Prawo budowlane: więcej formalności będzie można załatwić elektronicznie

Ministrowie chcą umożliwić prowadzenie dziennika budowy, książki obiektu budowlanego oraz dokumentowanie robót budowlanych w postaci elektronicznej.

Publikacja: 21.04.2022 07:32

Prawo budowlane: więcej formalności będzie można załatwić elektronicznie

Foto: Adobe Stock

Ma być też bardziej elastyczne prowadzenie egzaminów na uprawnienia budowlane.

Zmiany te przewiduje projekt noweli prawa budowlanego, przedłożony przez ministra rozwoju i technologii, który w środę przyjęła Rada Ministrów.

Dzięki e-dziennikowi budowy inwestor otrzyma możliwość monitorowania wpisów w dzienniku z dowolnego miejsca, bez konieczności odwiedzania budowy. Każdy dziennik otrzyma numer umożliwiający jego odnalezienie w systemie elektronicznym i odczytywanie wpisów dotyczących konkretnej budowy. Przy składaniu dokumentów o użytkowanie obiektu wystarczy podanie numeru e-dziennika bez dołączania go w formie papierowej.

Czasowo jednak zostanie ona zachowana i to inwestor będzie miał możliwość wyboru, w jakiej formie chce dokumentować proces budowlany.

Także książkę budynku będzie można założyć i prowadzić online, z wykorzystaniem systemu elektronicznej książki obiektu budowlanego (systemu EKOB). Książka też otrzyma indywidualny numer, który pozwoli zarówno właścicielowi lub zarządcy, jak i organowi nadzoru budowanego na odnalezienie jej w e-systemie książki obiektu budowlanego. A portal e-Budownictwo będzie umożliwiał generowanie wniosków, zgłoszeń i zawiadomień, które następnie będzie można złożyć w postaci papierowej albo w formie dokumentu elektronicznego (np. przez ePUAP lub skrzynkę podawczą). Z kolei centralne rejestry osób posiadających uprawnienia budowlane oraz ukaranych z tytułu odpowiedzialności zawodowej będą prowadzone przez system e-CRUB.

Co się tyczy egzaminów na uprawnienia budowlane, będzie możliwe ich prowadzenie bardziej elastyczne, to jest w terminach ustalanych przez właściwą izbę samorządu zawodowego.

Uregulowane będą też kwestie uzgadniania ochrony przeciwpożarowej, projektu zagospodarowania działki lub terenu, projektu architektoniczno-budowlanego oraz projektu technicznego. Nowela przewiduje też łatwy i szybki sposób uzyskiwania niezbędnego uzgodnienia.

To kolejny etap cyfryzacji procesów administracyjnych dotyczących budownictwa. Proponowana ustawa ma wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia (poza niektórymi przepisami, które wejdą później), ale wcześniej musi przejść proces legislacyjny.

Etap legislacyjny: trafi do Sejmu

Czytaj więcej

Koronawirus: zgłoszenia i pozwolenia budowlane będzie można uzyskać także online

Ma być też bardziej elastyczne prowadzenie egzaminów na uprawnienia budowlane.

Zmiany te przewiduje projekt noweli prawa budowlanego, przedłożony przez ministra rozwoju i technologii, który w środę przyjęła Rada Ministrów.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Edukacja
Matura 2024: język polski - poziom podstawowy. Odpowiedzi eksperta
Sądy i trybunały
Trybunał niemocy. Zabezpieczenia TK nie zablokują zmian w sądach
Sądy i trybunały
Piebiak: Szmydt marzył o robieniu biznesu na Wschodzie, mógł być szpiegiem
Sądy i trybunały
"To jest dla mnie szokujące". Szefowa KRS o sprawie sędziego Szmydta
Konsumenci
Kolejna uchwała SN w sprawach o kredyty