Sąd: patent strzelecki nie wystarczył do pozwolenia na broń

Nieprzystąpienie do egzaminu ze znajomości przepisów o broni uprawnia do odmowy wydania pozwolenia na nią.

Aktualizacja: 05.11.2021 10:09 Publikacja: 05.11.2021 07:15

Sąd: patent strzelecki nie wystarczył do pozwolenia na broń

Foto: Adobe Stock

Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny, a zapowiadana nowelizacja ustawy o broni i amunicji dodała wyrokowi aktualności.

Wnioskodawca, któremu w 2013 r. cofnięto pozwolenie na broń palną do celów sportowych, tym razem wystąpił o pozwolenie na nią dla celów kolekcjonerskich. Zdobycie takiego pozwolenia uchodzi za stosunkowo najłatwiejszy sposób uzyskania dostępu do broni. Nie można jednak ominąć ustawowych wymogów. Dlatego komendant wojewódzki policji wezwał wnioskodawcę do przedłożenia aktualnej licencji Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego i wyznaczył egzamin ze znajomości przepisów o posiadaniu i używaniu broni oraz z umiejętności posługiwania się nią. Wnioskodawca się nie zgłosił, więc odmówiono mu wydania pozwolenia, a komendant główny policji utrzymał tę decyzję w mocy.

Oddalając skargę wnioskodawcy, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie potwierdził, że przedstawił on jedynie tzw. patent strzelecki, potwierdzający kwalifikacje do uprawiania sportu strzeleckiego w dyscyplinach: pistolet i karabin. Nie przedstawił natomiast licencji sportowej zezwalającej na uprawianie strzelectwa sportowego i nie przystąpił do egzaminu.

Czytaj więcej

Policja musiała cofnąć pozwolenie na broń - wyrok WSA

W skardze kasacyjnej do NSA jej autor zarzucił sądowi wojewódzkiemu, że wydając wyrok w tej sprawie, naruszył wiele ustawowych przepisów. Błędnie uznał bowiem, że dla uzyskania pozwolenia na broń sportową do celów kolekcjonerskich skarżący musi zdawać egzamin, chociaż posiada od wielu lat pozwolenie na broń myśliwską, a wcześniej na broń sportową, legitymuje się patentem strzeleckim i w związku z tym zna przepisy o posiadaniu broni i posługiwaniu się bronią myśliwską i sportową.

NSA oddalił skargę. To obowiązujące prawo, a nie własna interpretacja reguluje, kiedy organ policji może udzielić pozwolenia na broń – stwierdził.

– Prawo posiadania broni ma w Polsce reglamentacyjny charakter. Osoby posiadające pozwolenie na broń powinny więc ściśle spełniać zasady określone w ustawie o broni i amunicji. Skarżący ich nie dopełnił. Nie przystąpił do egzaminu i nie podlegał zwolnieniu z tego egzaminu – uzasadniał wyrok NSA sędzia sprawozdawca Paweł Miładowski.

Projekt nowelizacji ustawy o broni i amunicji ma wprowadzić, zgodnie z dyrektywą UE, okresowy przegląd wydanych pozwoleń na broń w celu stwierdzenia dalszego spełniania określonych warunków przez ich posiadaczy.

Sygnatura akt: II OSK 3292/18

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem