Platforma Obywatelska wygrała Eurowybory

Według danych Państwowej Komisji Wyborczej w wyborach do Parlamentu Europejskiego PO uzyskało 32,13 proc. głosów, PiS - 31,78 proc. a SLD - 9,44 proc.

Aktualizacja: 26.05.2014 23:40 Publikacja: 25.05.2014 08:47

Platforma Obywatelska wygrała Eurowybory

Foto: Fotorzepa, Piotr Wittman

 


Dziękujemy za udział w relacji

 

02:18

Niespełna 25 tys. głosów przechyliło szalę zwycięstwa na rzecz PO. Wybory cementują scenę polityczną. Czytaj więcej

01:30

Zmniejsza się liczba okręgów, w których wybory wygrywa partia Donalda Tuska. W europejskich straciła Łódź i Olsztyn. Czytaj więcej

00:32

Rezultat wyborów, choć daje krótkotrwałą satysfakcję Platformie, w rzeczywistości oznacza dla niej spore kłopoty. Nie tylko dla niej zresztą - uważa Michał Szułdrzyński. Czytaj więcej

00:17

PiS przez niemal cały wczorajszy dzień cieszył się pierwszą wygraną od 2005 r., by na koniec dowiedzieć się, że jednak przegrał. A to niejedyna zła wiadomość. Czytaj więcej

23:20

Jak podała PKW, uprawnionych do głosowania w wyborach było 30 636 537 osób; liczba kart ważnych wyniosła 7 297 490, co oznacza frekwencję wyborczą na poziomie 23,82 proc. Liczba głosów nieważnych wyniosła 228 005, co stanowi 3,12 porc. ogólnej liczby głosów.

23:10

Wręczenie zaświadczeń o wyborze nowym posłom do PE odbędzie się 3 czerwca 2014 r.

22:40

O długość nosa wygrała jednak PO - pisze Bogusław Chrabota. Czytaj więcej

22:03

Mandaty zdobyli:

PO:

Michał Boni, Jerzy Buzek, Danuta Huebner, Danuta Jazłowiecka, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Barbara Kudrycka, Janusz Lewandowski,  Elżbieta Łukacijewska, Jan Olbrycht, Julia Pitera, Marek Plura, Dariusz Rosati, Jacek Saryusz-Wolski, Adam Szejnfeld, Róża Thun, Jarosław Wałęsa, Bogdan Wenta, Bogdan Zdrojewski, Tadeusz Zwiefka

PiS:

Ryszard Czarnecki, Andrzej Duda, Anna Fotyga, Beata Gosiewska, Marek Gróbarczyk, Dawid Jackiewicz, Marek Jurek, Karol Karski, Zdzisław Krasnodębski, Zbigniew Kuźmiuk, Ryszard Legutko, Stanisław Ożóg, Bolesław Piecha, Mirosław Piotrowski, Tomasz Poręba, Kazimierz Michał Ujazdowski, Jadwiga Wiśniewska, Janusz Wojciechowski, Kosma Złotowski

SLD: Lidia Geringer de Oedenberg, Adam Gierek, Bogusław Liberadzki, Krytyna Łybacka, Janusz Zemke

PSL: Krzysztof Hetman, Andrzej Grzyb, Jarosław Kalinowski, Czesław Siekierski

NP:

Robert Iwaszkiewicz, Janusz Korwin-Mikke, Michał Marusik, Stanisław Żółtek

21:51

Mandatu do Parlamentu Europejskiego nie zdobyli m.in. były spin doktor PiS Michał Kamiński i b. minister finansów Jacek Rostowski (obaj startowali z PO), b. lider SLD Wojciech Olejniczak - wynika z oficjalnych danych Państwowej Komisji Wyborczej.

Mandaty zdobyli kandydaci PO, PiS, SLD, Nowej Prawicy i PSL.

Mandaty dla Platformy zdobyli m.in.: Michał Boni, Jerzy Buzek, Danuta Huebner, Janusz Lewandowski, Dariusz Rosati, Jacek Saryusz-Wolski, Bogdan Zdrojewski i Agnieszka Kozłowska-Rajewicz.

Wśród europosłów PiS są m.in.: Ryszard Czarnecki, Andrzej Duda, Anna Fotyga, Marek Jurek, Zdzisław Krasnodębski, Zbigniew Kuźmiuk, Bolesław Piecha, Janusz Wojciechowski i Beata Gosiewska.

Z kolei z list SLD zakwalifikowali się m.in.: Adam Gierek, Krystyna Łybacka i Janusz Zemke.

Nową Prawicę reprezentować będą m.in. Janusz Korwin-Mikke i Michał Marusik. Europosłowie PSL to m.in. Jarosław Kalinowski i Andrzej Grzyb.

21:47

PO zdobyła 19 mandatów, PiS również 19 mandatów, SLD-UP - 5 mandatów, Nowa Prawica - 4 mandaty i PSL - 4 mandaty.

21:40

Do PE nie wejdą m.in.: Solidarna Polska, Europa Plus - Twój Ruch, Polska Razem i Ruch Narodowy

21:38

Oficjalne wyniki wyborów do PE: PO - 32,13 proc., PiS - 31,78 proc., SLD-UP - 9,44 proc., Nowa Prawica - 7,15 proc., PSL - 6,80 proc.

21:36

Frekwencja we wczorajszych eurowyborach wyniosła 23,82 proc.

20:10

Głosowanie do europarlamentu pokazało, ?że znana twarz to za mało, ?by zyskać poparcie wyborców. Czytaj więcej

17:20

PiS zdecydowanie wygrało wybory do PE w okręgu mazowieckim zdobywając 41,78 proc. głosów, czyli ponad dwa razy więcej niż PO, którą poparło 19,23 proc. wyborców. W porównaniu z 2009 r. PiS poprawiło wynik o 8,5 proc., a PO odnotowała spadek o 10,14 proc.

W wyborach do PE w okręgu mazowieckim nr 5 próg wyborczy, oprócz PiS i PO, przekroczyły PSL (15,61 proc. głosów) Nowa Prawica (7,06 proc.) oraz SLD-UP – (6,29 proc.) – wynika z danych podanych przez PKW.

Progu nie przekroczyły Solidarna Polska - 2,92 proc. głosów, Europa Plus Twój Ruch - 2,73 proc., Polska Razem Jarosława Gowina – 2,68 proc. i Ruch Narodowy 1,71 proc.

W 2009 r. w okręgu mazowieckim wybory do PE wygrał PiS – 33,28 proc. głosów, przed PO – 29,37 proc., PSL – 18, 69 proc. i SLD UP – 7,79 proc. głosów.

16:31

PO zwyciężyła w wyborach do PE w okręgu obejmującym woj. lubuskie i zachodniopomorskie. Straciła jednak w porównaniu z 2009 rokiem. Drugie miejsce zajął PiS, który zdobył więcej głosów niż w poprzednich eurowyborach.

Z protokołu Okręgowej Komisji Wyborczej w Gorzowie Wlkp. wynika, że wybory do PE wygrała PO z wynikiem 37,48 proc., podczas gdy PiS uzyskał 25,60 proc., a SLD-UP – 14,88 proc.

Nowa Prawica Janusza Korwina-Mikkego uzyskała 6,89 proc., PSL – 5,12 proc., Europa Plus Twój Ruch – 3,03 proc., Polska Razem Jarosława Gowina – 2,43 proc., Solidarna Polska – 2,30 proc., Ruch Narodowy – 1,30 proc., Partia Zieloni – 0,96 proc.

15:58

Platforma Obywatelska w Wielkopolsce nadal wygrywa z Prawem i Sprawiedliwością, choć różnica między ugrupowaniami w niedzielnych wyborach do PE była mniejsza niż pięć lat temu. Z Wielkopolski do PE trafi prawdopodobnie czterech europosłów – o jednego mniej niż w 2009 roku.

Jak poinformowała Okręgowa Komisja Wyborcza w Poznaniu, frekwencja w regionie wyniosła 22,4 proc. W wyborach do PE w 2009 roku było to 24,1 proc.

15:32

PiS wygrało wybory do PE w okręgu obejmującym województwa małopolskie i świętokrzyskie, uzyskując ponad 33,6 proc. głosów. Jest to wynik gorszy o ponad 7,5 pkt proc. od uzyskanego w poprzednich wyborach. Straciła też PO, która zdobyła prawie 25,4 proc. (35,19 w 2009 r.).

Jak wynika z protokołu wyników głosowania w okręgu nr 10, trzecie miejsce z 9 proc. poparciem uzyskała Solidarna Polska, której listę w okręgu małopolsko-świętokrzyskim otwierał lider ugrupowania Zbigniew Ziobro. Partia ta nie przekroczyła jednak w skali kraju progu wyborczego. W podobnej sytuacji znalazło się inne ugrupowanie z liderem z Krakowa – Polska Razem Jarosława Gowina (6 proc.).

13.35

Platforma Obywatelska zdecydowanie wygrała wybory do PE w okręgu śląskim, mimo znaczącego spadku poparcia w porównaniu do poprzednich wyborów - z ponad 56 proc. do niecałych 40.

Dystans do PO zmniejszył PiS - uzyskał 27,67 proc. głosów, o ponad 5 pkt proc. więcej niż 5 lat temu.

Jak wynika z podsumowania rezultatów głosowania ze wszystkich obwodów, kolejne miejsca zajęły koalicja SLD-UP oraz Nowa Prawica. Prawdopodobnie to kandydaci tych czterech ugrupowań uzyskają mandaty europarlamentarzystów.

13.15

Pomorskie pozostaje bastionem Platformy Obywatelskiej, choć poparcie dla partii Donalda Tuska w wyborach do europarlamentu spadło o ponad 10 pkt proc. w porównaniu z wynikiem sprzed pięciu lat. Wynik o kilka punktów poprawiło Prawo i Sprawiedliwość.

Według danych PKW z ponad 95 proc. komisji wyborczych PO w wyborach do europarlamentu w okręgu pomorskim zdobyła ponad 47 proc. głosów - pięć lat temu PO wygrała tam z wynikiem 59,14 proc.

W 2009 r. PiS dostało 21,96 proc. głosów. W niedzielnych wyborach, według danych z ponad 95 proc. komisji wyborczych, na PiS oddano 25,73 proc. głosów.

12.50

W okręgach wyborczych utworzonych w zakładach karnych i aresztach śledczych eurowybory wygrała PO przed koalicją Europa Plus Twój Ruch, Nową Prawicą, PiS i SLD; tylko te partie przekroczyły próg wyborczy - poinformowała Służba Więzienna.

Jak wynika z danych udostępnionych PAP przez rzecznika więziennictwa ppłk. Jarosława Górę, zwycięska PO zdobyła 34,9 proc. głosów.

Druga w kolejności koalicja Europa Plus Twój Ruch uzyskała wynik 18,6 proc.

Na trzecim miejscu znalazła się Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego z rezultatem 6,5 proc, tuż za nią komitet PiS - 6,4 proc. oddanych głosów, a stawkę zamyka koalicja SLD-UP z wynikiem 5,5 proc. głosów.

11.23

- Korwin-Mikke robi podobne rzeczy pozornie jak Palikot, ale robi to inteligentniej - skomentowała wyborczy sukces Kongresu Nowej Prawicy prof. Jadwiga Staniszkis.

Zdaniem socjolog obaj politycy podobnie atakują autorytety, jednak lider Twojego Ruchu często brutalnie atakuje ludzi, a Janusz Korwin-Mikke uderza w stereotypy.

11.00

Janusz Palikot zawiedziony wynikami wyborów. Polskiemu Radiu powiedział, że jest rozczarowany, oczekiwał, że Europa Plus Twój Ruch osiągnie lepszy wynik. Jego zdaniem poparcie dla Twojego Ruchu jest dużo większe niż sam wynik. Dodał, że zanim wyciągnie wnioski i konsekwencje musi go przeanalizować.

10.11

TVP Info prognozuje, którzy posłowie dostali się do europarlamentu:

Okręg nr 1, Gdańsk: Janusz Lewandowski (PO), Anna Fotyga (PiS), Jarosław Wałęsa (niepewny, PO);

okręg nr 2, Bydgoszcz: Janusz Zemke (SLD-UP), Kosma Złotowski (PiS) Tadeusz Zwiefka (niepewny, PO);

okręg nr 3, Olsztyn: Barbara Kudrycka (PO), Karol Karski (PiS);

okręg nr 4, Warszawa I:Danuta Hübner (PO), Zdzisław Krasnodębski (PiS), Marek Jurek (niepewny, PiS), Michał Boni (niepewny, PO), Michał Marusik (Nowa Prawica);

okręg nr 5, Warszawa II (Mazowsze):Zbigniew Kuźmiuk (PSL), Julia Pitera (PO), Jarosław Kalinowski (PSL);

okręg nr 6, Łódź: Janusz Wojciechowski (PiS), Jacek Saryusz-Wolski (PO);

okręg nr 7, Poznań: Ryszard Czarnecki (PiS), Adam Szejnfeld (niepewny, PO), Krystyna Łybacka (SLD), Andrzej Grzyb (PSL);

okręg nr 8, Lublin : Mirosław Piotrowski (PiS), Michał Kamiński (PO), Krzysztof Hetman (PSL);

okręg nr 9, Rzeszów: Tomasz Poręba (PiS), Elżbieta Łukacijewska (PO), Stanisław Ożóg (niepewny, PiS);

okręg nr 10, Kraków: Róża Thun (PO), Ryszard Legutko (niepewny, PiS), Andrzej Duda (niepewny, PiS), Bogdan Wenta (niepewny, PO), Beata Gosiewska (PiS), Stanisław Żółtek (niepewny, Nowa Prawica) Czesław Siekierski (PSL);

okręg nr 11, Katowice: Jerzy Buzek (PO), Bolesław Piecha (PiS), Janusz Korwin-Mikke (Nowa Prawica), Adam Gierek (SLD), Jan Olbrycht (PO), Jadwiga Wiśniewska (niepewna, PiS), Marek Plura (niepewny PO);

okręg nr 12, Wrocław: : Bogdan Zdrojewski (PO), Dawid Jackiewicz (PiS), Lidia Geringer de Oedenberg (SLD), Danuta Jazłowiecka (PO), Kazimierz Ujazdowski (niepewny, PiS), Robert Iwaszkiewicz (Nowa Prawica);

okręg nr 13, Gorzów: Dariusz Rosati (PO), Marek Gróbarczyk (PiS), Bogusław Liberacki (SLD).

09.16

Wyniki ze wszystkich okręgów mają być znane dziś o godz. 18.00

08.55

Przewodniczący klubu parlamentarnego Platformy Rafał Grupiński przekonywał w Trójce, że jest jeszcze szansa na remis. Jak mówił - 5 lat temu PO wygrywała na fali wcześniejszych zwycięstw i negatywnej reakcji na rządy PiS. Dziś jest inaczej.

08.50

- Ten wynik to fatalny znak dla Donalda Tuska. Społeczeństwo wypowiada posłuszeństwo PO. W PO panuje degrengolada. Tusk będzie miał teraz kłopoty wewnętrzne - twierdzi Andrzej Duda w Kontrwywiadzie RMF FM.

- Powierzając mi stanowisko szefa sztabu, prezes Kaczyński powiedział mi: "Andrzej, to są dla nas najtrudniejsze wybory!" Nikt nie zapowiadał spektakularnego zwycięstwa, chciałbym żebyśmy wygrali przynajmniej przewagą 5 procent, ale wynik tych wyborów jest otwarciem do bardzo poważnej gry i poważnych zwycięstw w przyszłości - zapowiada gość RMF FM i dodaje, że spektakularna wygrana będzie dopiero w wyborach parlamentarnych, po których „PiS chce rządzić samodzielnie".

08.40

– Chyba popełniliśmy jakiś błąd w przekazie do elektoratu. Choć jednak bardzo dużo zamętu swoją kampanią wprowadził PiS – powiedziała w TVP Info Julia Pitera z PO.

– Taki wynik świadczy, że mamy bardzo realną szansę wygrać i to zdecydowanie wybory do polskiego parlamentu – ocenił Ryszard Czarnecki z PiS komentując wyniki wyborów do PE.

08.15

Sędzia Andrzej Mączyński zwrócił uwagę, że w miarę obliczania głosów z kolejnych obwodów przewaga PiS-u nad PO zmniejsza się - informuje Polskie Radio.

07.50

Średnia frekwencja w Europie w wyborach do Europarlamentu wyniosła 43,1 procent. Polska zajęła 4 miejsce od końca z wynikiem 22,7. Za nami była tylko Słowenia, Czechy i Słowacja - informuje tvn24.pl

Tuż przed Polską uplasowały się Węgry z frekwencją 29, 2 proc. i Chorwacja 24,3 proc.

Najwięcej obywateli - 90 proc. - do głosowania poszło w Belgii i Luksemburgu. W krajach tych obowiązuje jednak przymus wyborczy. Za niepójście na wybory grozi kara pieniężna.

06.30

Do europarlamentu dostały się PiS, PO, SLD, PSL i NP - wynika z danych PKW z 91 proc. komisji obwodowych. W porównaniu z sondażem Ipsos dla TVN24 i TVP opublikowanym tuż po wyborach do PE, PiS jest przed PO, a PSL – NP, ale bez zmian pozostaje rozkład mandatów.

Według danych podanych przez PKW w poniedziałek po godz. 5, próg wyborczy przekraczają też SLD (9,55 proc., 5 mandatów), PSL i Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego (odpowiednio: 7,21 i 7,06 proc., po 4 mandaty).

Komisja podkreśliła, że to cząstkowe, nieoficjalne dane uzyskane elektronicznie z 25 tys. 175 obwodów głosowania. Rozstrzygające będą dopiero oficjalne wyniki wyborów. PKW zapowiada je jeszcze w poniedziałek - raczej wieczorem.

06.10

Według cząstkowych danych Państwowej Komisji Wyborczej zebranych z 91 proc. obwodowych komisji w wyborach do Parlamentu Europejskiego PiS uzyskał 32,35 proc. głosów, PO - 31,29 proc. a SLD - 9,55 proc.

Przy takich rezultatach obie partie mogą liczyć na taką samą liczbę mandatów - po 19.

03.20

Według cząstkowych danych Państwowej Komisji Wyborczej zebranych z 63,03 proc. obwodowych komisji  PiS uzyskał 33,88 proc. głosów, PO - 28,66 proc. a SLD - 9,26 proc.

Na kolejnych miejscach uplasowały się według danych na godz. 3 PSL (8,66 proc.) i Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego (7,01 proc.) - podał członek PKW, sędzia Janusz Niemcewicz.

Według obecnych danych PiS uzyskałby 20 mandatów, PO - 17, SLD-UP - 5, PSL - 5, a Nowa Prawica - 4.

Frekwencja w tych 60 proc. komisji wyniosła 22,17 proc

02.30

Według obecnych danych PiS uzyskałby 20 mandatów, PO - 16, PSL - 6, SLD-UP - 5, a Nowa Prawica - 4.

02.15

Według cząstkowych danych Państwowej Komisji Wyborczej zebranych z 30,25 proc. obwodowych komisji w wyborach do Parlamentu Europejskiego PiS uzyskał 34,23 proc. głosów, PO - 27,2 proc. a PSL - 10,05 proc.

Na kolejnych miejscach uplasowały się - według danych na godz. 2 - SLD (9,29 proc.) i KNP Janusza Korwin-Mikkego (6,9 proc.) - podał członek PKW Andrzej Mączyński.

Przy takich wynikach podział euromandatów byłby następujący: PiS – 20, PO – 16, PSL – 6, SLD – 5, KNP Janusza Korwin-Mikkego – 4.

Frekwencja w tych 30 proc. komisji wyniosła 21,43 proc.

02.02

Sondażowe wyniki wyborów pokazały, że Polacy nie widzą miejsca dla dawnych rozłamowców z PiS i PO. Czytaj więcej

01.58

Sojusz Lewicy Dmokratycznej zdobył niespełna ?10 proc. głosów i będzie miał mniej eurodeputowanych niż w poprzedniej kadencji. ?A Europa Plus Twój Ruch poniżej progu. Czytaj więcej

01:33

Listy Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikkego zostały przemyślane tak, by sukces w wyborach europejskich pomógł w wejściu do polskiego Sejmu. Czytaj więcej

01.24

Użytkownicy serwisów społecznościowych znów pokazali, jak nieżyciowe są przepisy zakazujące agitacji w sieci tuż przed wyborami ?i w dniu głosowania. Czytaj więcej

01.17

Skrajna prawica odnosi historyczne zwycięstwo ?we Francji. Marine Le Pen ?w Parlamencie Europejskim chce stworzyć frakcję eurosceptycznej skrajnej prawicy - pisze Anna Słojewska

01.10

Chadecja dalej rządzi w Europie - pisze w korespondencji z Brukseli Anna Słojewska

01:01

Ważnych newsów w wynikach wyborczych jest kilka - pisze w komentarzu Bogusław Chrabota.

00:29

Platforma Obywatelska, która według sondażowych danych zwyciężyła w eurowyborach, najlepszy wynik osiągnęła w woj. pomorskim - 48,2 proc. PiS najwięcej głosów zebrał na Podkarpaciu - 49,8 proc. - wynika z badania exit poll Ipsosu.

00:27

Rządząca w Hiszpanii centroprawicowa Partia Ludowa (PP) zwyciężyła w wyborach do europarlamentu, zdobywając 26 proc. głosów. Na drugim miejscu są socjaliści, którzy otrzymali 23 proc. głosów - poinformowano po przeliczeniu ponad 97 proc. głosów.

00:25

PiS zwyciężyło w grupach wiekowych 40-59 lat i 60 lat i więcej, PO - wśród wyborców w wieku 26-39 lat, a Nowa Prawica wśród najmłodszych - wynika z badania exit poll Ipsosu dla TVP i TVN24.

00:10

Chadecka Europejska Partia Ludowa (EPL) wygra wybory do Parlamentu Europejskiego, zdobywając 212 (28,23 proc.) mandatów - wynika z prognoz wyników dla całej UE, opublikowanych przez europarlament. Socjaldemokraci zdobędą 185 miejsc (24,63 proc.).

Do EPL należą Platforma Obywatelska i PSL.

00:01

Osiągnęliśmy względny sukces; Ruch Narodowy żyje, walczy i do niego należy przyszłość – powiedział w niedzielę wieczorem, po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów do Parlamentu Europejskiego Artur Zawisza, lider listy RN w okręgu śląskim.

Według sondażowego badania Ruch Narodowy zdobył 1,5 proc. głosów i nie przekroczył progu wyborczego.

„Osiągnęliśmy względny sukces – jesteśmy jednym z dziewięciu ogólnopolskich komitetów, który nie jest na pozycji straconej, ale przeciwnie, jest na ścieżce rozwojowej. Wdzięczni jesteśmy dziesiątkom tysięcy Polaków, którzy oddali na nas głosy, a jednocześnie z pokorą musimy przyjąć te rezultaty, które jeszcze nie są na miarę naszych oczekiwań" – powiedział Zawisza po ogłoszeniu sondażowych wyników, zwracając się do członków i sympatyków ugrupowania zgromadzonych w warszawskiej Cafe Niespodzianka.

23:53

Aż 10,8 proc. mężczyzn i tylko 3,8 proc. kobiet zagłosowało na Nową Prawicę Janusza Korwin-Mikkego, która w sumie otrzymała poparcie 7,2 proc. wyborców - wynika z sondażu Ipsos dla TVN24 i TVP. Zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet, wygrała PO.

Jak podano na stronie internetowej TVN24, wśród kobiet PO zdobyła 35,6 proc. głosów, a PiS - 33,6 proc. Dalej było SLD (9,1 proc.), PSL (6,7 proc.), Nowa Prawica (3,8 proc.), Twój Ruch (3,7 proc.), SP (3,2 proc.), Polska Razem (2,8 proc.) i Ruch Narodowy (1,0 proc.). Pozostałe ugrupowania zdobyły 0,5 proc. głosów kobiet.

Natomiast wśród mężczyzn PO zdobyła 30,1 proc., zaś PiS - 29,8 proc. Trzeci wynik miała natomiast Nowa Prawica - 10,8 proc. Dalej były SLD (10,2 proc.), PSL (7,3 proc.), Twój Ruch (3,8 proc.), SP (2,9 proc.), Polska Razem (2,7 proc.) i Ruch Narodowy (1,9 proc.). Na pozostałe komitety zagłosowało 0,5 proc. wyborców-mężczyzn.

Jak wynika z sondażu, w wyborach do PE zwyciężyła PO z wynikiem 32,8 proc., przed PiS, które otrzymało 31,8 proc. Próg wyborczy przekroczyły także: SLD-UP (9,6 proc.), Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego (7,2 proc.) oraz PSL (7,0 proc.).

Według badania poniżej progu wyborczego znalazły się m.in.: Europa Plus Twój Ruch (3,7 proc.), Solidarna Polska (3,1 proc.), Polska Razem (2,8 proc.) i Ruch Narodowy (1,5 proc.).

23:52

Najwyższa frekwencja w wyborach do PE była woj. mazowieckim; PO najwięcej głosów zdobyła w woj. pomorskim, opolskim i śląskim, zaś PiS - w woj. podkarpackim, lubelskim, podlaskim - wynika z niedzielnego sondażu wyborczego Ipsos dla TVN24 i TVP.

W woj. mazowieckim frekwencja wyniosła 26,3 proc. Powyżej średniej krajowej uplasowały się także województwa: małopolskie - 25,5 proc.; pomorskie - 24,8 proc; śląskie - 23,3 proc.; lubelskie - 22,9 proc.; dolnośląskie - 22,8 proc.; podkarpackie - 22,7 proc.

Niższa niż średnia w kraju frekwencja była w województwach: łódzkim - 22,3 proc.; kujawsko-pomorskim - 21,7 proc; wielkopolskim - 20,8 proc; zachodniopomorskim - 20,4 proc; świętokrzyskim - 20,5 proc.; lubuskim - 19,3 proc.; podlaskim - 19,2 proc.; opolskim - 18,2 proc. i warmińsko-mazurskim - 17,9 proc.

Spośród okręgów wyborczych zdecydowanie największa frekwencja była w okręgu nr 4 - Warszawa, z ośmioma powiatami woj. mazowieckiego: 32,4 proc. Najniższa zaś w okręgu nr 3 - woj. warmińsko-mazurskie i podlaskie - 18,5 proc.

23:34

We Włoszech wybory do Parlamentu Europejskiego wygrała centrolewicowa Partia Demokratyczna premiera Matteo Renziego, otrzymując ok. 33 procent głosów - wynika z pierwszych sondaży exit polls, ogłoszonych tuż po zamknięciu lokali wyborczych o godzinie 23.00.

Według tych sondaży na drugim miejscu uplasował się populistyczny Ruch Pięciu Gwiazd z 26 proc. głosów.

Lokale wyborcze we Włoszech otwarte były najdłużej w całej Unii.

23.21

Ponad 100 mandatów w nowym Parlamencie Europejskim mogą zdobyć ugrupowania eurosceptyczne i narodowe - wynika z sondażowych rezultatów eurowyborów.

Według opublikowanych przez europarlament analiz sondaży exit polls w krajach UE partie, których europosłowie byli do tej pory w grupie Niezrzeszonych (w tym francuski Front Narodowy z Marine Le Pen na czele) uzyskają łącznie 40 mandatów w PE. Partie z grupy Europa Wolności i Demokracji (do której należy m.in. brytyjski UKIP) zdobędą 33 miejsca. Natomiast aż 56 mandatów w nowym europarlamencie przypadnie nowo wybranym europosłom z partii, które dotąd nie należały do żadnej z grup politycznych, istniejących w ustępującym PE. Będzie to na przykład Nowa Prawica Jana Korwin-Mikke.

23.06

W wyborach zagłosowało więcej mężczyzn niż kobiet; frekwencja wyniosła odpowiednio 23,9 i 21,7 proc. - wynika z sondażu Ipsos dla TVN 24 i TVP. Najwyższa frekwencja była w dużych miastach, najniższa na wsiach.

Jeśli chodzi o wiek, to najwyższa frekwencja była w grupie 60+ (31,8 proc.), a najmniejsza w grupie wiekowej 18-25 (17 proc.). W przypadku grupy wiekowej 26-39 frekwencja wyniosła 18 proc., a 40-59 - 22,5 proc.

Najwyższą frekwencję odnotowano w miastach powyżej 500 tysięcy mieszkańców - 33,6 proc., a najniższą na wsiach - 18,6 proc. W miastach do 50 tys. frekwencja wyniosła 21,4 proc., w miastach 51-200 tys. - 24,4 proc., a w miastach 201 - 500 tys. - 28,5 proc.

22.41

W Szwecji wybory do Parlamentu Europejskiego wygrała Partia Socjaldemokratyczna - wynika z powyborczej prognozy telewizji SVT. Po raz pierwszy mandaty uzyskali skrajnie prawicowi Szwedzcy Socjaldemokraci i lewicowa partia Inicjatywa Feministyczna.

Partia Socjaldemokratyczna zdobyła 23,7 proc. głosów, a Partia Zielonych - 17,1 proc.

Wybory do PE w Szwecji to wielka porażka rządzącej od ośmiu lat centroprawicowej koalicji skupionej wokół konserwatywnej Umiarkowanej Partii Koalicyjnej. Ugrupowanie to zdobyło jedynie 13 proc. głosów, a jego koalicjant, proeuropejska Liberalna Partia Ludowa 9,5 proc.

Mandaty europarlamentarzystów ze Szwecji otrzymają po raz pierwszy skrajnie prawicowi Szwedzcy Demokraci oraz lewicowa partia Inicjatywa Feministyczna. Oba ugrupowania otrzymały po 7 proc. głosów.

W PE swoich przedstawicieli nie będzie mieć już szwedzka Partia Piratów, która zdobyła jedynie 2,5 proc. głosów. Dotychczas miała dwóch europosłów, a swoją popularność zawdzięczała walce o możliwość bezpłatnego dzielenia się plikami przez internet.

22:31

Wśród wyborców Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikkego było 74,2 proc. mężczyzn i 25,8 proc. kobiet - wynika z sondażu wyborczego Ipsos dla TVN24 i TVP. Blisko trzy czwarrte głosujących na komitet Korwin-Mikkego to wyborcy w wieku 18-39 lat.

Na ugrupowanie to głosowali przede wszystkim ludzie przed czterdziestką. 43 proc. głosujących na komitet wyborczy Korwin-Mikkego było w grupie wiekowej 18-25 lat, a 31,1 proc. - w grupie 26-39 lat.

Spośród pozostałych wyborców 20,2 proc. wywodziło się z grupy 40-59 lat, a 5,7 proc. miało 60 lat i więcej.

Nowa Prawica - według sondażu - zdobyła 7,2 proc. głosów, co przełożyło się na 4 mandaty.

22:27

Formacja Janusza Korwin-Mikkego zebrała w większości głosy nie radykalnych liberałów, ale osób kontestujących cały system polityczny - powiedział prof. Jacek Raciborski, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego, komentując sondażowe wyniki wyborów do PE.

Według wstępnych sondaży Ipsos dla TVN24 i TVP Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego zdobyła 7,2 proc. poparcia, uzyskując w ten sposób czwarte miejsce.

- Można powiedzieć, że Korwin-Mikke zastąpił Janusza Palikota. Zebrał głosy nie radykalnych liberałów, ale osób kontestujących cały system polityczny. To jest kontestacja bardziej kulturowa niż polityczna - uważa Raciborski.

- To jest partia antysystemowa i nie należy tego odczytywać jako poparcia dla programu tej partii. Mówiąc kolokwialnie, większość wyborców Nowej Prawicy zagłosowało na nią dla hecy - dodał.

22:25

Wstępna lista polskich europosłów:

PO:

Jerzy Buzek, Danuta Huebner, Bogdan Zdrojewski, Róża Thun, Janusz Lewandowski, Jacek Saryusz-Wolski, Dariusz Rosati, Barbara Kudrycka, Elżbieta Łukacijewska, Danuta Jazłowiecka, Julia Pitera, Jan Olbrycht, Michał Kamiński.

