Bogusław Chrabota: „Rzeczpospolita” rozumnych wyborów. Nigdy stawka nie była tak wysoka

Antypisowska opozycja ma szanse na zyskanie większości. Decyduje o tym utrzymanie poparcia przez Trzecią Drogę i Lewicę oraz gorsze notowania Konfederacji.

Publikacja: 11.09.2023 06:00

To mogą być najważniejsze wybory po 1989 roku

To mogą być najważniejsze wybory po 1989 roku

Foto: Adobe Stock

Pierwszy po zarejestrowaniu przez PKW sześciu ogólnopolskich komitetów sondaż IBRiS dla „Rzeczpospolitej” i RMF FM przynosi spore niespodzianki. Pokazuje też, jak wysoka jest stawka toczącej się właśnie kampanii wyborczej, która – po zaprezentowaniu przez Donalda Tuska i Jarosława Kaczyńskiego w sobotę propozycji programowych – wkracza w decydującą fazę.

Konfederacja słabnie, maleją szanse PiS

Badanie pokazuje, że opozycja ma szansę uzyskać przewagę w Sejmie, choć do końca toczyć się będzie zaciekły pojedynek. Niespodzianek jest w badaniu kilka. Po pierwsze, słabnie Konfederacja, która straciła miejsce na podium i plasuje się dopiero na piątym miejscu z jednocyfrowym wynikiem. Z kolei Trzecia Droga i Nowa Lewica notują poparcie ponad 10 proc. każda i to właśnie czynnik, który może dać przewagę antypisowskiej koalicji.

Wynik PiS na poziomie 33,2 proc. daje tej partii pierwsze miejsce, ale nie daje widoków na samodzielną większość, a przy słabnącym wyniku Konfederacji oddala szanse na rządy po wyborach. Koalicja Obywatelska z 26 proc. traci do PiS ponad 6 pkt, ale o tym, kto będzie rządzić po wyborach, zdecyduje wynik potencjalnych koalicjantów. Prócz wyniku PiS i PO kluczowe będzie to, kto i z jakim poparciem zajmie 15 października trzecie, czwarte i piąte miejsce.

Do wyborów wiele może się zdarzyć, tym bardziej że Bezpartyjni Samorządowcy, którzy w naszym badaniu notują 2 proc. poparcia, zarejestrowali listy w całym kraju, co może wpłynąć na ostateczny wynik wyborów.

Wyborczy cykl „Rzeczpospolitej”

W ten weekend Koalicja Obywatelska, Prawo i Sprawiedliwość, Trzecia Droga i Lewica prezentowały szczegóły swoich programów. Dlatego też w „Rzeczpospolitej” rozpoczynamy przedwyborczą akcję analizy tych propozycji. Prócz relacji na żywo w naszym serwisie rp.pl codziennie w tekstach, analizach, komentarzach, wywiadach, materiałach wideo i podcastach będziemy analizowali kampanię wyborczą, programy partii, prawdziwość wypowiedzi polityków oraz koszty przedstawianych obietnic. Wspólnie z RMF FM będziemy regularnie pokazywali wyniki najświeższych sondaży. Wraz z ekspertami będziemy starali się przedstawić naszym czytelnikom wiedzę niezbędną do tego, by 15 października mogli dokonać wyboru na podstawie nie emocji, ale świadomej refleksji.

Czytaj więcej

Sondaż: Opozycja ma większość pierwszy raz od miesięcy

To ważne, bo wielu komentatorów twierdzi, że będą to najważniejsze wybory po 1989 roku. Z pewnością jeszcze nigdy od upadku komunizmu partia, która rządziła dwie kadencje, nie miała szans wygrać kolejnych wyborów. Tym razem jednak wygrana może nie wystarczyć PiS do tego, by po wyborach stworzyć rząd. Nigdy też stawka wyborów nie była tak wysoka, bo od nich zależą nie tylko kierunki rozwoju naszego kraju, kwestie praworządności, ale też relacje z najważniejszymi europejskimi partnerami, szczególnie z Brukselą i Berlinem. Nigdy też wybory we współczesnej Polsce nie odbywały się w cieniu wojny, która toczy się na terytorium naszego sąsiada.

Chcemy, by nasz serwis wyborczy sprostał tym wyzwaniom.

podcast
W kampanii drzemka trwa, Tusk i Trzaskowski uderzają w podobne tony, kulisy EKG
Wybory
Podcast „Rzecz w tym”: Bronkizacja kampanii Rafała Trzaskowskiego. Dlaczego faworyt sam sobie szkodzi?
Wybory
Kandydaci w wyborach prezydenckich 2025. Pełna lista zarejestrowanych przez PKW
Wybory
Podcast „Pałac Prezydencki”: Emocje, flaga i sondaże. Długofalowe reperkusje debaty w Końskich
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Wybory
Podcast „Rzecz w tym”: Czy pomysł debaty Trzaskowski–Nawrocki to ustawka?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne