Najnowsze sondaże:

IBRiS dla RMF i „Dziennika Gazety Prawnej”: Andrzej Duda – 46,8 proc., Rafał Trzaskowski – 45,9 proc.

IBRiS dla Wirtualnej Polski: Rafał Trzaskowski – 47,2 proc., Andrzej Duda – 45,9 proc. (5 lipca)

Estymator dla „Do Rzeczy”: Andrzej Duda – 50,9 proc., Rafał Trzaskowski – 49,1 proc. (5 lipca)

IBRiS dla „Polityki”: Andrzej Duda – 48,7 proc., Rafał Trzaskowski – 47,8 proc. (4 lipca)

Kantar dla „Faktów” TVN i TVN24: Rafał Trzaskowski – 47 proc., Andrzej Duda – 46 proc. (3 lipca)

Ipsos dla OKO.press: Rafał Trzaskowski – 49 proc., Andrzej Duda – 48 proc. (2 lipca)

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

IBRiS dla Onetu: Andrzej Duda – 49 proc., Rafał Trzaskowski – 46,4 proc. (2 lipca)

Instytut Badań Pollster dla „Wiadomości”: Andrzej Duda – 51,14 proc., Rafał Trzaskowski – 48,86 proc. (1 lipca)

22:58

Dziękujemy, że byli dziś Państwo z nami. Kolejna relacja z kampanii wyborczej w środę od wczesnych godzin porannych.

22:55

Druga tura wyborów prezydenckich za pięć dni. Z uwagi na przepisy o ciszy wyborczej obu kandydatom zostały trzy dni na przekonanie niezdecydowanych i zachęcenie wyborców, by ci zechcieli oddać swe głosy.

22:49

– Być może w sztabie prezydenta była intencja, żeby wysłać jakiś sygnał do zwolenników dobrowolności szczepień, natomiast jeśli była taka intencja, to z pewnością ci ludzie pamiętają, że prezydent Andrzej Duda podpisywał ustawy, które rozszerzały możliwości szczepień przymusowychpowiedział Krzysztof Bosak, poseł Konfederacji i niedawny kandydat tej formacji na prezydenta, odnosząc się na antenie TVN24 do wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy o szczepieniach.

21:51

W środę 15 lipca w Sejmie głosowane będą wnioski o wyrażenie wotum nieufności wobec szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego oraz wobec ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Jak wynika z informacji opublikowanych na stronach Sejmu, rozpatrzenie wniosków rozpocznie się o godz. 18:30 i ma trwać do 21:30. Przewidziano pięciominutowe oświadczenia w imieniu klubów i koła.

21:22

Chcę zapewnić o jednym: pod biało-czerwonym sztandarem, pod naszymi barwami, z naszym hymnem narodowym na ustach jest miejsce dla każdego, dla każdego niezależnie od poglądów, dla każdego, niezależnie od tego, kim jest, dla każdego, bo Polska jest jedna, a my jesteśmy jednym narodem i ja taką właśnie Polskę chcę budować: Polskę równych szans, Polskę równych szans dla każdego, Polskę godności, Polskę, gdzie mówi się prawdę o historii, Polskę, w której bohaterów nazywa się bohaterami, a zdrajców – zdrajcami; gdzie morderców i napastników nazywa się bandytami, a sojuszników nazywa się braćmi i przyjaciółmi. Taką właśnie Polskę chcę budować.

Prezydent Andrzej Duda w Łomży

21:11

Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher przekonuje. że relacje polsko-amerykańskie są bliskie jak nigdy. Wcześniej szef gabinetu politycznego prezydenta Krzysztof Szczerski pytany w Polsat News o starcie ambasador Mosbacher i europosłanki PiS Beaty Mazurek na Twitterze powiedział, że ta, jak to określił, uprawniona między dwiema osobami wymiana opinii nie ma żadnego wpływu na relacje polsko-amerykańskie.

20:55

Wieczorem prezydent Andrzej Duda wziął udział w wiecu wyborczym w Łomży. Przekonywał, że potrzebne są inwestycje lokalne w całej Polsce oraz wielkie inwestycje centralne w rodzaju Centralnego Portu Komunikacyjnego. Deklarował, że jeżeli pozostanie prezydentem, wszystkie wprowadzone w ciągu ostatnich pięciu lat programy socjalne będą utrzymane.

20:14

Na wiecu w Gnieźnie kandydat KO Rafał Trzaskowski pytał zebranych, czy w czasie swej prezydentury Andrzej Duda był w stanie „przemówić własnym głosem”, pochwalić konkurentów politycznych lub skrytykować swą macierzystą partię. – Nie – odpowiedział. – Do tego trzeba mieć odwagę i kręgosłup, natomiast pan prezydent Andrzej Duda tej odwagi nie posiada i to jest najsmutniejsze – mówił prezydent Warszawy.

20:02

19:55

– Wczoraj prezydent powiedział rzecz niebywałą. Jego zdaniem szczepienia nie powinny być obowiązkowe. Dziwię się, że jeszcze nie ma głosu ministra zdrowia – powiedział przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka w Polsat News. – Czekam aż Andrzej Duda powie, że Ziemia jest płaska – dodał.

19:42

W drugiej turze głosowania w wyborach prezydenckich niektórzy wyborcy nie będą musieli czekać w kolejce po kartę do głosowania. Obsługę w pierwszej kolejności będą miały zapewnioną m.in. kobiety w ciąży, niepełnosprawni i osoby po 60. roku życia – przewiduje opublikowane dziś rozporządzenie Ministra Zdrowia.

19:26

– Dzisiaj jesteśmy najbezpieczniejsi od dziesięcioleci. Mamy ogromną szansę rozwojową. Chcę, żebyśmy tę szansę wykorzystali. Dlatego proszę państwa o wsparcie. Bo ja wiem, że to jest dziejowa okazja do tego, byśmy wybili się znów do szeregu najpotężniejszych i najlepiej rozwiniętych państw europejskich. Chciałbym, żebyśmy tę szansę wykorzystali. Jesteśmy to winni wszystkim tym, którzy byli przed nami, a którzy takiej szansy nie mieli, a którzy gotowi byli umierać po to, żeby ją zyskać – mówił prezydent Andrzej Duda na wiecu w Augustowie.

19:07

Sondaż IBRiS: Niecały 1 pkt. proc. przewagi Dudy nad Trzaskowskim.

18:52

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że w środę o godz. 19:45 będzie odpowiadał na pytania internautów w ramach akcji AMA (Ask Me Anything, zapytaj mnie o cokolwiek) na portalu Wykop.pl. „Liczę na kolejną, bardzo ciekawą dyskusję i zapraszam do udziału” – napisał, przypominając swój udział w takiej akcji w 2015 r.

18:27

Do sprawy wypadku autobusu w Warszawie i zarządzania miastem odniósł się też premier Mateusza Morawiecki. „Sztuką rządzenia jest umiejętność wyciągania wniosków” – napisał na Twitterze.

17:57

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej z oburzeniem przyjmuje słowa Prezydenta RP, Andrzeja Dudy, w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych oraz szczepień przeciwko grypie, które padły podczas prezydenckiej debaty wyborczej w dniu 6 lipca 2020 r. w Telewizji Polskiej – czytamy w wydanym we wtorek stanowisku.

17:22

W związku z kolejnym wypadkiem autobusu w Warszawie, którego kierowca był pod wpływem narkotyków, sztabowcy Andrzeja Dudy zaapelowali do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego (PO), kandydata KO na prezydenta o pilne zjawienie się w stolicy i zajęcie się sprawą. – Jeżeli Rafał Trzaskowski nie sprosta wyzwaniu, jeżeli okaże się, że ucieka od problemów, jutro nasi posłowie rozpoczną kontrolę poselską w spółce, która zatrudnia kierowców i która obsługuje przewozy w Warszawie – poinformował wicerzecznik PiS Radosław Fogiel.

16:15

Moje marzenie to wspólnota ludzi kochających wolność, wspólnota pełna miłości i szacunku.

Rafał Trzaskowski w Gnieźnie

16:13

Gwarantuję, że będziemy patrzyli w przyszłość. Czas zająć się prawdziwymi problemami.

Rafał Trzaskowskie w Gnieźnie

16:10

Kandydat KO Rafał Trzaskowski jest na wiecu w Gnieźnie.

15:56

Nie mam wątpliwości, że sytuacja wielu rodzin znacząco się poprawiła

Andrzej Duda w Augustowie

15:55

Realizowałem wspólnie z rządem te działania, które miały wymiar społeczny, które służyły ludziom.

Andrzej Duda w Augustowie

15:54

Trwa spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z mieszkańcami w Augustowie.

15:49

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro (Solidarna Polska) na konferencji prasowej w Tarnowie mówił m.in. o wsparciu mieszkańców terenów dotkniętych powodziami. – W ramach możliwości, którymi dysponuję jako minister sprawiedliwości przekazałem kwotę dodatkową, pozwalającą na zakup 50 pomp dla Ochotniczych Straży Pożarnych, pomp jakże potrzebnych do wypompowywania wody, która zalała domostwa, piwnice, obiekty użyteczności publicznej – poinformował.

15:20

14:40

Wielu uważa prezydencką debatę finalną za kluczowy element kampanii wyborczej, wręcz że zagwarantowało ją prawo wyborcze. To jednak ryzykowne narzędzie – pisze na rp.pl Marek Domagalski.

14:16

Do wypowiedzi prezydenta o obowiązkowych szczepieniach odniósł się na Twitterze Donald Tusk.

14:13

Chcę, aby Polska rozwijała się w oparciu o dwa filary: z jednej strony filar nowoczesnej gospodarki, a drugi filar – wielka nasza siła – to nasza tradycja i kultura, nasze wartości.

Andrzej Duda w Suwałkach

14:08

Chcę, aby w pięć lat każdy dom w Polsce mógł być wyposażony w szerokopasmowy internet.

Andrzej Duda w Suwałkach

14:02

Dzisiaj najważniejsze jest, abyśmy wrócili na drogę dynamicznego rozwoju. Ja to właśnie chcę zrealizować. To jest moim planem na najbliższy czas.

Andrzej Duda w Suwałkach

14:01

Wiecie, jak jest w Warszawie? Prąd dostarczają Niemcy, ciepło Francuzi. Tramwaje budują Koreańczycy, metro Włosi i Turcy. Wypożyczalnie rowerów też są niemieckie. To tak ma wyglądać Polska, panie Rafale? – pytał w Chodzieży szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki

13:57

Ci, którzy dzisiaj znów chcą przejąć władzę w naszym kraju, podwyższali wiek emerytalny. Dopiero od pięciu lat rodzina znajduje się w centrum zainteresowania i pod szczególną opieką polskich władz.

Andrzej Duda w Suwałkach

13:55

Przez te pięć lat wyprowadziliśmy z nędzy 1,2 mln ludzi w tym kraju. Do 2015 roku setki tysięcy dzieci w Polsce nie dojadały. Ta bieda wśród dzieci została zmniejszona o 90 proc.

Andrzej Duda w Suwałkach

13:37

To jest pytanie do rządzących: czy zlikwidujecie powiaty? A jeśli nawet ich nie zlikwidujecie to czy nie zlikwidujecie ich de facto.

Rafał Trzaskowski w Łagiewnikach Kościelnych

13:34

Jeśli zostanę prezydentem będę dbał o wyrównywanie szans.

Rafał Trzaskowski w Łagiewnikach Kościelnych

13:32

Nawet jeżeli rządzący nie planują likwidacji powiatów, to swoimi działaniami przyczyniają się do tego, by cały czas centralizować. Tak dzisiaj wygląda polityka PiS-u i prezydenta, który nie powiedział ani słowa w obronie Polski powiatowej.

Rafał Trzaskowski w Łagiewnikach Kościelnych

13:31

Dzisiaj rządzący osłabiają możliwości wyrównywania szans, rozwiązywania problemów lokalnych na polskiej wsi, swoimi działaniami.

Rafał Trzaskowski w Łagiewnikach Kościelnych

13:19

Sztab Rafała Trzaskowskiego apeluje o zadawanie pytań prezydentowi Andrzejowi Dudzie na stronie zapytajDude.pl. Pytania mają zostać wydrukowane i dostarczone do prezydenta oraz do prezesa PiS.

13:14

Europosłanka Róża Thun przekonuje na Twitterze, że mimo dużej różnicy w poparciu między Andrzejem Dudą a Rafałem Trzaskowskim w I turze, zwycięstwo kandydata Koalicji Obywatelskiej w II turze jest możliwe.

12:57

12:54

O poniedziałkowych debatach, o głosowaniu w wyborach prezydenckich w II turze oraz o przyszłości Koalicji Polskiej Michał Kolanko rozmawiał z wicemarszałkiem Sejmu, Piotrem Zgorzelskim z PSL. Całej rozmowy można posłuchać tutaj:

tv.rp.pl

tv.rp.pl

12:42

12:40

Ja szczepię swoje dzieci, sam też się szczepie. Jak będzie szczepionka przeciwko koronawirusowi to będę podejmował decyzję. Nie mam zdania w sprawie tego czy taka szczepionka powinny być obowiązkowa, nie jestem ekspertem

Michał Dworczyk, szef KPRM

12:18

Plan na najbliższe lata to inwestycje. Jesteśmy ambitnym państwem i ambitnym społeczeństwem i chcę żebyśmy realizowali taką politykę.

Andrzej Duda w Szeligach

12:13

Była wielka potrzeba wsparcia polskiej rodziny, utworzenia nowych miejsc pracy, wzrostu wynagrodzeń i uposażenia seniorów. Taką politykę przez ostatnie lata realizowaliśmy i to chcę podtrzymywać.

Andrzej Duda w Szeligach

12:11

Córka rotmistrza Witolda Pileckiego wyraziła poparcie w wyborach dla prezydenta Andrzeja Dudy.

11:31

11:26

Ja nie słyszałem w wypowiedzi prezydenta ani jednego słowa o szkodliwości szczepień – mówił na konferencji prasowej rzecznik Ministerstwa Zdrowia, Wojciech Andrusiewicz.

Fotorzepa, Jakub Czermiński

Fotorzepa, Jakub Czermiński

11:13

Minister (zdrowia) nie rozszerzył rekomendacji w sprawie głosowania korespondencyjnego. Pozostają gminy Marklowice i Baranów

Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia

10:54

Artur Dziambor, poseł Konfederacji, wzywa Andrzeja Dudę i Rafała Trzaskowskiego, by przed II turą spotkali się na dwugodzinnej debacie.

10:41

10:16

Powszechna opinia jest taka, że TVP sprzyja Andrzejowi Dudzie. Jeśli nawet tak jest – jest to próba pewnego zbilansowania tego, co dzieje się w pozostałych mediach – ocenił w RMF FM minister aktywów i wicepremier Jacek Sasin.

10:15

10:04

W tej chwili mamy pakiet szczepień obowiązkowych, które chronią dzieci, a później dorosłych przed bardzo poważnymi chorobami i one powinny pozostać obowiązkowe. Chronią populacje przed chorobami, z którymi zmagaliśmy się często przez wieki, a dzięki szczepionkom zostały wyeliminowane. Szczepionka na COVID, której jeszcze nie ma, powinna być przedmiotem dyskusji, czy powinna być obowiązkowa, czy nie. Na pewno powinna być współfinansowana przez państwo. Pamiętajmy, że pytanie (do prezydenta Andrzeja Dudy – red.) dotyczyło szczepionki na COVID i tego dotyczy odpowiedź

Piotr Müller, rzecznik rządu

9:58

Na terenie „Czajki” przed kilkoma dniami Sławomir Nitras stanął na drodze wiceministra sprawiedliwości Sebastiana Kalety, który wraz z Jackiem Ozdobą, wiceministrem klimatu, chciał wejść na konferencję Rafała Trzaskowskiego. Nitras zatrzymał wiceministra łapiąc go wpół. Nitras w rozmowie z Radiem Zet komentując tę sytuację zapewnił, że „nie jest agresywny”. – Ja jestem po prostu skuteczny – stwierdził.

9:47

„Tocząca się kampania wyborcza nie może usprawiedliwiać promowania postaw antyzdrowotnych i szkodliwych dla zdrowia społeczeństwa, a doraźny interes polityczny nie może być ważniejszy niż zdrowie Polaków” – napisała w oświadczeniu Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie. To reakcja na wypowiedź prezydenta Dudy na temat szczepień.

9:25

9:20

Trzaskowski: Absolutnie obowiązkowe szczepienie dzieci jest standardem na całym świecie. Jeśli chodzi o szczepionkę na koronawirusa – to na razie jej nie ma. Na pewno nikt nie powinien zmuszać dorosłej osoby, aby taką szczepionkę przyjmowała. W tej chwili jest zbyt wcześnie, aby wróżyć z fusów. Trudno mi wyobrazić sobie sytuację, w której rząd miałby przymuszać dorosłe osoby, aby się szczepiły

Rafał Trzaskowski w Lesznie

9:19

Prezydent Rzeczpospolitej powinien stać przy tych wszystkich, którzy są obrażani. Prezydent Andrzej Duda prowadzi dziś cyniczną kampanię, która skierowana jest ostrzem swoim we wszystkich tych, którzy są spychani przez obecną władzę na margines.

Rafał Trzaskowski w Lesznie

9:07

Uważam, że to śmieszne, że w Polsce 2020 pierwszy raz od 30 lat nie ma debaty prezydenckiej przed drugą turą wyborów prezydenckich. Oczekuję, jako Polak i jako polityk, że dwóch kandydatów się zmierzy

Krzysztof Gawkowski (Lewica) w rozmowie z Programem I Polskiego Radia

9:05

8:59

Precedensowe w skali światowych demokracji polskie jednoosobowe „półdebaty” można traktować na równi jako diagnozę końca, jak i swoistego początku ewoluującego instrumentarium wyborczego nowoczesności – pisze redaktor naczelny „Rzeczpospolitej” Bogusław Chrabota.

8:03

Szkoda, że w Końskich nie było Rafała Trzaskowskiego. Ludzie chcieli z nim porozmawiać, zadać mu pytania. Obowiązkiem kandydatów w wyborach prezydenckich jest stanąć do debaty

Beata Szydło w rozmowie z Programem I Polskiego Radia

8:02

Osoby, które będą się obawiać efektów ubocznych, mają prawo do swoich obaw – tak wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego dla RP Marcin Horała odniósł się w TVN24 do słów prezydenta Andrzeja Dudy, który stwierdził, że ewentualna szczepionka na koronawirusa nie powinna być podawana Polakom obowiązkowo.

Fotorzepa, Jakub Czermiński

Fotorzepa, Jakub Czermiński

7:32

Na pozycję lidera w rankingu zaufania do polityków wrócił Andrzej Duda. Odnotowany w nim po raz drugi Rafał Trzaskowski ma najlepszy wynik dla polityka PO od 2018 roku. Bardzo wzrosło zaufanie do Krzysztofa Bosaka – wskazuje sondaż IBRiS dla Onetu.

7:17

Politycy Koalicji Obywatelskiej krytykują prezydenta Andrzeja Dudę za jego słowa o szczepionkach.

7:03

Nie milkną echa słów prezydenta o szczepieniach.

6:22

Do wyborów można pójść bezpieczniej niż do sklepu. Brak maseczek w sklepach jest powszechny, a w komisjach wyborczych ten reżim sanitarny jest utrzymywany. Wyborcy spędzają w lokalu kilka minut. Mają tam mniejsze szanse na zakażenie się. Wprowadziliśmy ułatwienia dla osób starszych i z niepełnosprawnościami, dla kobiet w ciąży i z małym dzieckiem, by nie trzeba było stać w kolejce – mówił w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Posłuchaj całej rozmowy:

5:57

KO będzie do ostatniej chwili walczyć o mobilizacje swojego elektoratu, bez czego nie ma co myśleć o wyrównanej rywalizacji z prezydentem Andrzejem Dudą. Małgorzata Trzaskowska nie tylko występuje na wiecach razem z mężem, ale też od kilku dni realizuje odrębny program spotkań. Tak ma być do końca kampanii. Obecne sondaże pokazują bardzo wyrównany pojedynek między Dudą a Trzaskowskim. Ostateczna różnica może być niewielka – pisze w „Rzeczpospolitej” Michał Kolanko.

5:38

Wybory w wakacje komplikują życie turystom. Są zaskoczeni, bo bez zaświadczenia z urlopowej gminy nie zagłosują u siebie w II turze – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

5:21

By po wyborach prezydenckich uniknąć kolejnego kryzysu ustrojowego i konstytucyjnego, warto już teraz zaapelować do wszystkich o powściągliwość. Do wszystkich, ale przede wszystkim do polityków – oraz do mediów – pisze w „Rzeczpospolitej” Michał Szułdrzyński.

5:18

Prezydent Andrzej Duda doprecyzował po debacie TVP w Końskich swoją wypowiedź o obowiązkowych szczepieniach.

5:00

Im bardziej niewidoczna jest w kampanii żona prezydenta Agata Kornhauser-Duda, tym bardziej eksponowana jest żona Rafała Trzaskowskiego – Małgorzata – pisze w „Rzeczpospolitej” Zuzanna Dąbrowska.

4:24

– Ja przez te ostatnie dni byłem bardzo ostrożny dobierając słowa, natomiast to co obserwuję jest skandaliczne. Ja nigdy nie ułaskawię pedofila, ułaskawienie pedofila nie powinna mieć miejsca. Rządzący zamiast się skupić na pomocy tej rodzinie – skupiają się na wybielaniu samych siebie. Panie prezydencie – nie ma dobrych, usprawiedliwionych aktów pedofili. Nie powinno być aktów łaski dla pedofili, gwałcicieli, zabójców. Sam proces ułaskawień musi być procesem przejrzystym – mówił w czasie „Areny Prezydenckiej” w Lesznie Rafał Trzaskowski.

Fotorzepa, Michał Kolanko

Fotorzepa, Michał Kolanko

4:20

– Absolutnie nie jestem zwolennikiem jakichkolwiek szczepień obowiązkowych. Powiem państwu otwarcie, ja osobiście nigdy się nie zaszczepiłem na grypę, bo uważam, że nie. Miałem oczywiście różne szczepienia jako dziecko i jako dorastający chłopak, ale na grypę się nigdy nie szczepiłem i nie chcę się szczepić. Uważam, że szczepienia na koronawirusa absolutnie nie powinny być obowiązkowe. Proszę bardzo – kto chce, jeżeli będzie szczepionka, niech się zaszczepi, ale kto nie chce, to jest jego osobista decyzja – mówił w Końskich prezydent Andrzej Duda.

Fotorzepa, Jacek Nizinkiewicz

Fotorzepa, Jacek Nizinkiewicz

4:00

W Końskich prezydent Andrzej Duda wziął udział w debacie TVP, w czasie której debatował z mieszkańcami miasta. W Lesznie prezydent Rafał Trzaskowski w ramach Areny Prezydenckiej odpowiadał na pytania dziennikarzy 20 redakcji dzienników, tygodników, stacji radiowych i telewizyjnych. Debaty odbywały się równolegle – opis przebiegu obu debat znajdziecie na rp.pl.

W wyborach prezydenckich, których I tura odbyła się 28 czerwca, startowało 11 kandydatów. Byli to (w alfabetycznej kolejności): Robert Biedroń, Krzysztof Bosak, Andrzej Duda, Szymon Hołownia, Marek Jakubiak, Władysław Kosiniak-Kamysz, Mirosław Piotrowski, Paweł Tanajno, Rafał Trzaskowski, Waldemar Witkowski i Stanisław Żółtek. Do II tury weszli prezydent Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski. Ten pierwszy uzyskał 43,50 proc. głosów, kandydat Koalicji Obywatelskiej - 30,46 proc.

II tura wyborów prezydenckich odbędzie się 12 lipca.

Kadencja prezydenta Andrzeja Dudy kończy się 6 sierpnia.