Rada miasta Krakowa szykuje prohibicję dla mieszkańców

Ponad połowa ankietowanych mieszkańców chce ograniczenia możliwości spożywania wysokoprocentowych trunków poza miejscem ich sprzedaży.

Publikacja: 20.01.2023 03:00

Rada miasta Krakowa szykuje prohibicję dla mieszkańców

Foto: Adobe Stock

Za takim rozwiązaniem opowiedziała się więcej niż połowa z ponad 11 tys. ankietowanych – wynika z przedstawionych przez magistrat danych. Wiosną projektem uchwały w tej sprawie ma zająć się krakowska rada miasta. Wprowadzenie zakazu sprzedaży napojów alkoholowych (przeznaczonych do spożycia poza miejscem ich sprzedaży, a nie na przykład w restauracji czy klubie) w godz. 22:00 – 6:00, umożliwiają zapisy ustawy o wychowaniu w trzeźwości. Rada miasta już w 2018 r. próbowała wprowadzić takie ograniczenia, choć na skalę mniejszą niż planuje dzisiaj, bo tylko na terenie dzielnicy Starego Miasta. Podjęta wówczas uchwała nie weszła jednak w życie, bo WSA stwierdził jej nieważność. Jak przypomina radca prawny Jadwiga Płażek – Żywicka, sąd uznał, że wprowadzając ograniczenie zasady swobody działalności gospodarczej, jest ona niedostatecznie uzasadniona i narusza konstytucyjną zasadę równości. Różnicuje bowiem sytuację podmiotów prowadzących tożsamą przedmiotowo działalność w różnych dzielnicach. Po skardze kasacyjnej gminy Kraków NSA uchylił zaskarżony wyrok i nakazał WSA ponowne rozpatrzenie sprawy. Jak przypomina radca prawny, NSA uznał, że uchwała zawiera uzasadnienie rady, w którym podniesione zostały kwestie porządku publicznego i bezpieczeństwa; rozstrzygnął, że wystarczy uprawdopodobnienie, że nocna sprzedaż alkoholu przyczynia się do powstania zagrożeń w tych obszarach. Nie przyjął również argumentu jakoby zapisy uchwały naruszały konstytucyjną zasadę równości.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem