Zawody prawnicze: Kobiety w kancelariach ale nie na najwyższych stanowiskach

Pań prawniczek jest coraz więcej. Ale niewiele z nich jest na eksponowanych stanowiskach w największych firmach prawniczych.

Aktualizacja: 06.08.2013 10:10 Publikacja: 06.08.2013 09:03

Wśród członków Palestry mężczyzn jest więcej, ale ten dystans z roku na rok się zmniejsza. Dziś jest

Wśród członków Palestry mężczyzn jest więcej, ale ten dystans z roku na rok się zmniejsza. Dziś jest 4590 kobiet na 12 9568 adwokatów.

Foto: www.sxc.hu

Kobiety stanowią już większość członków samorządu radcowskiego - jest ich ponad 16 tys., podczas gdy wszystkich radców - 31 tys. Wśród członków Palestry mężczyzn jest więcej, ale ten dystans z roku na rok się zmniejsza. Dziś jest 4590 kobiet na 12 9568 adwokatów.

Jednak wśród partnerów zarządzających największych kancelarii kobiety ciągle stanowią mniejszość. Wśród dziesięciu największych polskich kancelarii ujętych w rankingu "Rzeczpospolitej" jest jedna, gdzie partnerem zarządzającym jest kobieta. Beata Balas-Noszczyk pełni taką funkcję w warszawskim biurze międzynarodowej kancelarii Hogan Lovells (10 pod względem liczby prawników z uprawnieniami w rankingu "Rz").

Matka, żona i prawniczka

Podczas całej mojej drogi zawodowej moim celem nie było osiągnięcie takiego stanowiska, po prostu starałam się wykonywać swoją pracę jak najlepiej - mówi mec. Balas - Noszczyk.

Przyznaje jednak, że zauważa, iż nie aż tak wiele kobiet osiąga w największych kancelariach stanowiska partnerów, czy też partnerów zarządzających.

- Sądzę, że jest to kwestia priorytetów i zadań życiowych. Chcemy bowiem zazwyczaj spełnić się w roli żon, matek, łączenie tego z karierą zawodową jest często dość trudne. Na przykład gdy trzeba spędzić nad ważnym projektem całą noc - nie można powiedzieć klientowi - przepraszam, ale ja muszę wracać do rodziny. Niemniej jednak nasza kancelaria od wielu lat prowadzi programy wspierające kobiety w biznesie - dodaje mec. Balas - Noszczyk.

Priorytety a płeć

Dlaczego panie tak rzadko osiągają stanowiska partnerów w największych kancelariach? - Z wielu moich rozmów z nimi wynika, że często jest to kwestia priorytetów - mówi Joanna Sztandur - która doradza kancelariom prawnym m.in. w dziedzinie HR, zajmuje się także kwestią przywództwa kobiet. - Wolą czasem spokojniejszą pracę, która pozwala im poświęcać większą ilość czasu dla siebie czy dla rodziny i rozwijać swoje pasje. Podkreślają, że do spełnienia nie jest im potrzebna funkcja partnera. Mężczyźni mają często większą determinację do tego, by piąć się na szczyt - dodaje Sztandur.

Jej zdaniem w środowisku jest także coś w rodzaju szklanego sufitu dla kobiet i muszą się one o wiele bardziej starać, by osiągnąć sukces. - Nie jest on jednak wprost widoczny, czy sygnalizowany - podkreśla.

Także na stanowisku partnerów, nie tylko tych zarządzających, mniej jest kobiet. Np. w największej kancelarii w Polsce Dentons (według rankingu "Rz") na 26 partnerów jest 6 kobiet, w kolejnej - Domański Zakrzewski Palinka - także 6 - na 22, w Sołtysiński Kawecki & Szlęzak - 2 na 25, w CMS Cameron McKenna - 8 na 23.

- W przypadku naszej kancelarii, kobiety na stanowiskach partnertów, to nie jest wyjątek od reguły - przekonuje Karolina Siedlik, partner w CMS Cameron McKenna. - Na sześć departamentów, szefami czterech z nich są właśnie kobiety. Większość z nich zaczynała współpracę z kancelarią zaraz po studiach - dodaje. Sama kieruje departamentem energetyki.

Z kolei w kancelarii Dentons w lipcu na stanowiska partnerów awansowały dwie panie - Monika Sitowicz i Aldona Kowalczyk.

- Możliwość awansu, tak jak w biznesie, zależy w dużym stopniu od tego, jak udaje się łączyć pracę zawodową z innymi aktywnościami, na przykład z życiem rodzinnym - mówi mec. Kowalczyk. - Rzeczywiście, być może kobiet partnerów jest w kancelariach nieco mniej, ale ostatnio zauważam pewne zmiany. Może wynikać to również z faktu, że mężczyźni coraz bardziej wspierają swoje partnerki w obowiązkach domowych - dodaje mec. Kowalczyk.

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem