Będzie można złożyć petycję do urzędu, a ten musi na nią odpowiedzieć

Będzie można złożyć petycję do urzędu, a ten musi na nią odpowiedzieć. Dostanie na to maksymalnie trzy miesiące.

Publikacja: 30.12.2013 08:09

Do Sejmu wpłynął projekt dotyczący petycji. Jego autorem jest grupa senatorów. Ich zdaniem brakuje przepisów w tej sprawie i zamierzają wypełnić tę lukę.

Projekt jest także efektem postulatów zgłaszanych przez organizacje pozarządowe.

Parlamentarzyści proponują więc, by petycje składało się w imieniu własnym lub innych osób, ale tylko w sprawach publicznych. Ich adresatem mogą być urzędy lub organizacje wykonujące zadania zlecone administracji.

Prawo do składania petycji mają mieć: osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, a także organizacje społeczne. Projekt dopuszcza dwie formy tego rodzaju apeli: pisemną i online.

Taka petycja powinna zawierać: imię i nazwisko lub nazwę składającego, miejsce jego zamieszkania albo siedziby oraz adres do korespondencji. Nie może zabraknąć w niej szczegółowego opisu, czego dotyczy. Ta przygotowana na piśmie musi ponadto zawierać podpis składającego, a przesłana online – adres jego poczty elektronicznej.

Mają być one rozpatrywane bez zbędnej zwłoki, nie później niż w terminie trzech miesięcy od dnia złożenia.

Projekt zawiera także przepisy dotyczące petycji składanych do Sejmu i Senatu. Mają je rozpatrywać – w zależności od ich charakteru – właściwe komisje.

By jednak zapobiec pieniactwu, senatorowie proponują, że petycję będzie można pozostawić bez rozpatrzenia, jeżeli dany podmiot (osoba) wcześniej już występował w danej sprawie.

Obecnie o petycjach mówi art. 63 konstytucji. Zgodnie z nim każdy ma prawo do składania petycji, wniosków i skargi do organów władzy publicznej oraz do organizacji instytucji społecznych w związku z wykonywanymi przez nie zadaniami zleconymi administracji publicznej w interesie własnym lub danej osoby – za jej zgodą.

Tryb rozpatrywania petycji, wniosków i skarg ma określać ustawa. Takiej ustawy jednak nie ma. Jest jedynie art. 222 kodeksu postępowania administracyjnego, który każe stosować do nich zasady przewidziane w k.p.a. Te jednak dotyczą głównie rozpatrywania skarg i wniosków, a nie petycji.

etap legislacyjny: przed pierwszym czytaniem

Do Sejmu wpłynął projekt dotyczący petycji. Jego autorem jest grupa senatorów. Ich zdaniem brakuje przepisów w tej sprawie i zamierzają wypełnić tę lukę.

Projekt jest także efektem postulatów zgłaszanych przez organizacje pozarządowe.

Pozostało jeszcze 88% artykułu
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr