Reklama
Rozwiń

Zawezwanie do ugody przerywa bieg przedawnienia

Jeśli przedsiębiorcy nie stać chwilowo na opłacenie wpisu od pozwu, może skorzystać z możliwości, jakie daje wezwanie do ugody

Aktualizacja: 03.11.2010 03:33 Publikacja: 03.11.2010 02:00

Zawezwanie do ugody przerywa bieg przedawnienia

Foto: Fotorzepa, Dariusz Majgier DM Dariusz Majgier

Złożenie pozwu to nie tylko przekazanie właściwemu sądowi dokumentu opisującego i uzasadniającego roszczenie, niezbędne jest również uiszczenie wpisu sądowego.

Bez wpłaty sprawa nie ruszy z miejsca. Co może uczynić osoba, która nie ma środków koniecznych do wszczęcia postępowania sądowego? Powinna wezwać przeciwnika do ugody. Zalety tej prostej procedury są nie do przecenienia.

[srodtytul]Liczą się nie tylko dochody[/srodtytul]

Osoba, która nie ma środków na wniesienie opłaty, może próbować uzyskać zwolnienie od kosztów sądowych w całości lub w części. W praktyce niewielu udaje się to jednak osiągnąć. Nawet jeśli osoba uzyskuje niskie dochody, bardzo często w ocenie sądów negatywną przesłanką zwolnienia jest posiadanie majątku.

Jako przykład z życia wzięty można wskazać tu emeryta, z niewielkim miesięcznym świadczeniem z ZUS, posiadającego dziesięcioletni samochód. W tym wypadku sąd rozpatrujący wniosek uznał, że zwolnienie jest niezasadne, bo wnioskodawca może sprzedać samochód i w ten sposób pozyskać środki na wpis.

[srodtytul]Warto podjąć próbę[/srodtytul]

Każdy, kto chce dochodzić swoich należności a nie jest w stanie uiścić opłat sądowych i nie uzyskał zwolnienia od kosztów sądowych, powinien przynajmniej podjąć próbę zabezpieczenia swojej wierzytelności przed upływem terminu przedawnienia.

Na podstawie art. 123 § 1 pkt 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=86F27ADE2102E1D67842E76D535F1BD1?id=70928]kodeksu cywilnego[/link] bieg przedawnienia przerywa się przez każdą czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo przed sądem polubownym, przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia.

Do wyżej wymienionej kategorii czynności przerywających bieg przedawnienia zalicza się też tzw. zawezwanie do próby ugodowej.

Na mocy art. 184 k.p.c. sprawy cywilne, których charakter na to zezwala, mogą być uregulowane w drodze ugody zawartej przed wniesieniem pozwu. Sąd uzna ugodę za niedopuszczalną, jeżeli jej treść jest niezgodna z prawem lub zasadami współżycia społecznego albo zmierza do obejścia prawa.

[srodtytul]Przerwanie biegu terminu[/srodtytul]

O zawezwanie do próby ugodowej – bez względu na właściwość rzeczową – można zwrócić się do sądu rejonowego ogólnie właściwego dla przeciwnika. W wezwaniu wystarczy zwięźle opisać sprawę. Z posiedzenia spisuje się protokół. Jeżeli dojdzie do ugody, to stanowi ona jego treść. Na koniec strony podpisują protokół.

W wielu przypadkach do ugody nie dochodzi. Jednak już sama próba jej podjęcia działa na korzyść wierzyciela, przerywa bowiem bieg przedawnienia. Niezwykle istotne jest również to, że po każdym przerwaniu przedawnienia biegnie ono na nowo.

Dodatkowo – w razie przerwania przedawnienia przez czynność w postępowaniu przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo przed sądem polubownym lub przez wszczęcie mediacji – przedawnienie nie biegnie na nowo, dopóki postępowanie to nie zostanie zakończone.

[srodtytul]Prawie za darmo[/srodtytul]

Niemałe znaczenie ma też minimalny koszt postępowania pojednawczego. Zgodnie z art. 23 pkt 3 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=949A00C9BD7578F4A8ED34F5F9FE690B?id=355730&tresc=1&wid=365724#R.2.4.3.]ustawy o kosztach[/link] od wniosku o przeprowadzenie postępowania pojednawczego pobiera się opłatę stałą w wysokości 40 zł. Opłata ta jest niezależna od wartości przedmiotu sporu.

Reasumując, zawezwanie do próby ugodowej stanowi świetny instrument prawny, z którego może skorzystać każda osoba chcąca dochodzić swoich roszczeń przed sądem, ale niemająca w danym momencie odpowiednich środków.

Tym bardziej że niekiedy w toku tego postępowania dochodzi do zawarcia ugody między stronami. Nawet gdy tak się nie stanie, to samo przerwanie biegu przedawnienia daje czas niezbędny na zgromadzenie środków koniecznych do prowadzenia sporu w przyszłości.

[ramka][b]Jak rozliczyć koszty[/b]

W sytuacji gdy wzywający do ugody nie stawi się na posiedzenie, sąd na żądanie przeciwnika nałoży na niego obowiązek zwrotu kosztów wywołanych próbą ugodową.

Z kolei jeśli bez usprawiedliwienia się nie stawi przeciwnik, sąd na żądanie wzywającego, który wniósł następnie w tej sprawie pozew, uwzględni koszty wywołane próbą ugodową w orzeczeniu kończącym postępowanie w sprawie. [/ramka]

[i]Autor jest adwokatem w Kancelarii Poznański w Warszawie[/i]

Złożenie pozwu to nie tylko przekazanie właściwemu sądowi dokumentu opisującego i uzasadniającego roszczenie, niezbędne jest również uiszczenie wpisu sądowego.

Bez wpłaty sprawa nie ruszy z miejsca. Co może uczynić osoba, która nie ma środków koniecznych do wszczęcia postępowania sądowego? Powinna wezwać przeciwnika do ugody. Zalety tej prostej procedury są nie do przecenienia.

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Prawo karne
Andrzej Duda zmienia zdanie w sprawie przepisów o mowie nienawiści
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono