Przedsiębiorca, który jest wierzycielem, może żądać, aby czynność prawna dłużnika została uznana w stosunku do niego za bezskuteczną i aby mógł poszukiwać zaspokojenia z tego, co wskutek czynności wyszło z majątku dłużnika lub do niego nie weszło. Uprawnienie takie dają mu przepisy [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=86F27ADE2102E1D67842E76D535F1BD1?id=70928]kodeksu cywilnego[/link] dotyczące skargi pauliańskiej.
W myśl art. 527 k.c., gdy wskutek czynności prawnej dłużnika dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli osoba trzecia uzyskała korzyść majątkową, [b]każdy z wierzycieli może żądać uznania tej czynności za bezskuteczną w stosunku do niego, jeżeli dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli[/b], a osoba trzecia o tym wiedziała lub przy zachowaniu należytej staranności mogła się dowiedzieć.
[srodtytul]Nie dłużnik, lecz osoba trzecia[/srodtytul]
Powództwo należy zatem skierować przeciwko osobie trzeciej, która na skutek czynności dłużnika nabyła prawo lub zwolniona została z obowiązku. Pamiętajmy też, że jeśli wskutek czynności prawnej dłużnika dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli uzyskała korzyść majątkową osoba będąca w bliskim z nim stosunku, domniemywa się, że wiedziała, iż dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli. Na tym nie koniec.
Przepisy zawierają jeszcze jedno domniemanie.