Podsądny sam decyduje o udziale adwokata

Dyżurny mecenas ma szybko pomóc oskarżonemu

Publikacja: 23.06.2010 04:48

Podsądny sam decyduje o udziale adwokata

Foto: Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski

Poprawiony tryb przyspieszony wszedł w życie 8 czerwca. Oprócz innych zmian zrezygnowano w nim z obligatoryjnego zatrzymania sprawcy i równie obligatoryjnego obrońcy. Do tej pory podsądny, czy tego chciał czy nie, musiał mieć adwokata, a ten podjąć się obrony nawet wbrew woli klienta. Teraz ma być inaczej.

Jak podsądny będzie mógł go wybrać i gdzie szukać?

Minister sprawiedliwości uregulował właśnie te sprawy. Projekt rozporządzenia jest gotowy.

Dyżury adwokatów pełnione są w sądach rejonowych. Wszystko po to, żeby jak najszybciej powiadomić mecenasa o terminie rozprawy. Adwokackie dyżury odbywać się będą w godzinach urzędowania właściwego sądu w rejonie.

Od ogólnej zasady adwokackiego dyżuru w sądzie wprowadza się jednak wyjątek. Mecenas będzie mógł dyżurować w innym miejscu, pod telefonem. Najpierw jednak zgodę w tej sprawie musi wyrazić odpowiedni prezes sądu. Taki przywilej nie może także odbić się niekorzystnie na prawach podsądnego.

Każdy prokurator rejonowy i komendant policji dostanie od prezesa właściwego sądu listę adwokatów, numery ich telefonów i określone miejsce dyżuru. O ich sporządzenie zadbać muszą właściwe okręgowe rady adwokackie.

Ustalając listę (chodzi o liczbę dyżurujących adwokatów), rada będzie musiała wziąć pod uwagę okoliczności mogące mieć wpływ na ilość spraw rozpoznawanych w trybie przyspieszonym (np. miasto, w którym często odbywają się imprezy kulturalne czy mecze piłkarskie); godziny urzędowania sądu oraz konieczność zapewnienia oskarżonemu możliwości wyboru obrońcy.

Po przekazaniu do sądu sprawy, w której zatrzymano podejrzanego, wraz z wnioskiem o jej rozpoznanie w trybie przyspieszonym prezes sądu, na żądanie podsądnego musi umożliwić mu kontakt z obrońcą.

W grę wchodzi rozmowa telefoniczna, kontakt w zamkniętym pomieszczeniu (a jeśli takiego nie ma, to przynajmniej rozmowę na osobności) oraz możliwość zapoznania się z materiałami postępowania.

[b] Notatka o pouczeniu o możliwości pomocy obrońcy oraz oświadczenie oskarżonego, czy z niej korzysta czy nie, muszą trafić do akt sprawy.[/b]

Jeśli podsądny nie ma własnego adwokata, prezes przedstawia mu listę dyżurujących obrońców.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
ZUS
Obniżki składki zdrowotnej na razie nie będzie. Niektóre firmy zapłacą więcej
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku