Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 12.11.2015 15:27 Publikacja: 12.11.2015 15:27
Foto: 123RF
Według art. 408 kodeksu postępowania cywilnego strona postępowania może wnosić o ponowne rozpoznanie sprawy cywilnej zakończonej prawomocnym wyrokiem sądowym w ciągu 5 lat od daty uprawomocnienia się orzeczenia. W ocenie rzecznika Adama Bodnara, termin ten nie powinien mieć zastosowania do przypadków, gdy sąd orzekał na podstawie przepisów uznanych później przez Trybunał Konstytucyjny za niezgodne z konstytucją.
Jako przykład takiej sytuacji RPO wskazuje orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego o sprzeczności z konstytucją zbyt krótkiego terminu przedawnienia roszczeń odszkodowawczych (sygn. SK 14/05). O wznowienie postępowania z tytułu np. szkód medycznych mogły ubiegać się wyłącznie te osoby, których proces odszkodowawczy zakończył się w ciągu pięciu lat przed orzeczeniem Trybunału. Tymczasem z przyczyn obiektywnych (np. z uwagi na datę powstania uszczerbku na zdrowiu) proces taki toczył się wcześniej. Osoby, które "za wcześnie" wystąpiły z powództwem, nie będą mogły wznowić postępowania, mimo że podstawą orzeczenia był przepis niezgodny z konstytucją.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Sąd Okręgowy w Białymstoku przyznał obywatelom Afganistanu po 5 tys. zł zadośćuczynienia w za niesłuszne zatrzym...
W czwartek Sąd Rejonowy w Pszczynie ogłosił wyrok w procesie trzech lekarzy, którzy w 2021 r. w Szpitalu Powiato...
Skierowałam do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w związku z publikacją adnotacji...
Przedsiębiorca prowadzący sklep internetowy musi zapewnić dostępność cyfrową świadczonych usług, a więc tak zmie...
Moda na motocykle przybiera na sile już od kilku lat. W ubiegłym roku liczba nowych rejestracji była dwa razy wyższa niż pięć lat wcześniej.
W aplikacji mObywatel pojawi się nowa funkcjonalność, która sprawi, że po kolizji drogowej nie trzeba będzie spi...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas