dzisiaj powinniśmy mówić o polskiej służbie zdrowia. Pan prezydent ucieka przed każdą trudną dyskusją. W czasie debaty w TVP padały pytania o strefę euro, zamiast o służbę zdrowia.

Rafał Trzaskowski w Strzelinie

13:07

Krzysztof Bosak pisze, że kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi w 2020 roku była najbardziej profesjonalną kampanią w jakiej uczestniczył.

12:39

W tej chwili pójście do wyborów jest bezpieczniejsze niż pójście na zakupy – mówił Łukasz Szumowski, minister zdrowia, w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem.

Całej rozmowy można wysłuchać tutaj:

tv.rp.pl

tv.rp.pl

12:25

„Katolik poprzez akt wyborczy, wybierający zło, sam stawia się poza Kościołem, to nie tylko grzech ciężki, lecz praktyczne wyłączenie się ze wspólnoty Ludu Bożego. Jest jeszcze czas na nawrócenie po pierwszej turze wyborów” – napisał proboszcz parafii Czermno w ogłoszeniach parafialnych.

12:24

Wyborcy zaczynają śledzić kampanię dwa tygodnie przed wyborami. Najbardziej zapamiętują atmosferę, emocję i to czy kandydatowi się chce. Najsilniej przemawiają do nich takie uczucia jak lęk, zagrożenie i nienawiść – mówi Tomasz Karoń, strateg polityczny w rozmowie z Michałem Kolanko.

Najnowszy odcinek podcastu „Game changer” do wysłuchania tutaj:

12:23

Andrzej Duda woli debatować sam ze sobą i z TVP. On debatuje tylko wtedy, kiedy zna pytania – mówił w TVN24 szef sztabu wyborczego Rafała Trzaskowskiego, poseł PO Cezary Tomczyk.

Fotorzepa, Jakub Czermiński

Fotorzepa, Jakub Czermiński

11:42

Prezydent Duda liczy, że jego projekt zmian w konstytucji poprze część posłów Koalicji Obywatelskiej, PSL oraz posłowie Konfederacji.

11:38

Przysposobić osoby małoletniej nie będzie mogła osoba pozostająca we wspólnym pożyciu z osobą tej samej płci.

Prezydent Andrzej Duda w Warszawie

11:37

Wielokrotnie było polskie społeczeństwo o to pytane, odsetek osób przeciwnych adopcji dzieci przez pary jednopłciowe, zawsze był powyżej 70 proc.

Prezydent Andrzej Duda w Warszawie

11:34

Andrzej Duda podpisuje projekt zmian w konstytucji przewidujący zapisanie w niej zakazu adoptowania dzieci przez pary jednopłciowe.

11:06

Ambasador USA w Polsce, Georgette Mosbacher, skrytykowała europosłankę PiS Beatę Mazurek za określenie TVN24 mianem WSI24. „Powinna się pani wstydzić”.

10:52

PO i PiS różnią się retoryką, ale jeśli chodzi o zmiany stanu faktycznego większych różnic tutaj nie ma – mówił w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem Sławomir Mentzen, polityk Konfederacji.

Całej rozmowy można wysłuchać tutaj:

tv.rp.pl

tv.rp.pl

10:16

Naszą siła jest różnorodność, a ona buduje. Nigdy nie pozwolę atakować nikogo, kto inaczej myśli, wygląda, chce stawiać na silna tradycję, ale jest otwarty na tolerancję. Na Śląsku jasno zadeklarowałem, że nie będzie zgony na nazywanie kogokolwiek „ukrytą opcją niemiecką”. Wyobraźcie sobie, co będzie, jeśli wygra wybory Andrzej Duda; będzie atak na samorządy, na wolne wybory, podpisywanie ustaw w środku nocy. Właśnie dlatego chcemy zmiany.

Rafał Trzaskowski w Kędzierzynie-Koźlu

10:12

Gdziekolwiek jestem, stoi obok mnie samorządowiec z krwi i kości, bo nie ma lepszej rozmowy niż ludzi, którzy wiedzą, o czym mówią. I działają, o ile rządzący im nie przeszkadzają. Rządzący mówią o współpracy, a bardzo są nieskorzy do pomocy tam, gdzie ta współpraca jest potrzebna. Wszędzie tam, gdzie pokazaliśmy kręgosłup, rzucają nam  kłody pod nogi. Mamy dość!

Rafał Trzaskowski w Kędzierzynie-Koźlu

10:04

Przecież nie zagłosuję na Andrzeja Dudę po tych pięciu latach prezydentury, którą widziałem, i po tym, co teraz widzę w kampanii, która kompletnie odkleiła się od jakiegokolwiek meritum – mówił w TOK FM Szymon Hołownia.

10:01

Mieliśmy liczne przypadki wtrącania się niemieckich wydawców w politykę polską i w strukturę medialną w Polsce

Ryszard Legutko, europoseł PiS w rozmowie z Programem I Polskiego Radia

9:44

Wydaje się, iż Rafał Trzaskowski ma większe szanse na przekonanie wyborców Konfederacji o profilu wolnościowym, a Andrzej Duda – wyborców konserwatywnych – mówił w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem polityk Konfederacji, Sławomir Mentzen.

tv.rp.pl

tv.rp.pl

9:25

W tak ważnym momencie, jakim jest II tura wyborów prezydenckich, wszystkie stacje telewizyjne i rozgłośnie radiowe powinny mieć możliwość współorganizowania debaty

Grzegorz Napieralski, poseł Koalicji Obywatelskiej w rozmowie z Programem I Polskiego Radia

8:29

Jarosław Gowin w radiowej Trójce: Nie jest tajemnicą, że cenię Władysława Kosiniaka-Kamysza. Nie miałbym nic przeciwko temu, by koalicja powiększyła się, ale nie ma takich rozmów.

8.17

Zagłosuję na Rafała Trzaskowskiego, bo nie mam innego wyjścia – mówił w TOK FM Szymon Hołownia.

8:08

Z sondażu IBRiS dla RMF FM i „DGP”wynika, że walka w drugiej turze będzie zacięta. Obydwu kandydatów dzieli niecały punkt procentowy.

7:59

Sondaż IBRiS dla Wirtualnej Polski wskazuje, że gdyby II tura wyborów odbyła się w minioną niedzielę, wygrałby ją Rafał Trzaskowski z poparciem 47,2 proc. głosów. Prezydent Andrzej Duda uzyskałby 45,9 proc. głosów.

7:47

Widzę co się dzieje w internecie, widzę kalumnie, które są wypisywane przez prominentnych polityków PO, potem kasowane. To jest obrzydliwe – mówił w TVN24 Marcin Mastalerek, rzecznik sztabu wyborczego Andrzeja Dudy w 2015 roku.

FOT. MARIAN ZUBRZYCKI/FOTORZEPA

FOT. MARIAN ZUBRZYCKI/FOTORZEPA

6:41

PiS – 38 proc., Koalicja Obywatelska – 23,6 proc. – te partie zajęłyby dwa pierwsze miejsca w wyborach parlamentarnych, gdyby te odbyły się w ostatni weekend – wynika z sondażu IBRiS dla Onetu. Na podium znalazłaby się jeszcze Polska 2050 Szymona Hołowni.

6:19

W dalszym ciągu epidemii trzeba się obawiać. Koronawirus był, jest i będzie – twierdzi w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem prof. Krzysztof Simon, lekarz specjalista od chorób zakaźnych.

5:56

Logika kampanii to istna łamigłówka. Schlebiając jednym, można ubliżyć drugim. A i zamierzony efekt może czasem zaskoczyć. Przekonuje się o tym urzędujący prezydent – pisze redaktor naczelny „Rzeczpospolitej” Bogusław Chrabota.

5:39

5:15

Andrzej Duda, ułaskawiając pedofila, uruchomił lawinę wydarzeń, które mogą wpłynąć na wynik wyborów. Obrona przez atak na media tylko pogrąża prezydenta – pisze w „Rzeczpospolitej” Jacek Nizinkiewicz.

Fotorzepa, Jakub Czermiński

Fotorzepa, Jakub Czermiński

4:54

Mobilizacja, mobilizacja, mobilizacja – te trzy słowa najlepiej definiują ostatni tydzień kampanii. Ale ponieważ kandydaci w II turze muszą zabiegać nie tylko o swoje elektoraty, festiwal wyborczych obietnic jest bardzo szeroki. Nie wszystkie mieszczą się wprost w konstytucyjnej roli prezydenta, ale wszystkie mają na celu przyciągnięcie kolejnych głosów. Czasami bardzo ściśle określonych grup, czasami szerszych – pisze w „Rzeczpospolitej” Michał Kolanko.

4:40

– Nie dzielimy skóry na niedźwiedziu – mówią w PO. Jednak trwają już tam rozmowy o przyszłym kandydacie na prezydenta stolicy – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

4:12

Po wyborach będziemy musieli jakoś dalej razem żyć w jednym państwie. Politycy nie powinni więc rozpalać nienawiści i kreować histerii. A szczególnie nie powinien tak działać prezydent. Jak spojrzy w oczy całemu społeczeństwu 13 lipca? – pisze w „Rzeczpospolitej” Zuzanna Dąbrowska.

4:01

7,2 proc. Polaków nie wie, na kogo zagłosuje w II turze, 12,2 proc. deklaruje, że choć wiedzą na kogo oddadzą głos, to mogą jeszcze zmienić zdanie – wynika z sondażu SW Research dla rp.pl.

Wojtek RADWANSKI / AFP

Wojtek RADWANSKI / AFP

4:00

Jeśli fake-newsem nazwiemy prawdziwe fakty, a manipulacją podawanie jakiekolwiek informacji, która może postawić któregoś kandydata w negatywnym świetle, prawda zmiesza się z kłamstwem a wyborcy nie będą już potrafili jednego od drugiego odróżnić. Ale sztabowcom z obu stron to jest na rękę. Im większy szum, tym większa polaryzacja. Swoi i tak uwierzą, w narrację własnej partii – pisze w serwisie rp.pl zastępca redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej” Michał Szułdrzyński.

AFP

AFP

W wyborach prezydenckich, których I tura odbyła się 28 czerwca, startowało 11 kandydatów. Byli to (w alfabetycznej kolejności): Robert Biedroń, Krzysztof Bosak, Andrzej Duda, Szymon Hołownia, Marek Jakubiak, Władysław Kosiniak-Kamysz, Mirosław Piotrowski, Paweł Tanajno, Rafał Trzaskowski, Waldemar Witkowski i Stanisław Żółtek. Do II tury weszli prezydent Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski. Ten pierwszy uzyskał 43,50 proc. głosów, kandydat Koalicji Obywatelskiej - 30,46 proc.

II tura wyborów prezydenckich odbędzie się 12 lipca.

Kadencja prezydenta Andrzeja Dudy kończy się 6 sierpnia.