fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo dla Ciebie

Pierwszeństwo do urny wyborczej dla seniorów i kobiet w ciąży

Fotorzepa, Robert Gardziński
W II turze głosowania w wyborach prezydenckich niektórzy wyborcy nie będą musieli czekać w kolejce po kartę do głosowania. Obsługę w pierwszej kolejności będą miały zapewnioną m.in. kobiety w ciąży, niepełnosprawni i osoby po 60. roku życia - przewiduje opublikowane dziś rozporządzenie Ministra Zdrowia.

Wprowadzenie pierwszeństwo dla określonych grup wyborców w II turze głosowań zapowiedział w ubiegłym tygodniu wiceszef resortu Janusz Cieszyński.  

- Mowa tutaj o seniorach, kobietach w ciąży, o osobach z dziećmi na rękach. Chcemy, by to było jasne, by członkowie komisji wyborczych mogli umożliwić zagłosowanie w pierwszej kolejności - mówił wiceminister.

Czytaj też: Na wybory z maseczką i długopisem - wytyczne sanitarne MZ i GIS ws. zasad bezpieczeństwa w lokalach wyborczych

Dziś przepisy nowelizacji rozporządzenia w sprawie wykazu środków ochrony osobistej związanej ze zwalczaniem epidemii COVID-19 dla członków obwodowych komisji wyborczych oraz szczegółowych zasad bezpieczeństwa sanitarnego w lokalu wyborczym skierowanym w czwartek do konsultacji publicznych zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw. Wejdą w życie w środę 8 lipca.

Zgodnie z nowelizacją w lokalu wyborczym zapewnia się obsługę w pierwszej kolejności:

- osób powyżej 60. roku życia,

- kobiet w ciąży,

- osób z dzieckiem do lat 3,

- osób z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego lub, które ze względu na stan zdrowia nie mogą poruszać się samodzielnie.

Wiceminister poinformował też, że do komisji wyborczych trafiły kolejne kolejne środki ochrony osobistej, czyli maseczki, przyłbice, rękawiczki jednorazowe oraz środki do dezynfekcji. Dodał jednak, że zapotrzebowanie na nie było mniejsze niż przed I turą, co oznacza, że na potrzeby I tury dostawy były poczynione z zapasem.

Wyborcy powinni jednak pamiętać, że maseczki czy rękawiczki przeznaczone są przede wszystkim dla członków komisji wyborczych. Na wybory najlepiej więc więc zabrać swoją maseczkę i długopis.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA