Stronie doręczona została decyzja administracyjna. W ostatnim dniu przewidzianym na złożenie odwołania złożyła ona wniosek o uzupełnienie tego rozstrzygnięcia. Wójt wydał postanowienie odmowne. Od jakiego dnia powinien być liczony 14-dniowy termin do złożenia odwołania czy od momentu doręczenia decyzji czy postanowienia?

– pyta czytelnik.

Zgłoszenie żądania o uzupełnienie decyzji przesuwa początek terminu do wniesienia odwołania na dzień doręczenia odpowiedzi od organu bez względu na to, czy jest ona pozytywna czy negatywna. NSA w wyroku z 9 maja 2007 r. (I OSK 825/2006) stwierdził, że w przypadku wystąpienia strony o uzupełnienie decyzji, termin, w którym strona może wnieść odwołanie, ulega zmianie. W takim przypadku termin dla strony do wniesienia odwołania biegnie od dnia doręczenia jej odpowiedzi.

Postanowienie w tej kwestii nie ma bytu samodzielnego i pozostaje częścią aktu, którego uzupełnienia domaga się strona. A zatem zgłoszenie żądania uzupełnienia decyzji przesuwa początek liczenia terminu do wniesienia odwołania na dzień doręczenia skutecznie odpowiedzi, tj. decyzji uzupełniającej albo postanowienia o odmowie uzupełnienia. Dlatego w powyższej sprawie 14-dniowy termin na złożenie odwołania zaczął biec od dnia doręczenia postanowienia o odmowie uzupełnienia decyzji.

podstawa prawna: Art. 111 § 2 ustawy z 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. DzU z 2013 r. poz. 267 ze zm.)