Nowe zasady paszportowe już obowiązują

Od niedzieli 13 listopada 2022 r. zmienia się sposób wnioskowania o paszport. Formalności będą prostsze zarówno w przypadku wyrabiania dokumentu, jak również zgłaszania jego utraty lub uszkodzenia.

Publikacja: 13.11.2022 15:18

Nowe zasady paszportowe już obowiązują

Foto: PAP/Radek Pietruszka

Jak zatem będzie można wyrobić paszport?

Zmiany, o których mowa mają związek z wdrożeniem Rejestru Dokumentów Paszportowych. To oznacza, że obywatel wnioskujący o wydanie dokumentu, nie będzie musiał wypełniać odręcznie papierowych wniosków. Wszystkim ma zająć się urzędnik, który potrzebne dane będzie wprowadzał elektronicznie, bezpośrednio do systemu. Jedynie przy odbiorze paszportu konieczne będzie potwierdzenie danych oraz złożenie podpisu, na specjalnym urządzeniu. To wszystko.

Każda osoba, która podczas wnioskowania o dokument poda swój numer telefonu komórkowego lub adres e-mail, otrzyma informację, kiedy paszport będzie już do odbioru w urzędzie. Podczas odbioru dokumentu, organ wydający będzie miał prawo poproszenia obywatela o odcisk palca. Wszystko po to, by zweryfikować tożsamość osoby odbierającej dokument.

Rejestr Dokumentów Paszportowych umożliwi osobom wnioskującym o paszport sprawdzenie swoich danych w bazie danych, a także datę ważności dokumentu. Osoby, które złożyły wniosek o paszport za granicą, będą też mogły potwierdzić odbiór paszportu lub innego dokumentu paszportowego, który dostarczył kurier.

Osoba, która zgubi, lub uszkodzi paszport lub inny dokument paszportowy może zgłosić ten fakt przez internet. W tym przypadku będą obowiązywały trzy proste kroki. Po pierwsze będzie trzeba zweryfikować swoją tożsamość online np. przez profil zaufany (PZ) lub e-dowód osobisty.

Po drugie, w zakładce „Usługi dla obywatela” na portalu Gov.pl będzie można znaleźć odpowiednią e-usługę „zgłoś utratę lub uszkodzenia paszportu”. Następnie wysyłamy zgłoszenie potwierdzone e-podpisem, profilem zaufanym lub e-dowodem osobistym. Dopuszczalny będzie także kwalifikowany podpis elektroniczny.

Czytaj więcej

Nadchodzi rewolucja w paszportach. Oto co się zmieni
Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne