Jakie są przesłanki wymeldowania z lokalu

Zameldowanie i wymeldowanie to akty rejestracji danych, które dotyczą pobytu danej osoby w określonym lokalu bądź ustania tego pobytu w dotychczasowym miejscu, czyli opuszczenia lokalu. Przesłanką wymeldowania określonej osoby z lokalu nie zawsze jest sam fakt opuszczenia dotychczasowego miejsca pobytu.

Publikacja: 11.07.2023 02:00

Jakie są przesłanki wymeldowania z lokalu

Foto: Adobe Stock

Jakie przesłanki wymeldowania

Podstawą do wydania decyzji o wymeldowaniu jest opuszczenie lokalu i niedopełnienie obowiązku wymeldowania się. Każdy przypadek należy jednak rozpatrzeć indywidualnie, gdyż samo opuszczenie lokalu musi być rozważane na dwóch płaszczyznach. Pobyt stały, zgodnie z art. 25 ust. 1 ustawy o ewidencji ludności, wiąże się z przebywaniem i zamiarem przebywania w oznaczonym miejscu. Dla pobytu czasowego istotny wydaje się aspekt faktyczny, czyli przebywanie w określonym miejscu, bo ten pobyt to przebywanie bez zamiaru zmiany miejsca pobytu stałego. Kluczowym zagadnieniem z punktu tej definicji prawnej będzie element woli (zamiaru) osoby, która ma zostać wymeldowana.

Pozostało 93% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?