Rekrutacja do gimnazjów rozpocznie się w kwietniu, a w maju do szkół ponadgimnazjalnych. Coraz częściej samorządy prowadzą ją przez Internet. Kandydaci nie muszą biegać od szkoły do szkoły z dokumentami, wystarczy, że zaniosą je do szkoły pierwszego wyboru. Uczynią to po zakończeniu roku szkolnego, dostarczając do wybranej placówki: świadectwo ukończenia szkoły, zaświadczenie o wynikach egzaminu, kartę zdrowia oraz zdjęcia do legitymacji szkolnej.
Zobacz ogólnopolski ranking szkół ponadgimnazjalnych „Rzeczpospolitej" i miesięcznika"Perspektywy"
1.
Obowiązuje rejonizacja, ale można się starać o przyjęcie do innej szkoły. Trzyletnie gimnazjum jest szkołą powszechną, każdy trzynastolatek musi do niego pójść. Wnajbliższym miejsca zamieszkania gimnazjum musi być miejsce dla dziecka z rejonu. Wystarczy, się do niego zapisać. W Warszawie to możliwe przez Internet.
Nie ma jednak obowiązku posyłania dzieci do szkoły w rejonie. Może to być inna szkoła publiczna lub gimnazjum prywatne. Te ostatnie szkoły nie przyjmą jednak wszystkich, zwykle tylko najlepszych.
Gimnazja publiczne przyjmą kandydatów spoza rejonu na podstawie konkursu świadectw, czyli wyników sprawdzianu na koniec podstawówki oraz ocen ze świadectwa.