Reklama

Będzie można złożyć petycję do urzędu, a ten musi na nią odpowiedzieć

Będzie można złożyć petycję do urzędu, a ten musi na nią odpowiedzieć. Dostanie na to maksymalnie trzy miesiące.

Publikacja: 30.12.2013 08:09

Do Sejmu wpłynął projekt dotyczący petycji. Jego autorem jest grupa senatorów. Ich zdaniem brakuje przepisów w tej sprawie i zamierzają wypełnić tę lukę.

Projekt jest także efektem postulatów zgłaszanych przez organizacje pozarządowe.

Parlamentarzyści proponują więc, by petycje składało się w imieniu własnym lub innych osób, ale tylko w sprawach publicznych. Ich adresatem mogą być urzędy lub organizacje wykonujące zadania zlecone administracji.

Prawo do składania petycji mają mieć: osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, a także organizacje społeczne. Projekt dopuszcza dwie formy tego rodzaju apeli: pisemną i online.

Taka petycja powinna zawierać: imię i nazwisko lub nazwę składającego, miejsce jego zamieszkania albo siedziby oraz adres do korespondencji. Nie może zabraknąć w niej szczegółowego opisu, czego dotyczy. Ta przygotowana na piśmie musi ponadto zawierać podpis składającego, a przesłana online – adres jego poczty elektronicznej.

Reklama
Reklama

Mają być one rozpatrywane bez zbędnej zwłoki, nie później niż w terminie trzech miesięcy od dnia złożenia.

Projekt zawiera także przepisy dotyczące petycji składanych do Sejmu i Senatu. Mają je rozpatrywać – w zależności od ich charakteru – właściwe komisje.

By jednak zapobiec pieniactwu, senatorowie proponują, że petycję będzie można pozostawić bez rozpatrzenia, jeżeli dany podmiot (osoba) wcześniej już występował w danej sprawie.

Obecnie o petycjach mówi art. 63 konstytucji. Zgodnie z nim każdy ma prawo do składania petycji, wniosków i skargi do organów władzy publicznej oraz do organizacji instytucji społecznych w związku z wykonywanymi przez nie zadaniami zleconymi administracji publicznej w interesie własnym lub danej osoby – za jej zgodą.

Tryb rozpatrywania petycji, wniosków i skarg ma określać ustawa. Takiej ustawy jednak nie ma. Jest jedynie art. 222 kodeksu postępowania administracyjnego, który każe stosować do nich zasady przewidziane w k.p.a. Te jednak dotyczą głównie rozpatrywania skarg i wniosków, a nie petycji.

etap legislacyjny: przed pierwszym czytaniem

Do Sejmu wpłynął projekt dotyczący petycji. Jego autorem jest grupa senatorów. Ich zdaniem brakuje przepisów w tej sprawie i zamierzają wypełnić tę lukę.

Projekt jest także efektem postulatów zgłaszanych przez organizacje pozarządowe.

Pozostało jeszcze 88% artykułu
Reklama
Cudzoziemcy
Nielegalni migraci z Afganistanu dostaną od państwa zadośćuczynienie
Prawo karne
Trzej lekarze usłyszeli wyrok w głośnej sprawie śmierci Izabeli z Pszczyny
Sądy i trybunały
Manowska: zawiadomiłam prokuraturę, nie można dopisywać niczego do uchwały
Biznes
Dostępność cyfrowa - nowe przepisy o e-handlu zmienią internetowy biznes
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Ubezpieczenia i odszkodowania
mObywatel z długo oczekiwaną funkcją dla kierowców
Reklama
Reklama