Piłka z dorzecza Amazonki

Futbol. W Rio de Janeiro pokazano piłkę, którą rozegrany zostanie turniej o mistrzostwo świata. Jej producentem jest Adidas.

Publikacja: 05.12.2013 00:52

Brazuca piłka mundialu

Brazuca piłka mundialu

Foto: AFP

Nazywa się Brazuca, co oznacza tyleż Brazylijczyka, co jego charakter i sposób bycia. Pierwszy raz nazwy nie nadał producent, tylko kibice. W konkursie na nazwę głosowało kilkaset tysięcy osób. Inne propozycje – Bossa Nova i Carnavalesca przegrały.

Piłka składa się z sześciu kilkuwarstwowych paneli i technologicznie nie odbiega od piłki Tango 12, którą rozgrywano mistrzostwa Europy w Polsce i na Ukrainie. Przypomina też następny chronologicznie produkt Adidasa, piłkę Cafusa (Ca – karnawał, Fu – futbol, Sa – samba), którą rozgrywano mecze o Puchar Konfederacji, Puchar Narodów Afryki i Puchar Króla w Hiszpanii.

Cafusa miała brazylijskie żółto-zielone barwy. Brazuca jest bardziej kolorowa, co zdaniem grafików ma nawiązywać do różnobarwnych, popularnych nie tylko w Brazylii tzw. bransoletek życzeń. Patrząc na nią, mamy też sobie wyobrażać skomplikowane dorzecze Amazonki.

Piłka, dla niepoznaki z inną szatą graficzną, była już testowana podczas mistrzostw świata drużyn do lat 20 oraz w meczu towarzyskim Argentyna – Szwecja. Nikt nie zgłaszał zastrzeżeń. Dobrze wypowiadają się o niej piłkarze, ale to nie przypadek, że jako pierwsi poznali ją ci (z Leo Messim na czele), którzy mają podpisane umowy reklamowe z Adidasem.

Podobnej rangi gwiazdy nie miały też słów uznania dla piłki Jabulani, przygotowanej na mundial w RPA. Okazała się wyjątkowo nieudana (chociaż słowo jabulani w języku zulu oznacza świętowanie). Brazuca robi dużo lepsze wrażenie.

Do roku 1970 piłki na finały mistrzostw świata dostarczali gospodarze. Od tamtej pory przetargi wygrywał Adidas, a od kilku lat nie musi stawać do konkursu, bo podpisał umowę z FIFA na dostawę sprzętu. Nazwy piłek i ich grafika nawiązują zawsze do kraju gospodarza finałów. Wyjątkiem były piłki na mundiale w latach 1970 i 1974. Nosiły nazwę Telstar i przypominały o sztucznym satelicie, dzięki któremu można było wtedy oglądać mundiale i olimpiady na całym świecie.

W roku 1978 (Argentyna) piłka nazywała się Tango, w 1982 (Hiszpania) – Tango Espana, 1986 (Meksyk) – Azteca, 1990 (Włochy) – Etrusco, 1994 (USA) – Questra, 1998 (Francja) – Tricolores, 2002 (Korea/Japonia) – Fevernova, 2006 (Niemcy) – Teamgeist, 2010 (RPA) – Jabulani. Brazuca stanie się teraz najpopularniejszą piłką świata.

Wydarzenia
Czy Unia Europejska jest gotowa na prezydenturę Trumpa?
Wydarzenia
Bezczeszczono zwłoki w lasach katyńskich
Materiał Promocyjny
GoWork.pl - praca to nie wszystko, co ma nam do zaoferowania!
Wydarzenia
100 sztafet w Biegu po Nowe Życie ponownie dla donacji i transplantacji! 25. edycja pod patronatem honorowym Ministra Zdrowia Izabeli Leszczyny.
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Wydarzenia
Marzyłem, aby nie przegrać
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego