W zeszłym tygodniu w siedzibie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji odbyło się spotkanie z przedstawicielami Sejmowej i Senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu poświęcone funkcjonowaniu systemu poboru, egzekwowania i umarzania opłat abonamentowych.
Egzekucja Poczty Polskiej
Operatorem wyznaczonym do poboru opłat abonamentowych jest Poczta Polska. Zgodnie z orzecznictwem Trybunału Konstytucyjnego ma ona możliwość wystawiania tytułów wykonawczych celem egzekwowania przez urzędy skarbowe należności w trybie administracyjnym.
Z danych przytaczanych przez KRRiT wynika, że poddana egzekucji powinna być grupa prawie trzech milionów osób oraz blisko dwóch milionów przedsiębiorców.
Jeśli zaległości wobec KRRiT nie zostaną uiszczone mimo wezwań do zapłaty, to kierownik Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej wystawia ponowne powiadomienie, a w następnej kolejności tytuł wykonawczy do odpowiedniego urzędu skarbowego. Żeby uzyskać zaległe świadczenia można zastosować każdy środek m. in. przekazać sprawę do komornika. Poczta Polska będąca wierzycielem ma także prawo wystąpić o wpis abonenta do Krajowego Rejestru Długów.
Mimo wzmożenia działań operatora wyznaczonego liczba abonentów wnoszących nieterminowe opłaty ciągle rośnie.