Czy w uchwale rady gminy może być apel do mieszkańców

Do zakresu uprawnień rady gminy należy określenie sposobu zachowania się osób, które przebywają w gminnych obiektach. Chodzi tu o obowiązujące reguły postępowania, a nie apele i wyjaśnienia.

Publikacja: 02.07.2019 02:00

Czy w uchwale rady gminy może być apel do mieszkańców

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

- Rada gminy chce uchwalić regulamin korzystania z terenu rekreacyjnego, który ma obejmować m.in. zakaz niszczenia koszy na śmieci i ławek oraz zakaz palenia ognisk, wraz z apelem do mieszkańców o przestrzeganie tych zakazów. Czy taka treść regulaminu będzie zgodna z przepisami?

Nie.

Zgodnie z art. 40 ust. 2 pkt 4 ustawy o samorządzie gminnym (dalej u.s.g.) do zakresu uprawnień rady gminy należy m.in. wydawanie aktów prawa miejscowego określających zasady i tryb korzystania z gminnych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Przyjmuje się, że „obiektem" w rozumieniu tego przepisu jest przedmiot na tyle wyodrębniony w sensie fizycznym oraz nazewnictwa, że umożliwia to objęcie go regułami i zasadami postępowania właściwymi tylko dla tego przedmiotu.

Czytaj także: Komu przysługuje inicjatywa uchwałodawcza w gminie

Do obiektów użyteczności publicznej zalicza się m.in. tereny rekreacyjne, parki i tereny zieleni miejskiej (por. np. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z 27 stycznia 2010  r., sygn. II SA/Go 973/09, LEX nr 584162). Uchwała rady może jednak regulować tylko sprawy przekazane radzie do unormowania upoważnieniem ustawowym. W akcie prawa miejscowego nie należy powtarzać ani tym bardziej modyfikować przepisów ustaw, ratyfikowanych umów międzynarodowych czy rozporządzeń (por. m.in. wyrok WSA w Bydgoszczy z 22 maja 2018 r., sygn. II SA/Bd 328/18, LEX nr 2511280).

W wyroku WSA w Szczecinie z 4 kwietnia 2019 r. (sygn. II SA/Sz 226/19, LEX nr 2647319) zwrócono uwagę, że zakazy niszczenia koszy na śmieci i ławek oraz palenia ognisk nie powinny być objęte regulaminem uchwalanym przez radę, gdyż te zakazy wynikają z przepisów kodeksu wykroczeń (dalej k.w.). Zgodnie z art. 143 k.w. osoba, która ze złośliwości lub swawoli utrudnia lub uniemożliwia korzystanie z urządzeń przeznaczonych do użytku publicznego, w tym m.in. uszkadza lub usuwa urządzenie służące do utrzymania czystości lub ławkę, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. W razie popełnienia takiego wykroczenia można orzec obowiązek zapłaty równowartości wyrządzonej szkody albo obowiązek przywrócenia do stanu poprzedniego. Natomiast w art. 82 k.w. przyjęto m.in., że osoba dokonująca czynności, które mogą spowodować pożar, jego rozprzestrzenianie się, utrudnienie prowadzenia działania ratowniczego lub ewakuacji, polegających m.in. na niedozwolonym używaniu otwartego ognia, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany. Podkreśla się także, że „zasady i tryb postępowania", o których mowa w art. 40 ust. 2 pkt 4 u.s.g., to obowiązujące reguły postępowania, ustalony porządek zachowania się. Akt prawa miejscowego powinien obejmować normy prawne, będące narzędziem do osiągnięcia założonych celów.

W takim akcie nie należy natomiast zawierać wypowiedzi, które nie służą wyrażaniu norm prawnych – np. apeli, postulatów, zaleceń, upomnień i uzasadnień formułowanych norm (por. np. wyrok WSA w Gorzowie Wielkopolskim z 29 listopada 2017 r., sygn. II SA/Go 960/17, LEX nr 2407595).

Autorka jest radcą prawnym

podstawa prawna: art. 40 ust. 2 pkt 4 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jedn. DzU z 2019 r. poz. 506)

podstawa prawna: art. 82, art. 143 ustawy z 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń (tekst jedn. DzU z 2019 r. poz. 821)

- Rada gminy chce uchwalić regulamin korzystania z terenu rekreacyjnego, który ma obejmować m.in. zakaz niszczenia koszy na śmieci i ławek oraz zakaz palenia ognisk, wraz z apelem do mieszkańców o przestrzeganie tych zakazów. Czy taka treść regulaminu będzie zgodna z przepisami?

Nie.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
Słynny artykuł o zniesławieniu ma zniknąć z kodeksu karnego
Prawo karne
Pierwszy raz pseudokibice w Polsce popełnili przestępstwo polityczne. W tle Rosjanie
Podatki
Kiedy ruszy KSeF? Ministerstwo Finansów podało odległy termin
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Podatki
Ministerstwo Finansów odkryło karty, będzie nowy podatek. Kto go zapłaci?
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?