Grzegorz Schetyna: W 2019 r. PiS miał 45 proc., dziś ma 35 proc. Dwa powody

Opozycja, uważam, że jest możliwe, że będzie miała powyżej 230 mandatów - mówił w rozmowie z TVN24 Grzegorz Schetyna, były przewodniczący PO, były marszałek Sejmu.

Publikacja: 12.10.2023 07:48

Jarosław Kaczyński

Jarosław Kaczyński

Foto: PAP/Łukasz Gągulski

- Nie ma programów w ogóle, nie ma ich zderzenia - mówił o tegorocznej kampanii przed wyborami parlamentarnymi Schetyna.

Grzegorz Schetyna o kampanii wyborczej KO: To jednoosobowa kampania Donalda Tuska

- Jestem zdumiony, że PiS w taki twardy sposób stworzył konstrukcję tylko na Donalda Tuska i na Platformę. To mnie zaskakuje. Mam nadzieję, że to im przyniesie porażkę - dodał.

Czytaj więcej

Najnowszy sondaż: PiS prowadzi, KO zyskuje najwięcej

Na uwagę, że kampania KO również skupiała się na emocjach, a nie na programie, Schetyna odparł, że "wyszło tak dlatego, że na pierwszy plan wyszli Tusk i Kaczyński, i to wszystko co jest emocją polityczną ostatnich 20-30 lat w Polsce".

- Następne pokolenie zobaczyło, że ten spór, który zaczął się tak naprawdę w 2005 roku jest obecny, widoczny, jest teraz. To są dwie Polski, dlatego ten spór jest tak bardzo prawdziwy - ocenił.

A czy zdaniem Schetyny KO za mocno skupiła kampanię wokół Donalda Tuska?

- Wziął odpowiedzialność na barki, to jednoosobowa kampania i rzeczywiście mocno trzyma kierownicę w ręku. To jest pytanie, czy ta strategia przyniesie zwycięstwo, ja wierzę, że tak, że to Tusk doprowadzi do zwycięstwa i odsunie PiS od władzy - odparł.

Mówiąc o kampanii z 2019 roku, która nie była skupiona wokół jednej osoby, Schetyna odparł, że wówczas "pokazywano Koalicję Obywatelską". - Chcieliśmy pokazać, że to jest zespół. Ja nie byłem tak na pierwszym planie jak Tusk - stwierdził.

Grzegorz Schetyna przewiduje wynik wyborów parlamentarnych: PiS zdobędzie 185-195 mandatów

A który cios PiS był w kampanii najcelniejszy?

Czytaj więcej

Wybory 2023: Czy sondaże mówią prawdę? Jak wyglądały przed wyborami w 2019 r.?

- To, że oni nie spadają w sposób oczywisty, ewidentny. Wszystkie sondaże są bardzo podobne do tych z początku kampanii. Tylko że różnica jest taka, że w 2019 r. PiS miał 45 proc., dziś ma 35 proc. Mniej więcej. To efekt Strajku Kobiet i "Piątki Kaczyńskiego". Teraz jest PiS łatwiejszy do złapania. Uważam, że jest ogromna szansa, że opozycja te wybory wygra - opowiedział Schetyna. Zdaniem Schetyny PiS w kampanii nie zadał KO żadnego "bolesnego ciosu".

Schetyna był też pytany co jest największą słabością KO, która nie pozwala jej wyprzedzić PiS.

Zgadzam z Donaldem Tuskiem, który mówi "nie będziemy nadstawiać drugiego policzka", nie będziemy odstawiać nogi. I ta kampania taka była

Grzegorz Schetyna, były przewodniczący PO

- Ja jestem ostatnią osobą, która może mówić o słabościach PO. Uważam, że w tej kampanii jest bardzo dużo zła. Język nienawiści jest w TVP powszechny, język debaty jest krzykiem, ściszaniem mikrofonu. Widzimy jak media państwowe funkcjonują, w jaki sposób są instytucjami, które wspierają władzę w tej kampanii - stwierdził.

- Ja się zgadzam z Donaldem Tuskiem, który mówi "nie będziemy nadstawiać drugiego policzka", nie będziemy odstawiać nogi. I ta kampania taka była - zastrzegł.

Schetyna przyznał też, że jest to kampania wyborcza po której jest najbardziej niepewny tego wyniku i jak wyglądać będą scenariusze powyborcze. - Sondaże są zbliżone, nie zmieniają się, ale ciągle wiemy, że mogą być inne decyzje przy tych stołach wyborczych - ocenił.

Schetyna przewiduje, że PiS będzie miał między 185 a 195 mandatów. - A opozycja, uważam, że jest możliwe, że będzie miała powyżej 230 mandatów - stwierdził.

- Nie ma programów w ogóle, nie ma ich zderzenia - mówił o tegorocznej kampanii przed wyborami parlamentarnymi Schetyna.

Grzegorz Schetyna o kampanii wyborczej KO: To jednoosobowa kampania Donalda Tuska

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Wybory
Wybory samorządowe 2024: Oficjalnie: Jacek Sutryk musi walczyć w II turze
Wybory
Wybory samorządowe 2024: PiS w siedzibie partii świętuje sukces. Na scenie pojawił się Jacek Kurski
Wybory
Wybory samorządowe 2024: PiS wygrywa w kraju, ale traci władzę w województwach
Wybory
Wybory samorządowe 2024. Jarosław Kaczyński: Nasze zwycięstwo to zachęta do pracy, a chcieli nas już chować
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Wybory
Wybory samorządowe 2024: Frekwencja do godziny 17 niższa niż pięć lat temu
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą