Nazywa się Brazuca, co oznacza tyleż Brazylijczyka, co jego charakter i sposób bycia. Pierwszy raz nazwy nie nadał producent, tylko kibice. W konkursie na nazwę głosowało kilkaset tysięcy osób. Inne propozycje – Bossa Nova i Carnavalesca przegrały.

Piłka składa się z sześciu kilkuwarstwowych paneli i technologicznie nie odbiega od piłki Tango 12, którą rozgrywano mistrzostwa Europy w Polsce i na Ukrainie. Przypomina też następny chronologicznie produkt Adidasa, piłkę Cafusa (Ca – karnawał, Fu – futbol, Sa – samba), którą rozgrywano mecze o Puchar Konfederacji, Puchar Narodów Afryki i Puchar Króla w Hiszpanii.

Cafusa miała brazylijskie żółto-zielone barwy. Brazuca jest bardziej kolorowa, co zdaniem grafików ma nawiązywać do różnobarwnych, popularnych nie tylko w Brazylii tzw. bransoletek życzeń. Patrząc na nią, mamy też sobie wyobrażać skomplikowane dorzecze Amazonki.

Piłka, dla niepoznaki z inną szatą graficzną, była już testowana podczas mistrzostw świata drużyn do lat 20 oraz w meczu towarzyskim Argentyna – Szwecja. Nikt nie zgłaszał zastrzeżeń. Dobrze wypowiadają się o niej piłkarze, ale to nie przypadek, że jako pierwsi poznali ją ci (z Leo Messim na czele), którzy mają podpisane umowy reklamowe z Adidasem.

Podobnej rangi gwiazdy nie miały też słów uznania dla piłki Jabulani, przygotowanej na mundial w RPA. Okazała się wyjątkowo nieudana (chociaż słowo jabulani w języku zulu oznacza świętowanie). Brazuca robi dużo lepsze wrażenie.

Do roku 1970 piłki na finały mistrzostw świata dostarczali gospodarze. Od tamtej pory przetargi wygrywał Adidas, a od kilku lat nie musi stawać do konkursu, bo podpisał umowę z FIFA na dostawę sprzętu. Nazwy piłek i ich grafika nawiązują zawsze do kraju gospodarza finałów. Wyjątkiem były piłki na mundiale w latach 1970 i 1974. Nosiły nazwę Telstar i przypominały o sztucznym satelicie, dzięki któremu można było wtedy oglądać mundiale i olimpiady na całym świecie.

W roku 1978 (Argentyna) piłka nazywała się Tango, w 1982 (Hiszpania) – Tango Espana, 1986 (Meksyk) – Azteca, 1990 (Włochy) – Etrusco, 1994 (USA) – Questra, 1998 (Francja) – Tricolores, 2002 (Korea/Japonia) – Fevernova, 2006 (Niemcy) – Teamgeist, 2010 (RPA) – Jabulani. Brazuca stanie się teraz najpopularniejszą piłką świata.