W środę Naczelny Sąd Administracyjny uwzględnił skargę kasacyjną stolicy dotyczącą unieważnienia uchwały zezwalającej na legalne picie alkoholu na bulwarach wiślanych.
Niezadowoleni sąsiedzi
W sprawie chodziło o uchwałę Rady Miasta Stołecznego Warszawy z marca 2018 r., która wprowadziła odstępstwa od zakazu spożywania alkoholu w miejscach publicznych. Na jej podstawie dopuszczono możliwość legalnego picia alkoholu na ok. 5 km odcinku lewego brzegu Wisły, tzw. bulwarach wiślanych. To nie spodobało się trzem właścicielom nieruchomości sąsiadujących z tym terenem – dwóm spółkom i Warszawskiemu Towarzystwu Wioślarskiemu. W skargach do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie zarzucili, że podejmując uchwałę naruszono art. 14 ust. 2b ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi – tzw. alkoholowej. Skarżyli się na negatywne skutki odstępstwa m.in. libacje, wtargnięcia, śmieci, hałas i zniszczenia. Dodatkowo Towarzystwo przekonywało, że udostępnienie dla swobodnego tj. poza lokalami i tzw. ogródkami spożywania alkoholu tak dużego fragmentu miasta, kłóci się z koniecznością realizowania obowiązku ograniczania dostępności do alkoholu i nie tworzy warunków do powstrzymywania się od jego spożywania.
Miasto ripostowało, że do wejścia w życie art. 14 ust. 2a tzw. ustawy alkoholowej w obecnym brzmieniu, tj. zakazującego spożywania alkoholu w miejscu publicznym, picie na bulwarach nie było zabronione. Z orzecznictwa wynikało bowiem, że bulwary nie są ulicami, których wówczas dotyczył zakaz. Stolica podkreślała, że poza działaniami w zakresie utrzymania porządku zapewnia różnorodne działania profilaktyczne, np. kampanie kształtujące odpowiedzialność za wspólną przestrzeń.
Warszawski WSA stwierdził nieważność uchwały. Jego zdaniem mimo braku wyraźnej regulacji, podjęcie uchwały, wprowadzającej sporne odstępstwo od zakazu, wymaga wcześniejszego badania w zakresie możliwych do przewidzenia jego konsekwencji dla kształtowania polityki przeciwdziałania alkoholizmowi, bezpieczeństwa i porządku publicznego. Badanie to powinno obejmować opiniowanie projektu uchwały przez podmioty mające fachową wiedzę. A tego zdaniem WSA w sprawie zabrakło.
Czytaj więcej
Warszawscy radni uchwalili w czwartek tymczasowy zakaz spożywania alkoholu nad Wisłą. Zamknięto też wszystkie miejsca znajdujące się przy rzece. Decyzje te mają związek z epidemią koronawirusa.