Maltańskim komisarzem Unii Europejskiej zostaje znany z katolickich poglądów Tonio Borg. W ogóle Maltańczycy uchodzą za najbardziej katolicki naród Europy, z czego to wynika?
Michał Wojciechowski:
Malta była krajem frontowym Europy. Przez tysiąc lat całe północne wybrzeże Morza Śródziemnego było wystawione na ataki muzułmanów; porywali oni ludzi do niewoli. Maltańczyków bronił rycerski Zakon Maltański, dlatego tożsamość narodowa Maltańczyków jest ściśle związana z wiarą, która jest publiczna i zdecydowana.
Przeciwko nominacji Borga protestują zieloni i liberałowie, nazywając go radykałem. Dlaczego chrześcijańskie wartości są w Brukseli uznawane za radykalne?
Większość Europejczyków i zapewne większość osób pracujących w instytucjach unijnych to chrześcijanie. Państwa europejskie, a wtórnie Unia, chcą jednak obejmować regulacjami wszystkie dziedziny życia, zostawiają coraz mniej miejsca dla wszelkich wolnych, niezaplanowanych odgórnie działań. Dlatego Kościół katolicki tak im wadzi, bo jest mocno niezależny od państwa.