Wczoraj Naczelny Sąd Administracyjny odmówił wydania uchwały w sprawie miarkowania kosztów dla pełnomocników ustanowionych z urzędu.
Chodziło o pytanie prawne jednego ze składów NSA, który rozstrzygał spór w sprawie rozliczenia VAT. Skarżącą spółkę przed sądami administracyjnymi reprezentował pełnomocnik – doradca podatkowy – ustanowiony z urzędu. Sąd pierwszej instancji oddalił skargę podatniczki. Jednocześnie zasądził od Skarbu Państwa na rzecz doradcy podatkowego koszty nieopłaconej pomocy prawnej przyznanej z urzędu.
Firma postanowiła walczyć dalej i zaskarżyła wyrok do sądu kasacyjnego. NSA, rozpoznając jej skargę kasacyjną, w której zawarte zostało też zażalenie na postanowienie przyznające pełnomocnikowi z urzędu wynagrodzenie w zmniejszonej wysokości, powziął wątpliwości. Sprowadzały się one do tego, czy należności wypłacane profesjonalnym pełnomocnikom ustanowionym z urzędu można miarkować. Sędziowie zwrócili uwagę, że pozwala na to art. 207 § 2 ustawy o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Zgodnie z jego treścią w przypadkach szczególnie uzasadnionych sąd może odstąpić od zasądzenia zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego w całości lub w części. W ocenie NSA istnieje jednak poważna wątpliwość, czy zasady te odnoszą się także do pełnomocników ustanowionych z urzędu.
Na rozstrzygnięcie w sprawie kosztów pomocy prawnej musi przysługiwać środek zaskarżenia
Na ich potwierdzenie sąd wskazał na rozbieżne orzecznictwo NSA.