W cenionym przez publiczność cyklu „Hybryda Poetica” wystąpi dziś Ewa Bem, która słynny klub studencki Hybrydy zna jeszcze z jego dawnej, kultowej siedziby przy ul. Mokotowskiej 49.

Trudno o lepszą bohaterkę wieczoru z muzyką i poezją w rolach głównych. – Zaśpiewam prawie wszystkie piosenki z mojej najnowszej płyty „Kakadu”, będą klimaty lat 70., brzmienie rodzinnych zespołów Bemibek i Bemibem, w których debiutowałam – zwierzyła się nam artystka. – Nie zabraknie też moich najbardziej znanych przebojów. A wszystko to z towarzyszeniem sporego składu muzyków Łukasza Sztaby z klawiszami, gitarami i chórkami – dodaje Ewa Bem.

Adam Ciesielski

Hybrydy, ul. Złota 7/9, tel. 022 822 30 03, godz. 19.30, bilety 40 zł.

Dla Fundacji Dom Muzyka Seniora

Takiej muzyki rzadko mamy okazję słuchać w Filharmonii Narodowej. Koncert rozpocznie nieśmiertelny szlagier „Całuję twoją dłoń, Madame”, zakończy zaś nie mniej słynna „Ta ostatnia niedziela”. Tak wygląda program oficjalny koncertu, w którym znalazło się 12 polskich hitów w rytmie tanga. Ale artyści są przygotowani na liczne bisy.

Znakomity skrzypek Krzysztof Jakowicz, żywiołowy zespół Tangata Quintet oraz orkiestra kameralna Filharmonii Narodowej kierowana przez Jana Lewtaka przygotowali ten program na szczególną okazję. Artyści zagrają najsłynniejsze tanga Peteresburskiego czy Szpilmana na rzecz Fundacji Dom Muzyka Seniora. Pomysł wybudowania siedziby podobnej do tej, jaką aktorzy weterani mają w Skolimowie, narodził się cztery lata temu. Powstała odpowiednia fundacja, która dysponuje już atrakcyjną działką niedaleko Góry Kalwarii (dar Zofii i Antoniego Witów).

Gotowy jest też projekt Domu Muzyka Seniora, który będzie można obejrzeć w foyer Filharmonii Narodowej. Fundacja finalizuje obecnie prace nad dokumentacją niezbędną do otrzymania pozwolenia na budowę i oczywiście zbiera pieniądze na rozpoczęcie prac budowlanych.

Wszyscy wykonawcy dzisiejszego koncertu przekazują swe honoraria Fundacji Dom Muzyka Seniora. Jej konto zasilą też wpływy ze sprzedaży biletów-cegiełek.

Autopromocja
Nowość!

Trzy dostępy do treści rp.pl w ramach jednej prenumeraty

ZAMÓW TERAZ

—Jacek Marczyński

Ul. Jasna 5, tel. 022 551 71 30, godz. 18, bilety-cegiełki 40 – 70 zł.

Truposz - Paradiso

Kontemplacyjny western Jima Jarmusha z Johnnym Deppem w roli głównej. Tajemniczy William Blake przybywa do miasteczka regularnie napadanego przez rabusiów.

Al. Solidarności 62, tel. 022 828 01 44, godz. 17.

SUKIYAKI WESTERN DJANGO - Luna

Pierwszy japoński western w reżyserii Takashiego Miike z Quentinem Tarantino w jednej z głównych ról. W XII-wiecznej Japonii trwa wojna między klanami Minamoto i Taira. Do miasteczka przybywa rewolwerowiec, który staje po stronie uciskanych mieszkańców. Ul. Marszałkowska 28, tel. 022 621 78 28. GŁOWA DO WYCIERANIA - Multikino

Surrealistyczny debiut Davida Lyncha. Spencer, mieszkaniec wielkiego przemysłowego miasta, wybiera się na kolację do rodziców swojej dziewczyny Mary. Tam narzeczona oświadcza mu, że jest w ciąży. Wkrótce potem rodzi odrażającego mutanta.

Al. KEN 60, tel. 022 644 66 00, godz. 19.

—ul

Marek Napiórkowski - Tygmont

Koncert kwartetu Marka Napiórkowskiego promujący ubiegłoroczną płytę zatytułowaną „Wolno”. To drugi (po debiutanckim krążku „NAP” z 2005 roku) autorski album znakomitego gitarzysty, który w sekcjach wspomagających innych wykonawców (m.in. Urszulę Dudziak, Ewę Bem, Annę Marię Jopek, Dorotę Miśkiewicz i Krzysztofa Ścierańskiego) setki razy koncertował i nagrywał. 39-letni mistrz gitary zagra teraz w towarzystwie pianisty Michała Tokaja, basisty Roberta Kubiszyna oraz perkusisty Michała Miśkiewicza. Ul. Mazowiecka 6/8, tel. 022 828 34 09, godz. 20, wstęp wolny.

—ac

ŚRUBKA I SCYNTYLACJA - centralny dom qultury

Kolejna odsłona cyklu „Mazowiecka Scena Muzyczna”, prezentującego młode – nieznane, a zasługujące na nieco uwagi – zespoły. Co tydzień w Centralnym Domu Qultury występują dwie kapele. Tym razem będą to: grająca melodyjnego, skocznego rocka Śrubka i mieniąca się wszelkimi odcieniami muzyki gitarowej Scyntylacja. Ul. Burakowska 12, tel. 022 636 83 00, godz. 19.30, wstęp wolny.

—dziub

NAMIĘTNA KOBIETA - WSPÓŁCZESNY

Jeden z przebojów Teatru Współczesnego po 250 przedstawieniach schodzi w czerwcu z afisza. Zobaczyć Martę Lipińską i Andrzeja Zielińskiego tańczących w rytmie „Twilight Time” Plattersów na strychu – bezcenna ostatnia okazja. Ul. Mokotowska 13, tel. 022 825 59 79, godz. 19.15. ONI - COLLEGIUM NOBILIUM

Dyplom tegorocznych absolwentów Wydziału Aktorskiego, przygotowany pod kierunkiem Jarosława Gajewskiego. Psychodeliczna atmosfera nadchodzącej katastrofy i niszczycielskie zapędy tytułowych „onych”, którzy chcą zniszczyć sztukę. Ul. Miodowa 22/24, tel. 022 831 02 16, godz. 19.

STACYJKA ZDRÓJ - ATENEUM

Wieczór pełen wzruszeń z piosenkami Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego poskładanymi w widowisko muzyczne przez Andrzeja Poniedzielskiego i Adama Opatowicza. Wzór piosenki literackiej Starszych Panów nadal pozostaje niedościgniony dla współczesnych twórców. Ul. Jaracza 2, tel. 022 625 73 30, godz. 19.

—ar

Wro 07 in Tour - galeria zachĘta

Prezentowane na wystawie prace to najlepsze dzieła wyłonione podczas tegorocznego 12. Międzynarodowego Biennale Sztuki Mediów WRO 07. Jak sztuka wchłania współczesne narzędzia komunikacji, pokażą nam realizacje 14 uznanych, światowej klasy artystów. Pl. Małachowskiego 3, tel. 022 827 58 54, wernisaż o godz. 18.

Stop.Pause.Play - Pracownia galeria sztuki

W Pracowni nowa wystawa obrazów Wojciecha Pąkowskiego – artysty, którego metodą pracy jest łączenie w całość tego, co z pozoru wydaje się niemożliwe. Cechą charakterystyczną malarstwa Wojtka Pąkowskiego jest chwilowe zatrzymanie akcji, zastopowane narracji, cisza i napięcie. Niby jeszcze nic się nie wydarzyło, ale już za moment może stać się wszystko. Ul. Emilii Plater 14, 022 696 74 51, wernisaż o godz. 18.

—igse

Stoi na stacji lokomotywa - Muzeum Kolejnictwa

Stare parowozy, wagony kolejowe i drezyny to tylko niektóre z eksponatów Muzeum Kolejnictwa. I choć wszystkie one budzą podziw odwiedzających to miejsce maluchów, największą atrakcją jest stojący tu historyczny pociąg pancerny. Ul. Towarowa 1, tel. 022 474 58 76, godz. 9.30 – 15.30.

Bukiety kwiatów dla mam - Biblioteka dla Dzieci i MłodzieŻy

Gośćmi honorowymi spotkania w Klubie Myszki Norki będą dziś mamy. To dla nich maluchy wykonają bukiety kwiatów z kolorowej krepiny i razem z nimi posłuchają bajki Kingi Piątkowskiej „Zapach mamy”. Konieczne zapisy. Ul. Chłodna 11, tel. 022 347 84 79, godz. 17.

Zdobywcy Oscara w Warszawie - Klub Empik Junior

Spotkanie autorskie z Hugh Welchmanem i przedstawicielami Se-Ma-Fora, czyli twórcami animowanej wersji bajki symfonicznej Sergiusza Prokofiewa „Piotruś i Wilk”. To doskonała okazja, by porozmawiać z artystami, dostać od nich dedykację na płycie dvd i zobaczyć na żywo lalki – głównych bohaterów filmu. Ul. Marszałkowska 116/122, tel. 022 551 44 42, godz. 18.

—tr

Absynt

Francuska restauracja zaprasza na menu degustacyjne w cenie 87 zł od osoby. Na początek dostaniemy ravioli ze ślimakami w maśle ziołowym, potem sałatkę z młodych liści szpinaku, szparagów i sera owczego. Głównym daniem rybnym jest halibut w sosie estragonowym z karmelizowaną marchewką, a mięsnym – szynka jagnięca w owocach leśnych. Zwyczajem francuskim po posiłku zostanie podany ser, a dopiero na końcu deser – duet czekoladowy. Michelin ,,Main Cities of Europe 2008'' najsłynniejszy przewodnik na świecie oceniający poziom restauracji i hoteli – czwarty raz przyznał Absyntowi Bib Gourmand (wyróż- nienie otrzymać mogą restauracje oferujące bardzo dobre, trzydaniowe posiłki w przystępnej cenie.

Ul. Wspólna 35, tel. 022 621 18 81.

Prowansja

W wiosennym menu restauracji serwującej specjały kuchni śródziemnomorskiej z akcentami francuskiej znajdziemy młode, sezonowe warzywa. Zjemy np. zupę krem ze szparagów z groszkiem ptysiowym (18 zł) i zupę z młodych warzyw z baranimi klopsikami (18 zł). Szparagi podawane są także po polsku z masłem (31 zł), w szynce z sosem holenderskim (36 zł) albo z estragonowym jajkiem (32 zł). Z dań francuskich dostaniemy np. ślimaki po burgundzku (28 zł). Od pierwszego czerwca zmienia się tu karta win. Wśród nowości będzie m.in. Clos de Los Siete z winnej oazy położonej u stóp Andów, na wysokości 1100 m w prowincji Mendoza w Argentynie i wino z dzikiej fermentacji od Errazuriz z Chile. Na deser można zamówić truskawki zapiekane w koglu moglu waniliowym. Ul. Koszykowa 1, tel. 22 621 42 58.

—mq