Sondaż: Jarosław Kaczyński nie chce debatować z Tuskiem. Jak oceniają to Polacy?

Jarosław Kaczyński zapowiedział, że nie weźmie udziału w debacie wyborczej organizowanej przez TVP bo tego dnia ma zaplanowane spotkanie z wyborcami w Przysusze. W sondażu Kantar dla TVN24 i "Faktów" TVN fakt, że Kaczyński nie chce debaty z Tuskiem, oceniali Polacy.

Aktualizacja: 06.10.2023 08:58 Publikacja: 06.10.2023 07:41

Donald Tusk i Jarosław Kaczyński

Donald Tusk i Jarosław Kaczyński

Foto: PAP, Darek Delmanowicz, Piotr Polak

TVP zorganizuje debatę wyborczą w najbliższy poniedziałek, 9 października. Będzie to zarazem jedyna debata z udziałem przedstawicieli wszystkich ogólnopolskich komitetów, która odbędzie się przed wyborami.

Wcześniej politycy PiS odmówili udziału w serii debat organizowanych przed wyborami przez TVN24.

Debata w TVP odbędzie się o 18:30. Każdy z uczestników ma mieć łącznie 7 minut na odpowiedź na pytania oraz 30 sekund na tzw. wolną wypowiedź - informował Onet. Z informacji Onetu wynikało, że uczestnicy nie będą mogli zadawać sobie pytań.

Debata wyborcza w TVP: Donald Tusk w studiu, Jarosław Kaczyński w Przysusze

W czwartek Donald Tusk, w czasie spotkania z wyborcami zadeklarował, że pojawi się 9 października w TVP. Wyraził też nadzieję, że do Telewizji Publicznej przyjedzie na debatę prezes PiS, Jarosław Kaczyński.

Czytaj więcej

Nie dojdzie do spotkania Kaczyńskiego z Tuskiem w TVP. Prezes PiS nie weźmie udziału w debacie

Kaczyński jednak w odpowiedzi stwierdził, że 9 października ma zaplanowane spotkanie w Przysusze i to tam się uda. Nie wiadomo, kto będzie reprezentował PiS na debacie. Onet podawał, że może być to np. marszałek Sejmu, Elżbieta Witek. Prof. Antoni Dudek, politolog i historyk, w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem wyraził przekonanie, że będzie to Mateusz Morawiecki.

Krzysztof Bosak ujawnił w piątek rano w Polsat News, że Konfederację na debacie będzie najprawdopodobniej reprezentował właśnie on.

Czytaj więcej

Bosak o debacie w TVP: A co ten Niemiec tak ważny dla Kaczyńskiego? O co chodzi?

Sondaż: Jak Polacy oceniają to, że Jarosław Kaczyński nie chce debatować z Donaldem Tuskiem?

W sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24 uczestników zapytano - jeszcze przed decyzją Tuska o udziale w debacie i odmową Kaczyńskiego - o to jak Polacy oceniają fakt, iż "największe media w Polsce zaproponowały Donaldowi Tuskowi i Jarosławowi Kaczyńskiemu wspólną debatę przedwyborczą. Donald Tusk zgodził się na to, Jarosław Kaczyński odmówił".

Na tak zadane pytanie 64 proc. badanych odpowiedziało, że ocenia decyzję "źle". Dobrze decyzję Kaczyńskiego oceniło 23 proc. respondentów. 13 proc. nie miało zdania w tej sprawie.

Sondaż przeprowadzono między 2 a 4 października na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1500 osób powyżej 18. roku życia.

O to czy przed wyborami powinno dojść do debaty Kaczyński-Tusk pytaliśmy też w sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej" i RMF FM. Wyniki? 57,3 proc. ankietowanych „zdecydowanie” oczekuje takie debaty. A 17,2 proc. ankietowanych „raczej” oczekuje takiej debaty. Przeciwnicy debaty z udziałem liderów są w mniejszości. 12,9 proc. „raczej” jej nie oczekuje, a 10,7 proc. wyborców w tym badaniu „zdecydowanie” jej nie oczekuje. 1,9 proc. wyborców w tym badaniu nie ma zdania.

Czytaj więcej

Pojedynek gigantów. Sondaż: Polacy chcą debaty Kaczyński - Tusk

TVP zorganizuje debatę wyborczą w najbliższy poniedziałek, 9 października. Będzie to zarazem jedyna debata z udziałem przedstawicieli wszystkich ogólnopolskich komitetów, która odbędzie się przed wyborami.

Wcześniej politycy PiS odmówili udziału w serii debat organizowanych przed wyborami przez TVN24.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Wybory
Wybory samorządowe 2024: Oficjalnie: Jacek Sutryk musi walczyć w II turze
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Wybory
Wybory samorządowe 2024: PiS w siedzibie partii świętuje sukces. Na scenie pojawił się Jacek Kurski
Wybory
Wybory samorządowe 2024: PiS wygrywa w kraju, ale traci władzę w województwach
Wybory
Wybory samorządowe 2024. Jarosław Kaczyński: Nasze zwycięstwo to zachęta do pracy, a chcieli nas już chować
Wybory
Wybory samorządowe 2024: Frekwencja do godziny 17 niższa niż pięć lat temu