[b]Podczas kontroli drogowej odgrażałem się policjantowi, bo mnie zdenerwował. Co mi może zrobić, jaką karę za to mogę dostać?[/b]
Znieważenie innej osoby uznawane jest nie tylko za zachowanie niegodne, ale również za przestępstwo skierowane przeciwko godności osobistej człowieka.
Zasadniczo zniewaga podlega ściganiu z oskarżenia prywatnego. Sam pokrzywdzony podejmuje więc decyzję, czy wnieść akt oskarżenia.
Inaczej wygląda sytuacja, gdy pokrzywdzonym jest funkcjonariusz publiczny np. policjant. Sprawca przestępstwa znieważenia funkcjonariusza publicznego, jeśli znieważenie nastąpiło w czasie pełnienia obowiązków służbowych i w związku z ich pełnieniem, jest ścigany z urzędu. To znaczy, że organ ścigania, np. prokurator, ma obowiązek wszczęcia postępowania niezwłocznie po wpłynięciu zawiadomienia, niezależnie od woli osoby pokrzywdzonej. Dużo więc zależy od tego, czy taką informację organ ścigania uzyska.
Jeżeli tak by się stało, to zgodnie z art. 226 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=02ED97032C896BB13531DAD0FCAFF78E?id=74999]kodeksu karnego[/link] ten, kto znieważa funkcjonariusza publicznego lub osobę do pomocy mu przybraną, podczas i w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.