Wybierając studia, należy uwzględnić aspekt ekonomiczny, obecną i prognozowaną sytuację na rynku pracy. Taką wiedzę możemy posiąść, śledząc wydarzenia gospodarcze czy ogłoszenia o pracy.
Doskonałą podpowiedzią, kto będzie szczególnie poszukiwanym pracownikiem, jest lista kierunków zamawianych. Już w tej chwili braki w kadrach inżynieryjnych w Unii Europejskiej szacuje się w milionach, a zapotrzebowanie na nie będzie rosnąć rokrocznie.
Oczywiście nie każdy powinien wybierać informatykę, inżynierię czy inny kierunek zamawiany. Nawet najbardziej przyszłościowe studia nie zapewnią nam świetlanej kariery, jeżeli nie posiadamy predyspozycji do wykonywania danego zawodu. Dlatego należy dokładnie przeanalizować swoje kompetencje, zrozumieć, w których obszarach czujemy się najlepiej, do jakich zadań podchodzimy z pasją i starać się rozwijać w tym kierunku. Pracownik, który wykonuje zawód w specjalizacji czy branży, która go rzeczywiście interesuje i pasjonuje, będzie się wyróżniał, również poprzez szczególne osiągnięcia, dlatego z pewnością zostanie doceniony na rynku pracy. Pracodawcy poszukują takich talentów wśród studentów już na wczesnym etapie edukacji.
A jak jest ze studiami podyplomowymi. Kto powinien się na nie zdecydować?
Studia podyplomowe są szczególnie polecane osobom, które zdobyły już doświadczenie zawodowe i chcą rozwijać się w danym dziale czy specjalizacji. Są dla osób świadomie dokonujących wyboru studiów, które umożliwiają im uzupełnienie kompetencji pożądanych w pracy, a przez to rozwój zawodowy, np. poprzez awans lub zwiększenie zakresu odpowiedzialności.
Jak wybrać studia podyplomowe, by z jednej strony zmieniały/rozszerzały nasze kwalifikacje, a z drugiej jednocześnie zwiększały szansę na rynku pracy. Czym należy się kierować?