Prawdopodobnie mandat zdobędą także: Adam Szejnfeld, Jarosław Wałęsa, Michał Boni, Marek Plura, Tadeusz Zwiefka, Bogdan Wenta.

PiS:

Janusz Wojciechowski, Bolesław Piecha, Tomasz Poręba, Ryszard Czarnecki, Kosma Złotowski, Zdzisław Krasnodębski, Dawid Jackiewicz, Karol Karski, Marek Gróbarczyk, Anna Fotyga, Beata Gosiewska, Zbigniew Kuźmiuk, Jadwiga Wiśniewska.

Prawdopodobnie PiS w PE będą reprezentować również: Ryszard Legutko, Andrzej Duda, Mirosław Piotrowski, Marek Jurek, Kazimierz Ujazdowski, Stanisław Ożóg.

SLD-UP

: Janusz Zemke, Adam Gierek, Lidia Geringer de Oedenberg, Bogusław Liberadzki oraz Krystyna Łybacka.

Nowa Prawica:

Janusza Korwin-Mikkego, Roberta Iwaszkiewicz oraz - prawdopodobnie - Stanisława Żółtka i Michała Marusika.

PSL:

Czesław Siekierski, Jarosław Kalinowski, Krzysztof Hetman i Andrzej Grzyb.

22:24

Solidarna Polska traci klub w Sejmie: Ludwik Dorn i Tomasz Górski opuścili klub Solidarnej Polski. W ten sposób ugrupowanie Zbigniewa Ziobry staje się kołem.

Czytaj więcej

22:14

Pierwsze cząstkowe wyniki eurowyborów w Polsce z 30 proc. obwodowych komisji mogą zostać podane około północy – zapowiedział przewodniczący PKW Stefan Jaworski. Na konferencji prasowej już po zamknięciu lokali wyborczych Jaworski powiedział, że wybory do Parlamentu Europejskiego zakończyły się punktualnie o godz. 21 we wszystkich obwodowych komisjach w kraju i za granicą; głosowanie odbyło się bez większych incydentów. Jaworski przypomniał, że obwodowe komisje będą mogły publikować wyniki wyborów od godz. 23, gdy zakończy się głosowanie w całej Unii Europejskiej. Konkretny podział mandatów będzie jednak znany dopiero, gdy wyniki policzy PKW – zależy bowiem od poparcia dla danego ugrupowania w skali kraju, w okręgu i od frekwencji.

22:07

- To dzień, w którym powinniśmy odczuć głęboką motywację, że warto coś zrobić dla swej ojczyzny, tak jak dziś zrobili to Ukraińcy. Ten dzień przejdzie do historii, dlatego że odbyły się wybory do europarlamentu, ale zapamiętamy go także jako dzień zwycięstwa demokracji na Ukrainie - powiedział Donald Tusk.

22:04

Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego nie zaważą w zasadniczy sposób na tym, co będzie się działo na krajowej scenie politycznej, bo są zgodne z oczekiwaniami - ocenia prof. Henryk Domański z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN. - Jeżeli chodzi o dwie główne partie - PO i PiS - to każda będzie te wyniki interpretowała na swoją korzyść. Platforma powie, że po długim okresie tendencji spadkowej zyskała drugi oddech i będzie szła po władzę w wyborach samorządowych i przyszłorocznych wyborach parlamentarnych. PiS z kolei powie, że po raz pierwszy dogonił Platformę w prawdziwym badaniu, jakim są wybory - powiedział.

22:02

PSL warto zaufać, warto stawiać na zielonych - tak szef tej partii Janusz Piechociński skomentował sondażowe wyniki wyborów do PE, które dają PSL 7 proc. poparcie. Jego zdaniem, to prognoza na świetny wynik w kolejnych wyborach - samorządowych i parlamentarnych. Piechociński podkreślił w przemówieniu w siedzibie Centralnej Biblioteki Rolniczej, gdzie odbywa się wieczór wyborczy ludowców, że PSL zawdzięcza poparcie dobrze skonstruowanym listom do Parlamentu Europejskiego, a także temu, że w kampanii wyborczej unikało agresji. "Cieszę się, że na naszych listach było wielu ludzi, którzy pokazali, że można uprawiać dobrą, spokojną, rozumną politykę" - mówił. Szef ludowców podkreślił też, że duży udział w wyniku PSL mieli obecni europosłowie tej partii. W szczególności podziękował szefowi Rady Naczelnej Jarosławowi Kalinowskiemu. Według sondaży, Kalinowski ponownie zostanie europosłem.

22:00

Socjalistyczna opozycja w wyborach do europarlamentu w Portugalii pokonała rządzącą krajem centroprawicową koalicję - wynika z sondażowych wyników głosowania. Jak komentuje agencja AFP, wyborcy odrzucili politykę cięć i oszczędności. Partia Socjalistyczna (PS) zdobyła 30-36 proc. głosów, co oznacza, że do PE wejdzie od siedmiu do dziewięciu eurodeputowanych z tego ugrupowania. Wspólny blok wyborczy rządzącej krajem koalicji socjaldemokratów (PSD) i prawicowo-centrowej CDS-PP otrzymał 25-29 proc. głosów.

21:56

Wynik wyborów do Parlamentu Europejskiego pokazuje, że prawica poniosła siódmą klęskę z rzędu – ocenił Jacek Kurski z Solidarnej Polski – jedynka na liście do PE z Warszawy. Dodał, że potrzebna jest rekonstrukcja polskiej prawicy. Zgodnie z sondażowymi wynikami SP otrzymała 3,1 proc. i znalazła się poniżej progu wyborczego. Zgromadzeni w warszawskim klubie Piwnica pod Harendą zwolennicy Solidarnej Polski wyniki sondażowe przyjęli w ciszy. „Nic się nie skończyło, wszystko jeszcze się zaczyna. W polityce jest tak, że raz się wygrywa, raz się przegrywa, ale zawsze trzeba być obecnym i wynik wyborców trzeba brać na klatę. I my go bierzemy na klatę" – powiedział do zebranych Kurski. Podziękował ok. 250 tys. Polaków, którzy oddali głosy na Solidarną Polskę. Pogratulował też zwycięzcom. „W tym stanie, który jest na polskiej prawicy, prawica poniosła siódmą klęskę z rzędu, po siedmiu fatalnych latach rządów PO, największa partia opozycyjna nie wygrała kolejnych wyborów" – powiedział Kurski.

21:47

Wynik nas nie satysfakcjonuje; wiemy, ile pracy mamy do wykonania i zaczynamy ją od jutra - oświadczył lider Polski Razem Jarosław Gowin po tym, jak ogłoszono pierwsze sondaże wyborcze. PR uzyskała 2,8 proc., nie przekroczyła progu wyborczego. Ogłoszony przez telewizje informacyjne wynik sondażowy zebrani w niedzielę w warszawskim atelier fotograficznym, gdzie odbywa się wieczór wyborczy PR, przyjęli w milczeniu. Zaskoczenie wyrażali wysokim wynikiem partii Janusza Korwin-Mikkego (7,2 proc.). - Jutro zaczynamy pracę przed wyborami samorządowymi, żeby za kilka miesięcy złapać przyczółki w samorządzie, a za półtora roku wejść do Sejmu. Żeby zmienić Polskę w zgodzie z naszymi ideałami - mówił Gowin do zebranych, stojąc w kilkunastoosobowej grupie liderów swego ugrupowania - wśród nich byli Krystyna Iglicka-Okólska, europoseł Marek Migalski i posłowie John Godson oraz Jacek Żalek. Krótkie wystąpienie Gowina zakończyły kilkuminutowe oklaski około stu działaczy.

21:36

Dziś dysponujemy niekwestionowaną pozycją na polskiej lewicy, to mobilizuje nas do dalszej pracy - powiedział w niedzielę wieczorem szef SLD Leszek Miller po ogłoszeniu pierwszych, sondażowych wyników. Lider Sojuszu dziękował wyborcom za poparcie. "W poprzednich wyborach parlamentarnych byliśmy piątym ugrupowaniem, dziś jesteśmy na trzecim miejscu. Nie sądzę bowiem, by sondaże w tej sprawie się zmieniły, choć oczywiście one są dopiero pewną zapowiedzią, pewną prognozą. To, że dziś dysponujemy niekwestionowaną pozycją na polskiej lewicy, mobilizuje nas do dalszej pracy" - powiedział Miller.

21:30

Do Parlamentu Europejskiego nie dostali się m.in. Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL), Paweł Zalewski i Henryka Krzywonos (PO), Weronika Marczuk i Wojciech Olejniczak (SLD) - wynika z niedzielnego sondażu wyborczego Ipsos dla TVN24 i TVP.

21:24

Jerzy Buzek (PO), Anna Fotyga (PiS), Bolesław Piecha (PiS), Michał Kamiński (PO), Janusz Korwin-Mikke (NP), Bogdan Zdrojewski (PO), Jarosław Kalinowski (PSL), Dariusz Rosati (PO) dostali się do Parlamentu Europejskiego - wynika z sondażu wyborczego Ipsos dla TVN24 i TVP.

21:21

Wynik poniżej oczekiwań, ale wierzę, że nasz program jest dobry dla Polski i Europy - mówił lider koalicji Europa Plus Twój Ruch Janusz Palikot. Zgodnie z nimi koalicja otrzymała 3,7 proc. głosów, co oznacza, że nie dostanie się do europarlamentu. "To wynik dużo poniżej naszych oczekiwań. Jednak chcę wam w takim trudnym momencie, kiedy wielu z was zadaje sobie pytanie, czy warto było robić to wszystko, co robiliśmy od 2010 i 2011 r. i w ciągu ostatnich kilku miesięcy (...), czy to, co robiliśmy ma sens, chcę powiedzieć tak: ja wierzę w to, co robiliśmy. Wierzę w to, że program, który przedstawiliśmy jest dobrym programem dla Polski i Polaków i jest dobrym programem dla Europy" - powiedział Palikot. Koalicja Europa Plus Twój Ruch zorganizowała wieczór wyborczy w historycznych wnętrzach Reduty Banku Polskiego, ponad 100-letniego budynku położonego niedaleko Placu Teatralnego w Warszawie. Na miejscu są politycy koalicji i kandydaci do PE oraz ok. 200 sympatyków koalicji.

21:19

Jesteśmy czwartą siłą, Nowa Prawica pierwszy raz ruszyła pod swoimi sztandarami i rozpoczęła marsz Polski do normalności - powiedział lider Kongresu Nowej Prawicy Janusz Korwin-Mikke po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów do PE, które dają KNP czwarte miejsce z 7,2 proc. poparciem. Korwin-Mikke zapowiedział, że "to dopiero początek" i jego ugrupowanie w przyszłorocznych wyborach parlamentarnych uzyska dwucyfrowy wynik.

21:16

Polacy dali nam po raz kolejny moment satysfakcji - mówił premier Donald Tusk. Dziękując za udział w elekcji podkreślał, że PO udało się wygrać ósmy lub dziewiąty raz. - To chyba ósmy albo dziewiąty raz. Chciałem bardzo podziękować wszystkim, że w niełatwej kampanii i bardzo ważnym momencie dla Polski i dla Europy Polacy poszli zagłosować, że dali nam po raz kolejny ten moment satysfakcji. Chciałem podziękować tym wszystkim, którzy zagłosowali na nas, ale też tym wszystkim, którzy poszli do wyborów - mówił lider PO. Gratulował wszystkim, którzy dostali się do PE, bo - jak podkreślał - każdy eurodeputowany będzie musiał reprezentować interes Polski. "Jestem głęboko przekonany, że uda nam się zbudować wspólnotę poglądów w tych najważniejszych momentach" - dodał szef PO.

21:14

- Sondażowy wynik wyborów do PE możemy uznać za dobrą podstaw do dalszej ofensywy, naszym celem jest dobra zmiana w Polsce - mówi prezes PiS Jarosław Kaczyński

21:13

PO i PiS w wyborach do Parlamentu Europejskiego zdobyły równą liczbę mandatów - każda z partii wprowadzi do europarlamentu po 19 posłów - wynika z sondażu Ipsos dla TVN 24 i TVP. Z sondażu wynika też, że Sojusz Lewicy Demokratycznej otrzyma pięć mandatów, Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego - cztery mandaty, Polskie Stronnictwo Ludowe - również cztery.

21:09

Do PE nie dostali się m.in. Europa Plus Twój Ruch, który zdobył 3,7 proc. głosów, Solidarna Polska z wynikiem 3,1 proc. głosów, Polska Razem, która otrzymała 2,8 proc. głosów oraz Ruch Narodowy z wynikiem1,5 proc. głosów - wynika z niedzielnego sondażu Ipsos dla TVN24 i TVP.

21.04

Donald Tusk: dziękuję wszystkim, którzy poszli do wyborów, to była niełatwa kampania.

21:00

PO - 32,8 proc.; PiS - 31,8 proc.; SLD - 9,6 proc.; KNP J. Korwin-Mikkego - 7,2 proc.; PSL - 7,0 proc. - sondaż Ipsos dla TVN24 i TVP.

Frekwencja wyniosła 22,7 procenta.

20:51

Skrajnie prawicowa i ksenofobiczna Duńska Partia Ludowa (DF) zwyciężyła w wyborach do europarlamentu w Danii, zdobywając 23,1 proc. głosów - wynika z sondażowych wyników głosowania po zamknięciu lokali wyborczych, opublikowanych przez telewizję publiczną DR. Partia Socjaldemokratyczna, której przewodniczącą jest premier Helle Thorning-Schmidt, znalazła się na drugim miejscu i otrzymała 20,5 proc. głosów. Duńska Partia Liberalna zdobyła 17,2 proc., a Socjalistyczna Partia Ludowa - 11,9 proc. Jak podaje telewizja DR, do Parlamentu Europejskiego wejdzie trzech europosłów nacjonalistycznej DF, która jest obecnie trzecią siłą w duńskim parlamencie. Tyle samo eurodeputowanych będą mieli socjaldemokraci, a liberałowie i socjaliści - po dwa mandaty.

20:50

W warszawskim klubie Hybrydy zgromadzili się politycy i sympatycy Nowej Prawicy w oczekiwaniu na wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego. Po ogłoszeniu sondażowych wyników planowane jest przemówienie lidera formacji Janusza Korwin-Mikkego. W Hybrydach, gdzie odbywa się wieczór wyborczy, od godz. 20 zbierali się sympatycy ugrupowania - wśród nich dominują ludzie młodzi, część z nich ma na szyjach muchy, nawiązujące do stylu Korwin-Mikkego. Na podeście stoją bannery partyjne oraz monitor, na którym będą wyświetlane wyniki sondaży po zamknięciu lokali wyborczych. Lider Nowej Prawicy ma wygłosić przemówienie tuż po godz. 21.

20:47

Politycy i sympatycy PO oczekują w Domu Dochodowym na placu Trzech Krzyży 3 w Warszawie na sondażowe wyniki wyborów. - Jest nerwowo, ciśnienie rośnie, czekamy - powiedział jeden z kandydatów PO do Parlamentu Europejskiego. Po godz. 21 - kiedy mają zostać ogłoszone pierwsze, sondażowe wyniki wyborów - przewidziane jest wystąpienie premiera Donald Tuska. Na sali znajdują się telebimy, na których zgromadzeni obejrzą sondażowe wyniki wyborów; jest też scena z hasłem PO w wyborach do PE "Silna Polska w bezpiecznej Europie". Na wieczór wyborczy do Domu Dochodowego nie przybyli jeszcze czołowi politycy PO, nie m.in. premiera Tuska.

20:12

Skrajnie prawicowy, ksenofobiczny i nacjonalistyczny Front Narodowy zwyciężył w niedzielę w wyborach do Parlamentu Europejskiego we Francji. Partia pod wodzą Marine Le Pen zdobyła 25 proc. głosów - wynika z sondażowych wyników głosowania. Na drugim miejscu uplasowała się centroprawicowa, opozycyjna Unia na rzecz Ruchu Ludowego (UMP), a na trzecim rządząca Partia Socjalistyczna.

