Pewna spółka wysłała skargę na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej za pośrednictwem prywatnej firmy kurierskiej. Oddano ją ostatniego dnia na wniesienie skargi, tj. 14 listopada 2014 roku. Do organu podatkowego skarga dotarła trzy dni później.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach (sygn. akt III SA/Gl 1591/14) odrzucił jednak skargę, uznając, iż termin do jej złożenia upłynął w dniu 14 listopada 2014 r. Natomiast skarga została złożona 17 listopada 2014r., tj. w dniu wpływu do organu.

Zdaniem WSA złożenie do prywatnej firmy kurierskiej przesyłki nadanej do sądu nie może być traktowane jako równoznaczne z wniesieniem go do sądu za pośrednictwem organu, który wydał zaskarżone rozstrzygnięcie (w tym wypadku Dyrektora Izby Skarbowej). Jak bowiem wskazano, z art. 83 par. 3 prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi wynika, że równoznaczne z wniesieniem pisma do sądu jest oddanie go w polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego w rozumieniu Prawo pocztowe. Tymczasem zgodnie z tą ustawą, obowiązki operatora wyznaczonego w okresie 3 lat od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy pełni Poczta Polska S.A.

- Z powyższych przepisów wynika więc, że w okresie 3 lat od dnia wejścia w życie ustawy z Prawo pocztowe, nadanie pisma wyłącznie przez Pocztę Polską S.A. jest równoznaczne z wniesieniem go do sądu – podsumowano w uzasadnieniu.

W konsekwencji w opisywanej sprawie dopiero data wpływu skargi do izby skarbowej była datą jej wniesienia do sądu administracyjnego.