Reklama
Rozwiń

Dzieci - przesłuchanie dzieci z lalkami

Rozmowa: Jakub Śpiewak, założyciel fundacji Kidprotect.pl, współorganizator akcji „Stop pedofilom!”

Publikacja: 26.10.2010 02:44

Jakub Śpiewak, założyciel fundacji Kidprotect.pl, współorganizator akcji „Stop pedofilom!”

Jakub Śpiewak, założyciel fundacji Kidprotect.pl, współorganizator akcji „Stop pedofilom!”

Foto: Fotorzepa, Magda Starowieyska Magda Starowieyska

[b]Rz: Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski przedstawił wczoraj akty prawne dotyczące zasad przesłuchiwania dzieci, które były świadkiem lub ofiarą przestępstwa. Dlaczego dzieci trzeba traktować inaczej niż dorosłych świadków?[/b]

Jakub Śpiewak: Przede wszystkim chodzi o dobro dziecka, ale również o dobro postępowania karnego, z czego czasem nie zdajemy sobie sprawy. Im dłuższy czas minął od wydarzenia, tym dziecko mniej pamięta i bardziej plącze się w zeznaniach. Na przykład gdy zaczniemy wypytywać o szczegóły. Dorosły odpowie w takiej sytuacji po prostu: nie pamiętam. A dziecko, choć też nie będzie pamiętać, wymyśli coś na poczekaniu.

[b]Jak w takim razie przesłuchiwać dzieci?[/b]

Przesłuchania mają się odbywać w przyjaznej atmosferze, bo dziecko jest zestresowane i w związku z tym może gorzej pamiętać, może też zamknąć się w sobie i w ogóle nic nie powiedzieć. Musimy mu ułatwić zeznania. Dlatego są niebieskie pokoje, czyli przyjazne pokoje przesłuchań, w których na przykład umieszcza się zabawki. Takie dziecko już i tak wiele przeszło, a opowiadanie o tym oznacza przeżywanie wszystkiego po raz drugi.

[b]Jak wygląda przyjazne przesłuchanie?[/b]

Wiele lat temu dziecko wprowadzało się do pokoju, w którym siedział pan w mundurze, miał pistolet, pałkę, wąsy i zadawał trudne pytania. Teraz dziecko przesłuchuje psycholog, który wykorzystuje w czasie przesłuchania zabawę. Bardzo często dzieci nie potrafią opowiedzieć słowem o tym, co się stało. Ale umieją to narysować, a na przykład dzieci molestowane potrafią pokazać podczas zabawy lalkami, co sprawca mu zrobił.

[b]Jak powinien zachowywać się przesłuchujący?[/b]

Mówię prokuratorom: wyjdźcie zza biurka, kucnijcie przy dziecku, żeby wyrównać poziom i nie patrzeć na nie z góry. W niebieskim pokoju niech będą takie krzesełka, z których dziecko będzie dotykało nóżkami do podłogi, bo kiedy człowiek dotyka nogami podłogi, to ma oparcie i czuje się bezpieczniej. To są drobiazgi, które mają ogromne znaczenie, bo im dziecko czuje się pewniej, tym chętniej rozmawia w czasie przesłuchania.

SAD
Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono