Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w wyroku z 29 kwietnia 2014 (sygn. akt II SAB/Op 17/14).
Stowarzyszenie zażądało od Wojewody Opolskiego informacji, jakie kierunki studiów ukończyły (ewentualnie wskazanie, że nie mają wyższego wykształcenia) osoby z kierownictwa Urzędu Wojewódzkiego (wojewoda, wicewojewodowie, dyrektor generalny) oraz kierownicy komórek organizacyjnych Urzędu każdego szczebla (departamenty, kancelarie, wydziały, biura, zespoły itp.).
Wystarczy, że jest magistrem
Wojewoda odpowiedział, że wszystkie te osoby posiadają tytuł zawodowy magistra tak, jak wymagają tego przepisy, czyli ustawa o wojewodzie i administracji rządowej w województwie i ustawa o służbie cywilnej.
Taka odpowiedź nie usatysfakcjonowała Stowarzyszenia, więc złożyło ono skargę na bezczynność Wojewody. Wojewoda tłumaczył, że nie musiał podawać danych o kierunku studiów, gdyż nie jest to informacja publiczna w rozumieniu ustawy o dostępie do informacji publicznej. A to dlatego, że warunkiem powierzenia funkcji osobom wskazanym we wniosku jest, zgodnie z przepisami, posiadanie tytułu zawodowego magistra lub tytułu równorzędnego. Ustawy nie wymagają natomiast posiadania wykształcenia kierunkowego. Już na rozprawie przed WSA pełnomocnik Wojewody Opolskiego dodatkowo podniósł, że informacja dotycząca kierunków studiów podlega ochronie, gdyż są to dane ze sfery prywatnej (dane osobowe).
Wojewódzki Sąd Administracyjny stwierdził, że każda informacja o sprawach publicznych oraz osobie pełniącej funkcje publiczne jest informację publiczną. Nie każda natomiast może być udostępniona. Wyłączenia przewidziane są w przepisach o dostępie do informacji publicznej oraz o ochronie innych tajemnic ustawowo chronionych. Poza tym dostęp do wiadomości, które nie mają związku z pełnieniem funkcji publicznych, podlega ograniczeniu ze względu na prywatność osoby, której dotyczą wiadomości, chyba że taka osoba zrezygnuje z ochrony. W przypadku osób pełniących funkcje publiczne próg dostępności udzielanych informacji został obniżony.