Reklama
Rozwiń

Kamery będą protokołować przebieg rozpraw

Sejm na tym posiedzeniu zajmie się nowelą, która od połowy roku ma pozwolić na elektroniczne protokołowanie rozpraw

Publikacja: 07.04.2010 04:35

Kamery będą protokołować przebieg rozpraw

Foto: Fotorzepa, Seweryn Sołtys Seweryn Sołtys

Takie rozwiązanie ma być wprowadzone zarówno dla spraw cywilnych, jak i karnych. Okazuje się bowiem, że bardziej racjonalne jest instalowanie urządzeń rejestrujących dźwięk albo obraz i dźwięk w całych sądach, a nie tylko np. dla spraw cywilnych.

Sprzęt znajdzie się w 4 tys. sal (dzięki tej technice liczba ich nieco się zmniejszy, teraz jest ich 4381). Koszt całej operacji wyniesie 250 mln zł. Już w tym roku sprzęt będzie instalowany na obszarze dwóch z 11 apelacji, a w tegorocznym budżecie przewidziano na to 40 mln zł. Jak poinformowała „Rz” Joanna Dębek z Ministerstwa Sprawiedliwości, nie zapadła jeszcze decyzja, które regiony jako pierwsze dostaną sprzęt. W sądach, w których już będzie zainstalowany, zasadą ma być protokołowanie elektroniczne, a do papierowego protokołu trafią jedynie podstawowe informacje. Protokołem będzie zapis dźwięku albo obrazu i dźwięku, który nie będzie podlegał sprostowaniu.

W praktyce często będzie jednak potrzebna forma pisemna (nawiasem mówiąc, transkrypcja nagrania jest stosunkowo droga). Gdy transkrypcja będzie potrzebna sędziemu, jej sporządzenie może zarządzić prezes sądu na wniosek sędziego prowadzącego sprawę (będzie wtedy załącznikiem do protokołu. Częściej taka transkrypcja będzie potrzebna stronom procesu, adwokatom – oni będą mieli prawo do otrzymania zapisu dźwięku, ale już nie wideo. Uwzględniono tu zastrzeżenia sędziów apelacji katowickiej i łódzkiej, że nagranie wideo może prowadzić do naruszenia prawa do wizerunku osób biorących udział w rozprawie. Zapoznanie się z zapisem obrazu będzie natomiast możliwe w siedzibie sądu.

Obecnie jedynie pojedyncze sale w 65 sądach przygotowane są do wideokonferencji i wymagają tylko niewielkich dostosowań. Podczas

informatyzacji pozostałych będą brane pod uwagę takie elementy, jak liczba sędziów w składzie orzekającym i uczestników procesu.

Są dwa powody wprowadzanych zmian: pierwszy to przyśpieszenie rozpraw, drugi to reakcja na powtarzane od lat zarzuty, że dotychczasowe protokoły nie oddawały wiernie rzeczywistego przebiegu rozpraw. Ukrywały wiele potknięć, błędów, nie mówiąc o zdarzających się czasem ekscesach sędziów.

– Widziałem podobne rozwiązanie w Hiszpanii, bardzo dyscyplinuje ono wszystkich uczestników rozprawy – mówi Łukasz Bojarski z Fundacji Helsińskiej. – Kamera jest tak umieszczana nad głową sędziego, że pokazuje całą salę, ale bez sędziego. To ukłon wobec tych sędziów, którzy twierdzili, że nagranie może przeszkadzać im w pracy. Oczywiście głos sędziego jest nagrywany.

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono