Paszport dziecka bez odcisku palców

Każde dziecko wyjeżdżające za granicę musi mieć własny dokument.

Publikacja: 29.07.2013 09:56

Sejm zmienił w piątek ustawę o dokumentach paszportowych. Dzięki noweli obywatel otrzyma paszport tymczasowy, kiedy pobranie odcisków palców jest niemożliwe.

Osoba, która ma zranioną czy uszkodzoną dłoń,  otrzyma  ważny maksymalnie rok dokument uprawniający do przekraczania granic.

Zgodnie z projektem w dokumentach paszportowych wydawanych osobom, które nie ukończyły 12. roku życia, nie zamieszcza się obrazu linii papilarnych. Wszystkie dotychczasowe paszporty pozostaną ważne do czasu, na jaki zostały wydane.

Rodzice powinni także pamiętać, że rok temu (26 czerwca 2012 r.) straciły ważność wpisy dzieci do paszportu mamy czy taty. Oznacza to, że wszystkie dzieci przy przekraczaniu granicy muszą  posiadać własny dokument podróży.

Od połowy 2009 r. paszporty zawierają nie tylko skan zdjęcia twarzy, ale także zapis odcisków palców. Każda osoba składająca w punkcie paszportowym wniosek o wydanie dokumentu jest zobowiązana do złożenia odcisków dwóch palców. Cały zabieg trwa kilkanaście sekund i polega na przyłożeniu palców do elektronicznego czytnika. Dane umieszczone w paszporcie są zakodowane, a więc niewidoczne dla innych. Dopiero przyłożenie dokumentu do odpowiedniego czytnika pozwala na ich poznanie. Nowoczesne paszporty  mają ograniczyć przestępczość.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: matematyka. Rozwiązania eksperta WSiP
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr