Po godzinach w czwartek

Aktualizacja: 17.07.2008 01:33 Publikacja: 17.07.2008 01:32

Po godzinach w czwartek

Foto: Materiały Promocyjne

Nayekhovichi to moskiewska kapela, która jest częstym gościem polskich klubów i... synagog. Ci młodzi muzycy są specjalistami od ożywiania tradycyjnej muzyki klezmerskiej.

Ortodoksyjnych miłośników gatunku może zadziwić, co rosyjscy artyści są w stanie dodać do charakterystycznej mieszanki dźwięków klarnetu i skrzypiec. Nayekhovichi bowiem chętnie robią muzyczne eskapady w stronę rocka, a nawet reggae. Potrafią zagrać zarówno tradycyjne motywy żydowskie, śpiewając w jidysz, jak i covery Rolling Stonesów. Energia przekazywana przez muzyków porywa do tańca, nie pozwalając na chwilę odpoczynku.

Dzisiejszy darmowy koncert w Pracovni zorganizowano dla tych, którzy nie dotarli na zeszłotygodniowy spacer z muzykami po Pradze. Wstęp wolny.

—Dominika Węcławek

Pracovnia, ul. Popiełuszki 16, godz. 20.

Kochanice króla - Cinema City Bemowo

Ekranizacja bestsellerowej powieści Philippy Gregory ze Scarlett Johansson i Natalie Portman w rolach głównych. Film opowiada o rywalizacji dwóch sióstr Boleyn – Anny i Marii – o względy króla Henryka VIII.

Ul. Powstańców Śląskich 126a, tel. 022 560 40 00, godz. 19.

Sierociniec - Luna

Kasowy przebój z Hiszpanii. Laura przeprowadza się do starego domu na brzegu morza. Planuje założyć tam ośrodek opieki dla dzieci niepełnosprawnych. W dzień otwarcia placówki znika synek Laury – Simon. Kobieta rozpoczyna desperackie poszukiwania dziecka.

Ul. Marszałkowska 28, tel. 022 621 78 28, godz. 20.30.

Sen Kasandry - Paradiso

Dramat Woody’ego Allena z Colinem Farrellem i Ewanem McGregorem w rolach głównych. Wcielają się oni w postaci dwóch braci, których nadmiar ambicji popycha do zbrodni.

Al. Solidarności 62, tel. 022 828 01 44, godz. 20.45.

—ul

SKURCZ, UR - OBIEKT ZNALEZIONY

Jedyny skurcz, jaki stołeczny zespół Skurcz jest w stanie spowodować, może dotyczyć mięśni policzkowych. Gra bowiem takiego rock’n’rolla, przy którym trudno się nie śmiać. Zabawa szykuje się tym lepsza, iż tercetowi asystować będzie UR, poboczny projekt muzyków T.Love i KNŻ.

Pl. Małachowskiego 3, tel. 022 828 05 84, godz.21, wstęp wolny.

venflon, muerte - radio luxembourg

W Radio Luxembourg zapanuje dziś ciężka warszawska muzyka. Ciemną stronę życia przybliży Venflon oscylujący między grungem, rockiem i metalem. Muerte udowodni zaś, czemu tak chętnie przyznaje się do inspiracji Anthraxem, Panterą oraz Alice In Chains.

Ul. Górczewska 67, tel. 0 600 229 339, godz. 19, bilet 6 zł.

—flint

KOWAL MALAMBO - LABORATORIUM DRAMATU

Malambo w tym spektaklu tańczy i kowal, i pies, i sam Pan Jezus. Porywający i energetyczny spektakl Laboratorium Dramatu z piękną choreografią Anny Iberszer.

Ul. Olesińska 21, tel. 0 663 741, godz. 19.

STAROŚĆ JEST PIĘKNA - TEATR POLONIA

Gniewny dialog ludzi starych ze współczesną kulturą, w której wszechobecny jest kult młodości, a starość wstydliwie spycha się na margines. Przewrotny pomysł autorki polega na obsadzeniu we wszystkich rolach ludzi młodych, którzy przy pomocy masek zmieniają się w starców.

Pl. Konstytucji, tel. 022 622 21 32, godz. 17, wstęp wolny.

WARIACJE ENIGMATYCZNE - TEATR OCHOTY

Akcja sztuki toczy się na wyspie zagubionej gdzieś na Morzu Norweskim. Tam, z dala od ludzi i cywilizacji, zaszył się Abel Znorko, zdobywca literackiej Nagrody Nobla. Wspomina miłość swojego życia oraz kobietę, z którą przez długi czas korespondował. 14 wariacji wokół jednego tematu: miłości absolutnej i niemożliwej do spełnienia.

Ul. Reja 9, tel. 022 825 85 44, godz. 19.

ar

Ja, Ferdydurke - Muzeum Literatury

Wystawa jest poświęcona młodości i życiu rodzinnemu Witolda Gombrowicza. Ekspozycja nawiązuje do barwnej postaci pisarza, jego twórczości i burzliwego życiorysu. Zgromadzono na niej portrety, rękopisy, pamiątki i archiwalne fotografie autora „Trans-Atlantyku” i „Kosmosu”, powstałe w ciągu całego jego 65-letniego życia. Wystawa potrwa do 30 września.

Zdjęcie ilustrujące artykuł „Fryz megalomana, czyli wspomnienia Gombrowicza”, który ukazał się w „ŻW” 15 lipca 2008 r., przedstawiało wystawę poświęconą Witkacemu, którą również można oglądać w Muzeum Literatury. Za pomyłkę przepraszamy czytelników i autorkę.

Ul. Rynek Starego Miasta 20, tel. 022 831 40 61.

—ul

Wyprawa do królewskich ogrodów - Muzeum Pałac w Wilanowie

Zachwycają pięknym krajobrazem, wiekowymi drzewami, rabatami kwiatowymi i panującym w nich niepowtarzalnym klimatem historii. Zwłaszcza teraz, kiedy toczą się tu prace wykopaliskowe. Archeolodzy chętnie odpowiadają na pytania, również te zadawane przez najmłodszych sympatyków ogrodu. W czwartki wstęp wolny.

Ul. Kostki Potockiego 10/16, tel. 022 842 81 01, od godz. 9 do zmierzchu.

Dziecięce Ogrody Muzyczne - Zamek Królewski

O tym, że dzieci kochają muzykę poważną, najłatwiej przekonać się, przychodząc w czwartkowy poranek na plac Zamkowy. Spektakl Morisa Ravela „Dziecko i czary” w realizacji Opera de Lyon to propozycja dla najmłodszych odbywającego się właśnie festiwalu Ogrody Muzyczne. W operę wprowadzi dzieci aktor Maciej Gąsiorek, znany im jako telewizyjny Piksel.

Pl. Zamkowy, tel. 0 502 050 768, godz. 10.

Ochockie Lato Teatralne - Park Zasława Malickiego

Spektakl dla dzieci od lat czterech, „Baśń o dwóch braciach” w wykonaniu teatru Lalki i Maski Wertep to historia o poszukującym szczęścia młodzieńcu. Zanim zdobędzie on rękę królewny, zmierzyć się musi z chciwymi krewnymi, smokiem i czarownicami. Drewniane, rzeźbione kukły i muzyka wykonywana na instrumentach perkusyjnych nadają sztuce swoisty klimat.

Ul. Wiślicka 8, tel. 022 823 66 72, godz. 11.

—tr

Hotel Jan III Sobieski

W kuchni Sobieskiego zapanował sezon na kurki. W menu pojawiły się: na przystawkę sałatka ze smażonych kurek z białymi i zielonymi szparagami oraz plastrami gillowanej ośmiornicy (47 zł) lub pikantna zupa ze świeżych kurek, aromatyzowana oliwą truflową i podawana z pieczonym łososiem norweskim (19 zł). Wśród dań głównych jest filet z halibuta z kurkami w kremowym sosie z rukolą, suszonymi pomidorami, kaparami i orzeszkami piniowymi (75 zł) oraz pierś z kaczki marynowana w rozmarynie na kurkach z truskawkami i białym kremem balsamico (95 zł).

Ul. Plac Zawiszy 1, tel. 022 579 10 28.

Borpince

Ta węgierska restauracja i winiarnia jednocześnie menu potraw na lato nie zmienia, proponuje natomiast wiele nowości w karcie win. Z regionu Egeru dostępne są Titi Pinot Noir Tibor Gal (170 zł/but.), Kekfrankos Bela Vincze (115 zł/but.) i np., Aldas Bikaver St. Andrea (110 zł/but.). Z regionu Villany – Merlot Teleki (80 zł/but., 14 zł/kieliszek), z Balatonu – Cabernet Sauvignon Konyári Pince (59 zł/but.) A w piwniczce konesera – Tokaji Aszú Esszencia z Royal Tokaj Wine Company rocznik 1993 za jedyne... 1259 zł.

Ul. Zgoda 1, tel. 022 828 22 44.

—mjl

Wernisaż wystawy „Herosi Olimpii patrzą na Pekin“

Co znajdziemy na wystawie „Herosi Olimpii patrzą na Pekin”?

Piotr Pawiński:

35 obrazów przedstawiających motyw olimpiady i sportu z płaskorzeźb greckich z różnych okresów. Ich główną atrakcją będzie odtworzenie na płótnie efektu kamienia, którą to sztukę udało mi się opanować osiem lat temu.

Zgromadzone na wystawie obrazy są próbą zbudowania mostu między starożytnymi olimpiadami a zmaganiami, które niebawem będą miały miejsce w Pekinie?

Początkowo myślałem o serii obrazów przedstawiających wyłącznie sportowe czynności na tle neutralnej ikonografii. Ale ponieważ wyjątkowo interesuje mnie Grecja, rozbudowałem swoją wizję o elementy starożytnej tradycji. Spodobało mi się zwłaszcza to, że do płaskorzeźb pozowali często sami olimpijczycy, gdyż ich rozwinięte ciała inspirowały artystów.

„Herosi Olimpii patrzą na Pekin” jest trzecią wystawą zebraną w cyklu „Tryptyk Olimpijski”. Jaki jest wspólny mianownik tego projektu?

Widziałem 0obie wcześniejsze wystawy. Rzeźby autorstwa małżeństwa Kowalskich i grafiki Janusza Kuliga to wizjonerska sztuka. Wszyscy szukaliśmy inspiracji w emocjach przeżywanych przez sportowców podczas zmagań na arenie.

—rozmawiała Urszula Lipińska

Muzeum Sportu i Turystyki, ul. Wybrzeże Gdyńskie 4.

Nayekhovichi to moskiewska kapela, która jest częstym gościem polskich klubów i... synagog. Ci młodzi muzycy są specjalistami od ożywiania tradycyjnej muzyki klezmerskiej.

Ortodoksyjnych miłośników gatunku może zadziwić, co rosyjscy artyści są w stanie dodać do charakterystycznej mieszanki dźwięków klarnetu i skrzypiec. Nayekhovichi bowiem chętnie robią muzyczne eskapady w stronę rocka, a nawet reggae. Potrafią zagrać zarówno tradycyjne motywy żydowskie, śpiewając w jidysz, jak i covery Rolling Stonesów. Energia przekazywana przez muzyków porywa do tańca, nie pozwalając na chwilę odpoczynku.

Pozostało 92% artykułu
Czym jeździć
Technologia, której nie zobaczysz. Ale możesz ją poczuć
Tu i Teraz
Skoda Kodiaq - nowy wymiar przestrzeni
Wydarzenia
Bezczeszczono zwłoki w lasach katyńskich
Materiał Promocyjny
GoWork.pl - praca to nie wszystko, co ma nam do zaoferowania!
Wydarzenia
100 sztafet w Biegu po Nowe Życie ponownie dla donacji i transplantacji! 25. edycja pod patronatem honorowym Ministra Zdrowia Izabeli Leszczyny.
Wydarzenia
Marzyłem, aby nie przegrać