W urzędach obowiązuje tysiąc procedur

Kodeks postępowania administracyjnego, który od czasów PRL normuje relacje obywatela z urzędem, dziś już nie wystarcza

Publikacja: 14.06.2011 04:38

W urzędach obowiązuje tysiąc procedur

Foto: Fotorzepa, Bartosz Sadowski BS Bartosz Sadowski

Wprowadzenie ostatnio skargi na przewlekłość postępowania, odpowiedzialności majątkowej za bezprawne decyzje i zaczątków e-administracji powinniśmy zatem traktować jako zapowiedź dalszych zmian.

W urzędach obowiązuje, jak obliczył Janusz Paczocha z Instytutu Ekonomicznego Narodowego Banku Polskiego, około tysiąca różnych procedur administracyjnych. Zwiększa się liczba wymaganych zaświadczeń, opinii, uzgodnień itp., a lista zawodów podlegających różnego rodzaju reglamentacji (certyfikaty, zezwolenia, odrębne egzaminy) urosła z 93 w 1989 r. do 231 w 2003 r. i 382 obecnie. Obrazu dopełnia niedostępność i niejasność regulacji pisanych językiem niezrozumiałym dla interesantów, niejawność postępowań i zróżnicowanie procedur.

W jednej sprawie, np. pozwolenia na budowę, może być prowadzonych (dwukrotnie w postępowaniu administracyjnym i dwukrotnie w sądzie) co najmniej kilka postępowań, z których każde kończy się odrębnym rozstrzygnięciem z możliwością odwołania i skarżenia do sądu. Jest także możliwość nieograniczonego terminem stwierdzania nieważności decyzji ze względu na rażące naruszenie prawa. W efekcie sprawy trwają latami.

– Nie ma jednego patentu, co zrobić, aby państwo było sprawne – mówił Tomasz Siemoniak, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, przedstawiając uczestnikom niedawnego Forum Debaty Publicznej rządowy projekt zintegrowanej strategii rozwoju „Strategia sprawne państwo 2011 – 2020". Wśród sześciu priorytetowych obszarów znalazły się m.in. tworzenie dobrego prawa, likwidacja barier administracyjnych i skuteczne systemy ochrony praw obywatela.

W urzędach obowiązuje tysiąc procedur administracyjnych

W opinii uczestników debaty szczególnego znaczenia powinna nabrać procedura kwalifikacyjna dla osób ubiegających się o stanowiska w administracji.

Konieczna jest unifikacja fragmentarycznych i niespójnych przepisów zawartych w różnych ustawach.

– W urzędach musi obowiązywać zasada jawności stosowania całego prawa, nie tylko powszechnie obowiązującego, ale również wewnętrznych zarządzeń i zaleceń – mówił pos. Adam Szejnfeld.

W opinii prof. Zygmunta Niewiadomskiego ze Szkoły Głównej Handlowej należy zerwać z tendencją do dzielenia spraw na wiele odrębnych postępowań.

– Dalej idących zmian, uwzględniających procesy globalizacji, skorelowanych z prawem unijnym, wymaga kodeks postępowania administracyjnego – uważa prof. Marek Wierzbowski z Uniwersytetu Warszawskiego.

Zacząć można by od przeprowadzenia powszechnego przeglądu postępowań, a w jego ramach – od ich inwentaryzacji, a następnie likwidacji zdezaktualizowanych, uproszczenia i ujednolicenia przepisów pozostających w mocy. Tak proponuje Janusz Paczocha, autor opracowania „Ocena skutków regulacji – poradnik OSR, doświadczenia i perspektywy". Zweryfikować i zamknąć trzeba listę wymaganych załączników do podań, upowszechniać istniejącą już instytucję oświadczeń zamiast zaświadczeń do podań oraz Elektroniczną Platformę Usług Publicznych (ePUAP), która już ruszyła i ma umożliwić załatwianie spraw w gminie przez Internet.

Takie przeglądy postępowań administracyjnych powinny być potem kontynuowane okresowo.

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki d.frey@rp.pl

Czytaj też:

 

Zobacz:

» Prawo dla Ciebie » W urzędzie » Postępowanie administracyjne

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem