Reklama

Prezydent Duda: Nie wysyłamy naszych samolotów na Ukrainę. NATO nie jest stroną tego konfliktu

- Nie wysyłamy naszych samolotów, ponieważ to oznaczałoby ingerencję militarną w konflikt, który toczy się na Ukrainie, włączenie się tym samym NATO w konflikt - powiedział prezydent Andrzej Duda, pytany o kwestię przekazania przez NATO samolotów bojowych Ukrainie.

Publikacja: 01.03.2022 12:14

Prezydent Andrzej Duda oraz sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg

Prezydent Andrzej Duda oraz sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg

Foto: PAP/Grzegorz Michałowski

zew

Prezydent Andrzej Duda oraz sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg spotkali się we wtorek w Polsce. Na konferencji prasowej zorganizowanej w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku byli pytani, czy samoloty bojowe zostaną przekazane przez NATO Ukrainie.

- NATO jest solidarne z Ukrainą. Sojusznicy z Sojuszu Północnoatlantyckiego obciążyli Rosję znacznymi kosztami za całkowicie nieusprawiedliwioną inwazję na Ukrainie - powiedział Jens Stoltenberg, wspominając w tym kontekście o sankcjach nałożonych na Rosję.

Czytaj więcej

Łukaszenko rozmieści dodatkowe siły białoruskiego wojska przy granicy z Polską

Dodał, że państwa NATO udzielają Ukrainie wparcia finansowego i pomocy humanitarnej, a także wsparcia militarnego. Szef NATO wymienił broń przeciwpancerną oraz systemy przeciwlotnicze.

- Ale NATO nie będzie stroną konfliktu, dlatego nie zamierzamy wysyłać wojsk na Ukrainę ani samolotów w ukraińską przestrzeń powietrzną - zadeklarował.

Reklama
Reklama

- Myślę, że na pytanie o ewentualne polskie samoloty powinien odpowiedzieć prezydent Duda - zaznaczył.

- Jak powiedział przed momentem sekretarz generalny, nie wysyłamy naszych samolotów, ponieważ to oznaczałoby ingerencję militarną w konflikt, który toczy się na Ukrainie, włączenie się tym samym NATO w konflikt - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Czytaj więcej

Wojna na Ukrainie. Wielka eksplozja. Wojska rosyjskie ostrzelały Charków, wśród rannych dziecko

- NATO nie jest stroną tego konfliktu. Owszem, udzielamy Ukrainie różnostronnej pomocy, przede wszystkim pomocy humanitarnej, natomiast nasze samoloty na Ukrainę w tej chwili nie latają - zaznaczył.

Wcześniej o przekazaniu przez Polskę 28 myśliwców MiG-29 Ukrainie informowała Rada Najwyższa Ukrainy. Oprócz Polski myśliwce przekazać Ukrainie miała również Bułgaria (16 sztuk myśliwców MiG-29 i 14 sztuk myśliwców Su-25) oraz Słowacja (12 sztuk myśliwców MiG-29).

Josep Borrell, szef unijnej dyplomacji, poinformował w niedzielę, że ministrowie spraw zagranicznych państw Wspólnoty zgodzili się wysłać Ukrainie 450 mln euro pomocy wojskowej na broń ofensywną.

Reklama
Reklama

Czytaj więcej

Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy: Partnerzy przekażą nam ponad 70 myśliwców

"Rzeczpospolita" zapytała Ministerstwo Obrony Narodowej czy Polska przekazała na Ukrainę samoloty MIG-29. Z odpowiedzi resortu obrony narodowej wynika, że "ze względów bezpieczeństwa, które w tej chwili są oczywiste, nie może poinformować o szczegółach pomocy obronnej udzielonej i udzielanej Ukrainie".

Policja
Nietykalna sierżant „Doris”. Drugie życie tajnej policjantki
Wojsko
Żołnierz postrzelił na granicy nielegalnego migranta z Syrii. Usłyszał zarzuty
Wojsko
Polska tworzy na granicy tzw. Tarczę Wschód. Co już zbudowano?
Wojsko
Chaos czy pragmatyzm? Generałowie o kluczowym dla polskiego wojska planie
Wojsko
Ilu dronów będą potrzebować Rosjanie do zniszczenia jednego czołgu K2PL?
Wojsko
„Jak ktoś może opowiadać takie bzdury?”. Gen. Polko odpowiada na słowa Trumpa
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama