Stowarzyszenie, reprezentowane przez prezesa i wiceprezesa zarządu, zwróciło się drogą mailową do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku, o udostępnienie informacji publicznej, w postaci rejestru umów cywilnoprawnych zawartych w 2013 roku przez SKO. Organizację interesował format arkusza kalkulacyjnego lub tekstowy plik edytowalny.
W odpowiedzi Kolegium wezwało organizację do własnoręcznego podpisania wniosku, wskazując przy tym na jego braki formalne, o których stanowi kodeks postępowania administracyjnego. Dodało, że pismo może zostać, bądź to wydrukowane i podpisane lub mailowo opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym.
Stowarzyszenie nie znalazło podstaw prawnych do takiego żądania. Jego zdaniem SKO bezpodstawnie zastosowało przepisy k.p.a nie stosując wprost przepisów ustawy o dostępie do informacji publicznej. Dla poparcia swych twierdzeń wskazało na wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego o sygnaturze akt I OSK 1013/12.
Z uwagi na brak reakcji SKO organizacja skierowała skargę na bezczynność jej prezesa do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku. Zażądała
zobowiązania Kolegium do wykonania wniosku o udostępnienie rejestru umów z 2013 roku.