Reklama
Rozwiń

Pierwszeństwo do urny wyborczej dla seniorów i kobiet w ciąży

W II turze głosowania w wyborach prezydenckich niektórzy wyborcy nie będą musieli czekać w kolejce po kartę do głosowania. Obsługę w pierwszej kolejności będą miały zapewnioną m.in. kobiety w ciąży, niepełnosprawni i osoby po 60. roku życia - przewiduje opublikowane dziś rozporządzenie Ministra Zdrowia.

Aktualizacja: 07.07.2020 18:52 Publikacja: 07.07.2020 17:18

Pierwszeństwo do urny wyborczej dla seniorów i kobiet w ciąży

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Wprowadzenie pierwszeństwo dla określonych grup wyborców w II turze głosowań zapowiedział w ubiegłym tygodniu wiceszef resortu Janusz Cieszyński.   - Mowa tutaj o seniorach, kobietach w ciąży, o osobach z dziećmi na rękach. Chcemy, by to było jasne, by członkowie komisji wyborczych mogli umożliwić zagłosowanie w pierwszej kolejności - mówił wiceminister. Czytaj też: Na wybory z maseczką i długopisem - wytyczne sanitarne MZ i GIS ws. zasad bezpieczeństwa w lokalach wyborczych Dziś przepisy nowelizacji rozporządzenia w sprawie wykazu środków ochrony osobistej związanej ze zwalczaniem epidemii COVID-19 dla członków obwodowych komisji wyborczych oraz szczegółowych zasad bezpieczeństwa sanitarnego w lokalu wyborczym skierowanym w czwartek do konsultacji publicznych zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw. Wejdą w życie w środę 8 lipca. Zgodnie z nowelizacją w lokalu wyborczym zapewnia się obsługę w pierwszej kolejności: - osób powyżej 60. roku życia, - kobiet w ciąży, - osób z dzieckiem do lat 3, - osób z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego lub, które ze względu na stan zdrowia nie mogą poruszać się samodzielnie.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono