Wszystko zaczęło się w 1998 roku, kiedy w Ośrodku „Pogranicze” otwarto wystawę „Nasze stare dobre Sejny. Pocztówki i fotografie z lat 1910 – 1960”. Zainteresowanie mieszkańców wystawą spowodowało ogłoszenie konkursu dla dzieci dotyczącego przeszłości miasta. Grupa nagrodzonych rozpoczęła prace nad jego kroniką.
Opowieści zbierane od rodziców, dziadków i sąsiadów młodzi ludzie rozrysowywali na ogromnej mapie miasta. Swoje miejsce znalazły na niej legendy o sejneńskiej Madonnie, o córce żydowskiego krawca Racheli czy o Cygance, co na drzewie siedziała, oraz historie autentyczne.
Mapa, na której stanęły wykonane przez dzieci wypalane w glinie stare świątynie i domy, stała się scenografią do spektaklu „Kroniki sejneńskie”, który od lat prezentują kolejni młodzi wykonawcy. Ze swoją lekcją historii małej ojczyzny odwiedzili nawet słynny teatr La MaMa w Nowym Jorku.
[i]„Kroniki sejneńskie” Teatr Sejneński, scen., reż. i praca z dziećmi: Bożena Szroeder, Studium Teatralne, ul. Lubelska 30/32, wstęp wolny, rezerwacje: [mail=studiumteatralne@qdnet.pl]studiumteatralne@qdnet.pl[/mail] lub esemesem: 0667 865 784, niedziela (21.06), godz. 18.[/i]