Od pewnego czasu toczy się spór korporacyjny między Bakalland S.A. a Mispol S.A. Głównym akcjonariuszem Mispol jest grupa kapitałowa UAB „NDX energija", która miała zamiar doprowadzić do dematerializacji akcji Mispol („ściągnąć ją z giełdy") co blokował Bakalland domagając się od grupy NDX określonej przez siebie ceny za akcje Mispol.
Bakalland zaskarżył, powziętą głównie głosami NDX, uchwałę WZA Mispol o dematerializacji jej akcji. Sąd Okręgowy w Białymstoku zabezpieczył jego powództwo wstrzymując wykonanie ww. uchwały, co w praktyce oznaczało brak możliwości podjęcia kroków w celu dematerializacji akcji Mispol ergo. W efekcie realizacja celu biznesowego NDX oddaliła się.
Należąca do grupy kapitałowej NDX spółka Newma Hildings B.V. z siedzibą w Amsterdamie, jako interwenient uboczny, wystąpiła z wnioskiem o uchylenie prawomocnego postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia ew. o ustanowienie kaucji.
W dniu 16 września 2013 r. sąd wydał wyrok, w którym oddalił pozew Bakalland i uwzględnił wniosek Newma w ten sposób, iż uchylił prawomocne zabezpieczenia wstrzymujące rozpoczęcie procedury delistingu. W ustnych motywach rozstrzygnięcia podzielił stanowisko Newma uznając, że brak jest pokrzywdzenia powoda, skoro mógł on później (w wyniku drugiego wezwania) sprzedać akcje po cenie ponad dwukrotnie wyższej, ale z tego nie skorzystał. Co więcej, utrzymywanie spółki na giełdzie wbrew woli większości akcjonariuszy i ponoszenie związanych z tym wydatków, przy braku wykazania korzyści płynących z dalszego pozostawania spółki na giełdzie, nie ma uzasadnienia.
W sporze tym Newma reprezentowana była przez radców prawnych dr. Radosława L. Kwaśnickiego, Dariusza Kulgawczuka oraz Krzysztofa Brysiewicza z Kancelarii RKKW.