Ofiary abonamentu

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyznaje, że egzekwowanie abonamentu RTV uderzyło w osoby starsze i inwalidów.

Publikacja: 25.02.2014 12:00

Obowiązek wnoszenia opłaty przez wszystkich użytkowników odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych

Obowiązek wnoszenia opłaty przez wszystkich użytkowników odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych nakłada ustawa o opłatach abonamentowych z 21 kwietnia 2005 r.

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudała JD Jerzy Dudała

W zeszłym tygodniu w siedzibie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji odbyło się spotkanie z przedstawicielami Sejmowej i Senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu poświęcone funkcjonowaniu systemu poboru, egzekwowania i umarzania opłat abonamentowych.

Egzekucja Poczty Polskiej

Operatorem wyznaczonym do poboru opłat abonamentowych jest Poczta Polska. Zgodnie z orzecznictwem Trybunału Konstytucyjnego ma ona możliwość wystawiania tytułów wykonawczych celem egzekwowania przez urzędy skarbowe należności w trybie administracyjnym.

Z danych przytaczanych przez KRRiT wynika, że poddana egzekucji powinna być grupa prawie trzech milionów osób oraz blisko dwóch milionów przedsiębiorców.

Jeśli zaległości wobec KRRiT nie zostaną uiszczone mimo wezwań do zapłaty, to kierownik Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej wystawia ponowne powiadomienie, a w następnej kolejności tytuł wykonawczy do odpowiedniego urzędu skarbowego. Żeby uzyskać zaległe świadczenia można zastosować każdy środek m. in. przekazać sprawę do komornika. Poczta Polska będąca wierzycielem ma także prawo wystąpić o wpis abonenta do Krajowego Rejestru Długów.

Mimo wzmożenia działań operatora wyznaczonego liczba abonentów wnoszących nieterminowe opłaty ciągle rośnie.

Mimowolne ofiary

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyznała się do porażki w egzekwowaniu abonamentu. Stwierdziła, że system ściągania opłat przez Pocztę Polską uderzył w seniorów i osoby chore.

- Mimowolnymi ofiarami procesu egzekucji najczęściej padają osoby, które nieświadomie nie dopełniają warunków zwolnienia z opłat abonamentowych lub rozłożenia ich na raty. Do osób zwolnionych z opłat zaliczają się m.in. abonenci, którzy ukończyli 75 lat, należący do I grupy inwalidzkiej, inwalidzi wojenni lub wojskowi oraz ci, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej, uniemożliwiającej im ponoszenie należności – pisze KRRiT w komunikacie prasowym po spotkaniu z parlamentarzystami.

W Polsce zarejestrowanych abonentów jest prawie 3 miliony osób, a aż 43% z nich to osoby wykazane w ewidencji Poczty Polskiej S.A. jako ustawowo zwolnione od opłat.

- Zwolnienie z opłat nie następuje bowiem automatycznie, a dopiero po zgłoszeniu tego faktu w placówce pocztowej. Niedopełnienie przez abonenta tego obowiązku i jednocześnie zaprzestanie wnoszenia opłat powoduje, że abonent staje się w rozumieniu prawa dłużnikiem, czyli jest narażony na wszystkie konsekwencje związane z procesem egzekucyjnym – dodaje Krajowa Rada.

Obecnie zwolnionych z opłat jest 22% wszystkich gospodarstw domowych w Polsce

Zwiększenie aktywność Poczty Polskiej w egzekwowaniu abonamentu radiowo-telewizyjnego, można zaobserwować wraz z eskalacją zgłoszeń abonentów, w tym wniosków do KRRiT o umorzenie należności bądź rozłożenie ich na raty.

W 2011 r. wpłynęło 30 tysięcy listów, w 2012r. prawie 88 tysięcy, a w 2013 roku ponad 124 tysięcy – pisze KRRiT.

Lepsze rozwiązanie?

Wyższy poziom ściągalności wierzytelności ma zapewnić w 2015 r. zastępująca abonament radiowo-telewizyjny oplata audiowizualna.

Ma to być należność powszechna, dotycząca każdego gospodarstwa domowego, w którym znajduje się jakikolwiek odbiornik radiowy lub telewizyjny, bez konieczności jego wcześniejszej rejestracji. Mająca zastąpić nieściągalny abonament należność nie będzie pobierana za odbiór programu telewizyjnego, czy radiowego, ale za same umożliwienie odbioru.

Sądy i trybunały
Sędzia nie przychodzi do pracy w nowej izbie SN. Sprawie przyjrzy się prezes Manowska
Sądy i trybunały
Dr Tomasz Zalasiński: W Trybunale Konstytucyjnym gorzej już nie będzie
Edukacja i wychowanie
Uczelnia ojca Rydzyka przegrywa w sądzie. Poszło o "zaświadczenie od proboszcza"
Nieruchomości
Właściciele starych budynków mogą mieć problem. Wygasają ważne przepisy
Materiał Promocyjny
Bank Pekao wchodzi w świat gamingu ze swoją planszą w Fortnite
Sądy i trybunały
Bogdan Święczkowski: Adam Bodnar nie jest decyzyjny ws. Trybunału Konstytucyjnego