Adres zamieszkania a przywrócenie terminu odwołania w postępowaniu podatkowym

Jeśli ktoś konsekwentnie w kontaktach z urzędami posługuje się adresem, pod którym nie mieszka na stałe, nie ma co liczyć, że później fiskus przywróci mu termin do odwołania.

Publikacja: 22.07.2015 08:31

Adres zamieszkania a przywrócenie terminu odwołania w postępowaniu podatkowym

Foto: 123RF

Żonglowanie adresami zamieszkania, zwłaszcza gdy toczy się postępowanie podatkowe, to nie najlepszy pomysł. Może się to nawet skończyć pozbawieniem podatnika prawa do odwołania i sądowej kontroli decyzji. Przykładem jest sprawa podatnika, którego skargę kasacyjną oddalił Naczelny Sąd Administracyjny.

Jego problemy zaczęły się po tym, gdy fiskus określił mu zobowiązanie w zryczałtowanym PIT od sprzedaży mieszkania spółdzielczego.

Ze zwrotnego potwierdzenia odbioru wynikało, że przesyłka z decyzją została doręczona mężczyźnie 20 października 2011 r. w tzw. trybie zastępczym. Pozwala on przyjąć fikcję doręczenia, jeśli przesyłka nie zostanie podjęta po dwukrotnym awizowaniu.

Na początku lutego 2012 r. pełnomocnik podatnika wniósł odwołanie i wniosek o przywrócenie terminu do jego złożenia. Wskazał, że jego klient o decyzji dowiedział się 2 lutego 2012 r. Pod adresem, na który organ podatkowy wysyłał korespondencję, podatnik nie przebywa od września 2009 r. Mieszka tam jego matka, z którą nie ma dobrych relacji. Ponadto mężczyzna chorował, a zaostrzenie objawów nastąpiło w dacie wydania decyzji.

Urzędnicy terminu przywrócić nie chcieli. Wskazali, że jest to możliwe wówczas, gdy uchybienie mu nastąpiło bez winy strony. A tego podatnik nie uprawdopodobnił. Zauważyli, że decyzja została wysłana na adres, którym konsekwentnie się posługiwał.

Spór trafiła na wokandę. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę mężczyzny. Zdaniem WSA o braku winy można mówić tylko wtedy, gdy zostanie stwierdzone, że dopełnienie obowiązku było niemożliwe z powodu przeszkody nie do przezwyciężenia.

Racji skarżącemu nie przyznał także NSA. Podatnik wielokrotnie, na różne potrzeby, posługiwał się adresem, na który organ podatkowy kierował korespondencję. Jak zauważył sędzia NSA Stefan Babiarz, podatnik powinien poinformować organy podatkowe o swoim nowym miejscu zamieszkania.

Wyrok jest prawomocny.

Sygnatura akt: II FSK 1538/13

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo