Jak informuje Związek, bezpośrednią przyczyną decyzji o akcji strajkowej jest zwolnienie dyscyplinarne liderki Związkowej Alternatywy w ZUS i zarazem głównej negocjatorki w sporze zbiorowym, Ilony Garczyńskiej. 

Liderka Związkowej Alternatywy,  została zwolniona - mimo przysługującej jej ochrony - 25 maja 2022 roku. ZUS powołał się na art. 52 Kodeksu pracy, pozwalającym rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w razie ciężkiego naruszenia przez niego podstawowych obowiązków pracowniczych.

Związek twierdzi, że do zwolnienia nie było podstaw. Poinformował, że w takiej sytuacji ma  prawo do natychmiastowego przystąpienia do akcji strajkowej.

Czytaj więcej

Lider Związkowej Alternatywy: PiS-owskie państwo jest antypracownicze

Związkowcy w ZUS walczą o podwyżki wynagrodzeń i żądają dymisji prezes ZUS Gertrudy Uścińskiej. Twierdzą, że pracujemy ponad ludzkie siły, po 12 godzin dziennie, za minimalną pensję, a do tego są  zastraszani i źle traktowani. 

Jak informuje Radio Zet, przewodniczący Związku Zawodowego Związkowa Alternatywa Piotr Szumlewicz, poinformował, że w wyniku strajku może zostać wstrzymana wypłata emerytur.