Co się jeszcze wydarzy w kampanii wyborczej?

PiS i Koalicja Obywatelska idą na zwarcie. W sobotę, 1 października, PiS robi konwencję mobilizacyjną, a KO chce wyprowadzić wyborców na ulicę. Inne formacje nie mają siły przebicia.

Publikacja: 24.09.2023 06:54

Donald Tusk

Donald Tusk

Foto: PAP/Tomasz Waszczuk

Mniej niż miesiąc  tyle pozostało do wyborów 15 października. Bardzo wiele się już w tym roku wydarzyło  od konwencji wyborczych i przedstawiania programów, po formalny start kampanii i rejestrację list. Platforma Obywatelska zorganizowała też marsz na początku czerwca, PiS  programowy ul w maju, a później konwencję programową w Końskich.  Wylosowano też numery list, a formalnych czynności w kampanijnym kalendarzu jest już coraz mniej. 

W praktyce, pre-kampania wyborcza trwa już od kilkunastu miesięcy. Co najmniej od powrotu Donalda Tuska do polskiej polityki, co nastąpiło w lipcu 2021 roku. Kilka miesięcy później Tusk rozpoczął spotkania przedwyborcze w całej Polsce. Objazd Polski w kilku odsłonach organizowało też PiS, Lewica i inne partie. Przejście z pre-kampanii do kampanii wyborczej było bardzo płynne. 

Sprawy formalne 

Najważniejsze dla partii politycznych wydarzenie w kampanii miało już miejsce  to moment rejestracji list, który upłynął 6 września. Jest siedem ogólnopolskich komitetów, z których sześć: KO, PiS, Lewica, Trzecia Droga, Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy mają listy we wszystkich okręgach. Komitet Polska Jest Jedna jest ogólnopolski, ale nie ma list w całym kraju. Co dalej? Zgodnie z informacjami PKW od 30 września ruszy emisja nieodpłatnych audycji wyborczych w programach nadawców publicznych. To potrwa aż do ciszy wyborczej, czyli do 13 października. 

Czytaj więcej

Wybory. Jest siódmy komitet ogólnopolski - Polska Jest Jedna

2 października mija za to czas zgłaszania chęci skorzystania z bezpłatnego transportu publicznego do lokali wyborczych. To nowe rozwiązanie, które wynika z zmian w kodeksie wyborczym przyjętych w tym roku. Bezpłatny transport obejmuje wyborców niepełnosprawnych oraz tych, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat. Z zastrzeżeniem, że w danej gminie nie funkcjonuje w dniu wyborów gminny transport pasażerski. W niektórych gminach realizacja tego obowiązku może być problematyczna. Jak donosi Portal Samorządowy, niektórzy samorządowcy zastanawiają się nawet, czy do przewozu wyborców będzie można użyć wozów OSP. 5 października samorządowcy mają  zgodnie z kalendarzem PKW  podać informacje o organizacji tego transportu. 

Czytaj więcej

Wybory 2023: głosowanie za granicą. Formalności i ważne terminy

Do 12 października wyborcy mogą w urzędach gminy pobierać zaświadczenie o prawie do głosowania poza miejscem zamieszkania. Również do 12 października  poprzez platformę ePUAP  można zmienić miejsce głosowania. 

Kampania wyborcza zakończy się 13 października o północy. Później zacznie obowiązywać cisza wyborcza. Głosowanie odbędzie się w niedzielę 15 października od 7 rano do 21. Będzie to również dzień głosowania w referendum. 

Co planuje PiS 

W politycznym kalendarzu PiS liczy się teraz przede wszystkim konwencja, która planowana jest na 1 października  taką datę sugerował niedawno w Sygnałach Dnia Polskiego Radia Michał Moskal, jeden z najbliższych współpracowników Jarosława Kaczyńskiego. Co jest celem konwencji?  1 października mamy po prostu taką konwencję mobilizacyjną, żeby pokazać energię na ostatnie 2 tygodnie kampanii wyborczej  powiedział w tym tygodniu rzecznik rządu, Piotr Muller. PiS swój program wyborczy przedstawiło w trakcie konwencji 9 października w Końskich.

A w tym tygodniu premier Mateusz Morawiecki zapowiedział akcję, w ramach której politycy PiS i wolontariusze wręczą mieszkańcom Polski 10 milionów ulotek  na których jest zarówno podsumowanie propozycji PiS, jak i przestroga przed powrotem rządów Donalda Tuska. PiS w ten sposób nawiązuje do ponad 10 milionów głosów, które zdobył w 2020 roku prezydent Andrzej Duda.  

Kalendarz opozycji 

Swoje plany na finałowe tygodnie kampanii szykuje też opozycja. W środę 20 września Donald Tusk rozpoczął objazd Polski Tuskobusem, który ma być kontynuowany aż do ciszy wyborczej. To nawiązanie do analogicznego objazdu, którym Tusk wygrał wybory w 2011 roku. Teraz zgodnie z założeniami sztabowców KO Tusk ma poprzez spotkania dotrzeć przede wszystkim do wyborców niezdecydowanych, a nawet takich, którzy obecnie głosują na inne partie. 

Czytaj więcej

Tusk objeżdża Polskę i chce dotrzeć do niezdecydowanych

Dla KO najważniejszym wydarzeniem do końca kampanii wyborczej będzie planowany na sobotę, 1 października Marsz Miliona Serc, który ma być zorganizowany na jeszcze większą skalę niż marsz z początku czerwca. KO w ostatnich dniach przedstawiło też uszczegółowienie swojego planu dotyczącego energetyki. I nie jest wykluczone, że do wyborów Koalicja przedstawi podobne szczegółowe rozwiązania w innych sferach programu. 

Co planują inne partie? Zarówno Lewica, jak i Trzecia Droga cyklicznie  co tydzień organizują kolejne konwencje programowe. W sobotę 23 września Lewica przedstawi swoje rozwiązania dotyczące mieszkalnictwa na nietypowej konwencji we Wiedniu, stolicy Austrii. Również w sobotę w Kielcach planowana jest konwencja programowa Trzeciej Drogi. Sztabowcy Trzeciej Drogi, jak i Lewicy zapowiadają bardzo intensywny finałowy etap kampanii. 

Swoją konwencję w katowickim Spodku planuje na sobotę 23 września również Konfederacja. Będzie to pierwsza tak duża konwencja wyborcza Konfederacji od czerwcowego wydarzenia programowego formacji Krzysztofa Bosaka i Sławomira Mentzena. Organizatorzy zapowiadają, że konwencja odbędzie się z bardzo dużym rozmachem, a całość nada kampanii Konfederacji nowy impet.

Czytaj więcej

Bezpartyjni Samorządowcy o gospodarce. Mocne „nie” w ważnych kwestiach

Również 23 września w sobotę odbędzie się Forum Kobiet Bezpartyjnych - wydarzenie organizowane przez Bezpartyjnych Samorządowców. Nasi rozmówcy z Bezpartyjnych mówią też, że na początku października odbędzie się jeszcze jedna duża konwencja. 

W kalendarzu kampanii  inaczej niż np. ma to miejsca przed wyborami w USA  nie ma w tym momencie harmonogramu debat z udziałem przedstawicieli wszystkich sil politycznych. Nie jest jasne, czy do takiej debaty w ogóle dojdzie. PO od wielu miesięcy wzywa do takiego spotkania lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego, który jednak chciał debatować z szefem EPP Manfredem Weberem. PiS zapowiedziało też, ze nie będzie uczestniczyć w debatach organizowanych przez TVN. 

Mniej niż miesiąc  tyle pozostało do wyborów 15 października. Bardzo wiele się już w tym roku wydarzyło  od konwencji wyborczych i przedstawiania programów, po formalny start kampanii i rejestrację list. Platforma Obywatelska zorganizowała też marsz na początku czerwca, PiS  programowy ul w maju, a później konwencję programową w Końskich.  Wylosowano też numery list, a formalnych czynności w kampanijnym kalendarzu jest już coraz mniej. 

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Wybory
Wybory samorządowe 2024: Oficjalnie: Jacek Sutryk musi walczyć w II turze
Wybory
Wybory samorządowe 2024: PiS w siedzibie partii świętuje sukces. Na scenie pojawił się Jacek Kurski
Wybory
Wybory samorządowe 2024: PiS wygrywa w kraju, ale traci władzę w województwach
Wybory
Wybory samorządowe 2024. Jarosław Kaczyński: Nasze zwycięstwo to zachęta do pracy, a chcieli nas już chować
Wybory
Wybory samorządowe 2024: Frekwencja do godziny 17 niższa niż pięć lat temu
Wybory
Łukasz Mejza dostał się do Sejmu. Za jego sukcesem miała stać siatka fikcyjnych kont w internecie