Do powiatowego zarządu dróg wpłynęło pismo właścicielki nieruchomości, w którym żądała przyznania odszkodowania za zalanie jej działki. Przyczyną tego stanu rzeczy była niedrożność rowu odprowadzającego wody opadowe usytuowanego w pasie kolejowym. Zarząd dróg postanowieniem przekazał wniosek według właściwości do PKP Polskie Linie Kolejowe. Czy to rozstrzygnięcie było właściwe?
– pyta czytelnik
Nie. Z opisu żądań poszkodowanej właścicielki działki wynika, że wystąpiła ona z roszczeniem cywilnoprawnym o wypłatę odszkodowania. Sprawy tej kategorii nie podlegają załatwieniu zgodnie z k.p.a. i w konsekwencji przekazywanie ich w trybie art. 65 k.p.a. jest niedopuszczalne. Powołany przepis umożliwia przekazanie sprawy organowi administracyjnemu, ale jedynie wówczas, gdy ma ona charakter administracyjny i podlega rozpatrzeniu w trybie wskazanego kodeksu. Roszczenie o zapłatę odszkodowania jest niewątpliwie roszczeniem cywilnoprawnym i może być dochodzone jedynie przed sądem powszechnym.
W przypadku stwierdzenia przez organ, że podanie zostało wniesione do organu niewłaściwego, w sytuacji kiedy tym właściwym do rozpoznania wniosku jest sąd powszechny jego obowiązki określa przepis art. 66 § 3 k.p.a. Zgodnie z nim, jeżeli podanie wniesiono do organu niewłaściwego, a organu właściwego nie można ustalić na podstawie danych podania, albo gdy z podania wynika, że właściwym w sprawie jest sąd powszechny, organ, do którego podanie wniesiono, zwraca je wnoszącemu. Zwrot podania następuje w drodze postanowienia, na które służy zażalenie.
Należy jednak podkreślić, że organ może zastosować art. 66 § 3 k.p.a. i na jego podstawie zwrócić podanie wnioskodawcy, tylko wtedy, gdy stwierdzi, że sprawa objęta podaniem była sprawą cywilną – w rozumieniu art. 1 kodeksu postępowania cywilnego. A zatem gdy jest sprawą z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego i opiekuńczego, prawa pracy, sprawą z zakresu ubezpieczeń społecznych, bądź sprawą, do której przepisy powyższej ustawy stosuje się z mocy ustaw szczególnych.