Nowe dokumenty w aplikacji mObywatel. Skorzysta z nich ponad 360 tys. osób

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało w piątek o dwóch nowych dokumentach, które pojawiły się w aplikacji mObywatel 2.0. Skorzysta z nich ponad 360 tysięcy osób.

Publikacja: 22.03.2024 10:53

mObywatel 2.0

mObywatel 2.0

Foto: PAP/Albert Zawada

Resort cyfryzacji ogłosił, że w aplikacji mObywatel 2.0 pojawiły się nowe dokumenty, dzięki którym swoje uprawnienia zawodowe potwierdzi ponad 360 tysięcy osób w Polsce, wpisanych do rejestru przez okręgowe rady pielęgniarek i położnych. Jak podkreślono, elektroniczne prawo wykonywania zawodu pielęgniarki i prawo wykonywania zawodu położnej w aplikacji to odpowiednik tradycyjnej wersji dokumentu. Dzięki niemu osoby wpisane przez okręgową radę pielęgniarek i położnych do okręgowego rejestru pielęgniarek lub położnych, mogą potwierdzać swoje uprawnienia zawodowe za pomocą telefonu.

Będą kolejne dokumenty w aplikacji mObywatel 2.0

Ministerstwo przypomniało, że w mObywatelu 2.0 cyfrowych legitymacji mogą używać już między innymi uczennice i uczniowie, studenci i studentki, a także emeryci-renciści czy posiadacze Karty Dużej Rodziny.  Za pomocą telefonu mogą potwierdzać swoje uprawnienia zawodowe między innymi posłowie i adwokaci. Zapowiedziano, że w przyszłości planujemy w aplikacji pojawią się legitymacje osoby niepełnosprawnej czy honorowego dawcy krwi.

Jak skorzystać z elektronicznego prawa wykonywania zawodu pielęgniarki lub położnej

Na stronie MC czytamy, że z elektronicznego prawa wykonywania zawodu pielęgniarki lub położnej można skorzystać, logując się do aplikacji mObywatel 2.0.
Trzeba potwierdzić tożsamość za pomocą profilu zaufanego, bankowości elektronicznej lub e-dowodu, a następnie dodać pierwszy dokument, mDowód lub Diia.pl. 

Prawo wykonywania zawodu pielęgniarki lub położnej przysługuje osobom, które:  

  • posiadają dyplom ukończenia polskiej szkoły pielęgniarskiej albo szkoły położnych, bądź nostryfikowany w Polsce dyplom ukończenia studiów pielęgniarskich albo położniczych, uzyskany w innym państwie niż państwo członkowskie UE, 
  • posiadają pełną zdolność do czynności prawnych, 
  • ich stan zdrowia pozwala na wykonywanie zawodu pielęgniarki albo położnej, 
  • wykazują nienaganną postawę etyczną. 

Jak korzystać z elektronicznego Prawa Wykonywania Zawodu Pielęgniarki lub Położnej w aplikacji? Ministerstwo Cyfryzacji zamieściło instrukcję, jak zrobić to krok po kroku:

  • Pobierz aplikację mObywatel 2.0 z Google Play lub App Store. 
  • Zarejestruj się w aplikacji, potwierdzając tożsamość profilem zaufanym, bankowością elektroniczną lub e-dowodem. 
  • Dodaj pierwszy obowiązkowy dokument, mDowód lub Diia.pl. 
  • Dodaj dokument Prawo Wykonywania Zawodu Pielęgniarki/Położnej. Znajdziesz je u góry ekranu startowego w sekcji Dokumenty. Naciśnij Dodaj i na liście dokumentów wybierz ten konkretny. Aby go dodać, musisz być osobą wpisaną do okręgowego rejestru pielęgniarek/położnych. 
  • Wyświetlą się Twoje dane wraz z datą ostatniej aktualizacji – pokaż je osobie, która chce sprawdzić Twój dokument. 
  • Elektroniczne Prawo Wykonywania Zawodu Pielęgniarki/Położnej możesz potwierdzić również za pomocą kodu QR. Wówczas naciśnij Potwierdź swoje dane, następnie zeskanuj kod osoby, która sprawdza Twój dokument. 

Czytaj więcej

Nowe funkcje w aplikacji mObywatel. Skorzysta z nich 60 tys. prawników
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Sądy i trybunały
Wierzyciel powinien sprawdzić, czy dłużnik jeszcze żyje
Za granicą
Polacy niewpuszczeni na obchody wyzwolenia obozu w Ravensbrück
Sfera Budżetowa
Setki milionów dla TVP po cichu. Posłowie w Komisji Finansów Publicznych zdecydowali
Zawody prawnicze
Prokuratura Krajowa podjęła kolejne działania ws. Ewy Wrzosek