19:43

Frekwencja w wyborach do Parlamentu Europejskiego we Francji, w Niemczech i Hiszpanii była w niedzielę wyższa niż przed pięciu laty. Agencja AFP zaznacza, że komentatorzy spodziewali się raczej dalszego spadku udziału wyborców w głosowaniu. We Francji frekwencja wyniosła o godz. 17 35,07 proc. w porównaniu do 33,18 proc. w wyborach pięć lat temu - podał resort spraw wewnętrznych. Ogółem frekwencja we Francji wyniosła wówczas 40,63 proc. W Niemczech wzrost był jeszcze większy - z 20,2 do 25,6 proc. o godz. 14. Całkowita frekwencja wyniosła w Niemczech pięć lat temu 43,3 proc. Niewielki wzrost frekwencji odnotowano w Hiszpanii, gdzie o godz. 18 wyniosła ona 34,1 proc. w porównaniu do 33,8 proc. w poprzednich wyborach do europarlamentu o tej godzinie - poinformowała sekretarz stanu ds. komunikacji Carmen Martinez de Castro.

19:22

Według informacji Państwowej Komisji Wyborczej frekwencja w niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego na godz. 17.30 wyniosła 16,91 proc. Pięć lat temu na godzinę 18.00 frekwencja w wyborach wyniosła 18,24 proc. Liczba uprawnionych do głosowania na obszarze kraju to 30 mln 330 tys. 357 osób; karty do głosowania wydano 5 mln 134 tys. 552 wyborcom - powiedział dziennikarzom w niedzielę zastępca przewodniczącego PKW Andrzej Kisielewicz.

Pod względem okręgów wyborczych największą frekwencję odnotowano w Warszawie I - 23,11 proc., najniższą okręgu obejmującym woj. podlaskie i warmińsko-mazurskie - 14,30 proc. Niedzielne głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego rozpoczęło się o godz. 7 i potrwa do godz. 21. Otwartych zostało ponad 27 tys. lokali wyborczych. Polacy wybierają 51 eurodeputowanych. O jeden mandat ubiega się średnio 25 kandydatów.

19.14

Centroprawicowa partia GERB byłego premiera Bojko Borysowa otrzymała najwięcej głosów w niedzielnym głosowaniu do PE w Bułgarii - wynika z sondażu przeprowadzonego po wyjściu z lokali wyborczych przez dwie agencje: Alpha Research oraz Gallupa. Według Alpha Research GERB otrzymał 28,4 proc., rządząca w koalicji Bułgarska Partia Socjalistyczna (BSP) 21,6 proc., zrzeszający turecką mniejszość Ruch na rzecz Praw i Swobód (DPS) – 15,5 proc. Zgodnie z oczekiwaniami 5,8-procentowy próg przekroczyły populistyczna partia Bułgaria bez Cenzury oraz centroprawicowy Blok Reformatorski. Według sondażu Gallupa GERB otrzymał 19,8 proc. poparcia. Nacjonalistyczna Ataka nie przekroczyła progu i nie będzie miała swych przedstawicieli w PE. Frekwencja w wyborach do PE w Bułgarii wyniosła 33 proc., mniej niż w 2009 r. W pierwszych komentarzach analitycy podkreślają, że wyniki lewicy są bardzo słabe, znacznie gorsze od prognozowanych, i stawiają pod znakiem zapytania jej dalsze rządy w koalicji z DPS.

18.37

Opozycyjna Koalicja Radykalnej Lewicy (Syriza) wyprzedza lekko konserwatywną Nową Demokrację w wyborach do Parlamentu Europejskiego w Grecji - wynika z sondażowych wyników głosowania po zamknięciu lokali wyborczych. Koalicja Radykalnej Lewicy (Syriza) pod przywództwem Aleksisa Ciprasa to największe ugrupowanie opozycyjne i druga siła polityczna w greckim parlamencie. Według sondaży, dostała w niedzielę od 26 do 30 proc. głosów, zaś Nowa Demokracja (ND) premiera Antonisa Samarasa - 23 do 27 proc. Syriza prowadziła kampanię wyborczą pod hasłami walki z narzuconym przez unijnych partnerów cięciami i oszczędnościami budżetowymi, dotkliwie odczuwanymi przez społeczeństwo. Grecja korzysta od maja 2010 roku z ratującej jej wypłacalność pożyczek od innych państw strefy euro i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. W zamian zobowiązała się do gruntownego zreformowania swej polityki budżetowej, ale wysiłki w tym kierunku są często krytykowane jako zbyt powolne i niedostateczne dla osiągnięcia wyznaczonych celów. Od wybuchu kryzysu Grecy stracili jedną trzecią swych dochodów i dramatycznie wzrosło bezrobocie; obecnie stopa bezrobocia wynosi ok. 26 procent.

18.25

Niemieckie partie chadeckie CDU/CSU wygrały - pomimo straty głosów w porównaniu do 2009 r. - wybory do Parlamentu Europejskiego - wynika z prognozy instytutu Infratest Dimap podanej w niedzielę po zamknięciu lokali wyborczych. Chadecy zdobyli 36 proc. głosów, o 1,9 pkt proc. mniej niż pięć lat temu. SPD z wynikiem 27,5 proc. zajęła drugie miejsce. Socjaldemokraci poprawili swój wynik o 6,7 pkt proc. Istniejąca dopiero od roku eurosceptyczna Alternatywa dla Niemiec zdobyła 6,5 proc. i może liczyć na siedem miejsc w PE. Zieloni dostali 11 proc., a postkomunistyczna Lewica 8 proc. Skrajnie prawicowa NPD uzyskała 0,8 proc. Neonaziści mogą liczyć na jedno miejsce w PE. Trybunał Konstytucyjny zlikwidował przed wyborami 3-procentowy próg wyborczy.

18.15

Centroprawicowa Austriacka Partia Ludowa (OeVP) wygrywa w Austrii, zdobywając blisko 28 proc. głosów - wynika z sondażu przeprowadzonego po wyjściu z lokali wyborczych. Wzrosło poparcie dla skrajnej prawicy. Socjaldemokratyczna Partia Austrii (SPOe) uzyskuje 23,9 proc. Partia Ludowa i socjaldemokraci współrządzą obecnie Austrią. Trzecie miejsce zajmuje skrajnie prawicowa Austriacka Partia Wolności (FPOe) - uzyskując 19,9 proc. poparcia. Partia ta sygnalizuje, że chce wraz z francuskim Frontem Narodowym Marine Le Pen utworzyć w nowym Parlamencie Europejskim wspólną frakcję. FPOe uzyskała w poprzednich wyborach do PE w 2009 roku 12,7 proc. głosów. Jest trzecią siłą polityczną w Austrii. W unijnej kampanii wyborczej głosiła hasła eurosceptyczne. Według exit polls na Zielonych przypada 14,2 proc. głosów, a nowa formacja - partia liberalna NEOS-Nowa Austria - dostała 8,5 proc. Jak pisze AFP, ze sceny politycznej znika praktycznie BZOe (Sojusz na rzecz Przyszłości Austrii), partia skrajnie prawicowego Joerga Haidera, który zginął w 2008 roku w wypadku samochodowym. Partia ta może otrzymać jedynie 0,5 proc. głosów. W liczącym 751 miejsc Parlamencie Europejskim na Austrię przypada 18 miejsc.

13.30

W wyborach sprzed 5 lat na tę godzinę frekwencja wyniosła 6,65 proc. Liczba uprawnionych do głosowania na obszarze kraju wyniosła 30 mln 330 tys. 357 osób; kart do głosowania wydano 2 mln 218 tys.733 wyborcom - podał przewodniczący PKW Stefan Jaworski. Pod względem okręgów wyborczych największą frekwencję odnotowano w Warszawie I - 9,76 proc.; i w Rzeszowie - 8,72 proc. Najniższa była frekwencja w okręgu wrocławskim - 6,22 proc. Do tej pory doszło do trzech incydentów podczas niedzielnego głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego - poinformowało PKW. Najpoważniejszy miał miejsce w komisji obwodowej w Koninie, gdzie jej przewodniczący był pijany. Sędzia PKW Stanisław Zabłocki poinformował, że przewodniczący jednej z obwodowych komisji wyborczych w Koninie, który znajdował się w stanie wskazującym na nadużycie alkoholu, po zbadaniu przez patrol policji miał ponad 3 promile alkoholu. "Natychmiast został odsunięty od czynności, zostały podjęte procedury mające na celu w ogóle odwołanie go ze składu obwodowej komisji wyborczej w Koninie" - powiedział Zabłocki. Dodał, że takie postanowienie może wydać tylko prezydent miasta Konina i natychmiast po wydaniu tego postanowienia zostanie w tej komisji wybrany nowy przewodniczący. Inny incydent, który miał miejsce w Bogatyni, dotyczył wydania nieprawidłowych pieczęci obwodowym komisjom wyborczym. - Bardzo szybko się zorientowano i w związku z tym tylko część kart z obwodowych komisji wyborczych została opieczętowana tą pieczęcią komisji sprzed lat, pieczęcią referendalną i szybko rejonowa komisja w Jeleniej Górze podjęła bardzo słuszną decyzję, żeby po pierwsze - wszystkie dalsze karty oczywiście stemplować już właściwą pieczęcią, czyli tą pieczęcią, która jest przygotowana na wybory do europarlamentu i żeby w pierwszej kolejności wydawać karty prawidłowo opieczętowane, czyli pieczęcią sporządzoną dla obwodowych komisji wyborczych do wyborów do europarlamentu - poinformował Zabłocki. Ostatnie - jak podkreślił członek PKW - "nietypowe" zdarzenie miało miejsce w Olsztynie, gdzie starsza kobieta poprosiła członków komisji, aby pomogli jej w akcie głosowania. Jak zaznaczył sędzia Zabłocki, w tym momencie członkowie obwodowej komisji wyborczej zachowali się prawidłowo i odmówili jej tego typu pomocy, na co kobieta zareagowała emocjonalnie i opuściła lokal wyborczy. - Nieszczęście polegało na tym, że przed opuszczeniem lokalu i przed tym incydentem złożyła podpis już na spisie wyborców, że otrzymała kartę, w momencie kiedy opuściła lokal wyborczy doszło do niewątpliwie, trzeba to przyznać nieprofesjonalnego i niewłaściwego zachowania, niewłaściwej decyzji obwodowej komisji wyborczej, która postanowiła tę kartę wrzucić do urny. No i tak uczyniono, co okazało się tym bardziej niefortunne w skutkach, kiedy ta pani wróciła po dwudziestu minutach i zażądała wydania ponownie karty do głosowania - powiedział Zabłocki. Dodał, że w tym momencie oczywiście już tej karty nie można było wydać co spowodowało - jak mówił - eskalację nieprzyjemnej sytuacji. - Została nawet niestety wezwana policja, która tą panią z lokalu wyprowadziła - poinformował sędzia PKW. W eurowyborach startuje 1 277 kandydatów. Uprawnionych do głosowania jest ponad 30 mln wyborców. Do końca głosowania w Polsce trwa cisza wyborcza. Po godz. 21 będzie można publikować sondaże exit polls. Wybory do europarlamentu w państwach UE rozpoczęły się w czwartek i zakończą się w niedzielę o godz. 23. Unijne przepisy nie narzucają ciszy wyborczej. Zakazują jedynie publikacji oficjalnych wyników wyborów, nawet cząstkowych i wstępnych, przed zamknięciem wszystkich lokali wyborczych w całej UE. Jednak sondaże exit polls mogą być publikowane. Zdaniem PKW podczas ciszy wyborczej także w Polsce nie jest zakazane informowanie o sondażach exit polls z innych krajów członkowskich. Aby w eurowyborach oddać ważny głos, trzeba postawić krzyżyk - znak X - w kratce po lewej stronie nazwiska kandydata na jednej z list komitetów wyborczych. Udając się do lokalu wyborczego, należy wziąć dowód tożsamości - to warunek, by została nam wydana karta do głosowania. Karta ma formę broszury zawierającej na kolejnych kartkach listy kandydatów zarejestrowane w danym okręgu wyborczym (w kolejności zgodnej z wylosowanymi numerami). Na każdej liście będzie od pięciu do 10 nazwisk kandydatów. Aby oddać ważny głos, należy wpisać znak X w kratkę znajdującą się po lewej stronie nazwiska wybranego kandydata. Każdy symbol inny niż "dwie przecinające się linie, których punkt przecięcia znajduje się w obrębie kratki" w kratce przy nazwisku kandydata spowoduje, że głos będzie nieważny. Nie można więc zagłosować, wpisując w kratkę np. V. Głos będzie nieważny także wtedy, gdy wyborca w żadnej z kratek nie postawi znaku X. Zagłosować można tylko na jednego kandydata. Postawienie znaku X przy nazwisku na więcej niż jednej liście spowoduje, że głos będzie nieważny. Natomiast jeśli X zostanie postawiony przy więcej niż jednym nazwisku kandydatów na tej samej liście, głos będzie ważny - otrzyma go kandydat na wyższym miejscu na liście. Krzysztof Lorentz z Krajowego Biura Wyborczego podkreślił, że w kratkach przy nazwiskach kandydatów nie można dokonywać żadnych korekt. "Wszelkie zamazania w kratkach spowodują, że głos będzie nieważny, gdyż nie będzie pewności co do woli wyborcy" - zaznaczył. Żadnego wpływu na ocenę ważności głosu nie mają natomiast dopiski na karcie do głosowania poza kratkami. "Dopisanie na karcie do głosowania dodatkowych numerów list i nazw lub nazwisk albo poczynienie innych dopisków poza kratką nie wpływa na ważność oddanego na niej głosu" - czytamy w kodeksie wyborczym. Szef PKW Stefan Jaworski zaapelował do wyborców, aby po otrzymaniu karty do głosowania w lokalu wyborczym sprawdzili, czy jest ona opatrzona pieczęcią obwodowej komisji (pieczęć okręgowej komisji będzie wydrukowana). Podkreślił, że karty do głosowania są standaryzowane, wydrukowane w formie broszury na białym papierze w formacie A4. Na każdej karcie jest informacja, jakich wyborów dotyczy, jest podany numer okręgu, numery stron, a w prawym górnym rogu umieszczono specjalne wycięcie do nałożenia nakładki brajlowskiej. Do urny należy wrzucić całą kompletną kartę do głosowania. Karta, z której część została oderwana i wrzucona osobno lub w ogóle niewrzucona, będzie nieważna. Kodeks wyborczy określa, że na podstawie dowodu tożsamości komisja obwodowa sprawdza tożsamość wyborcy, ten kwituje odbiór karty do głosowania podpisem w spisie wyborców. Następnie wyborca udaje się do miejsca w lokalu wyborczym zapewniającym tajność głosowania, gdzie wypełnia kartę do głosowania, a następnie wrzuca ją do urny tak, by strona zadrukowana nie była widoczna. Lorentz zaznaczył, że wyniesienie karty z lokalu wyborczego rodzi uzasadnione podejrzenie próby popełnienia przestępstwa. "Jeżeli wyborca wynosi kartę do głosowania z lokalu jako jedno z możliwych wariantów powstaje podejrzenie, że wynosi ją w celu odstąpienia jej innej osobie - a to jest karalne" - powiedział.


Dziękujemy za udział w relacji

Niespełna 25 tys. głosów przechyliło szalę zwycięstwa na rzecz PO. Wybory cementują scenę polityczną. Czytaj więcej

Pozostało 100% artykułu
Wydarzenia
Bezczeszczono zwłoki w lasach katyńskich
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Materiał Promocyjny
GoWork.pl - praca to nie wszystko, co ma nam do zaoferowania!
Wydarzenia
100 sztafet w Biegu po Nowe Życie ponownie dla donacji i transplantacji! 25. edycja pod patronatem honorowym Ministra Zdrowia Izabeli Leszczyny.
Wydarzenia
Marzyłem, aby nie przegrać
Materiał Promocyjny
Bank Pekao wchodzi w świat gamingu ze swoją planszą w Fortnite
Materiał Promocyjny
4 letnie festiwale dla fanów elektro i rapu - musisz tam być!