Administracja skarbowa w Polsce do reformy

W przyszłym roku obecną strukturę zastąpią urzędy skarbowo-celne i urzędy administracji skarbowej.

Publikacja: 23.05.2016 07:54

Administracja skarbowa w Polsce do reformy

Foto: Fotorzepa, Michał Walczak

PEŁNA WERSJA RANKINGU (PDF)

Najbardziej przyjazne urzędy (PEŁNY RANKING)

Urzędy poprawiające jakość (PEŁNY RANKING)

Najbardziej efektywne urzędy (PEŁNY RANKING)

Polityczne zmiany w Polsce przełożyły się także na koncepcję reformowania aparatu skarbowego. Wprawdzie rząd PO–PSL zaprojektował swoją reformę, która miała wejść w życie 1 stycznia 2015 roku, ale nowa ekipa odsunęła ją o pół roku. Jednak pomysły poprzednich władz najprawdopodobniej w większości w ogóle nie wejdą w życie. Zakładały one m.in. tworzenie centrów obsługi podatnika, gdzie można by załatwić sprawy podatków i ZUS. Największe firmy miały się rozliczać z jednym, specjalnie do ich potrzeb dostosowanym urzędem skarbowym. Było też coś dla początkujących przedsiębiorców: mogliby skorzystać z pomocy przydzielonego im bezpłatnie asystenta, wyjaśniającego prawo podatkowe.

Rząd PiS w swojej koncepcji ma inne priorytety. Z dzisiejszych trzech służb: urzędów skarbowych, urzędów kontroli skarbowej i urzędów celnych chce stworzyć w 2017 r. jednolitą Krajową Administrację Skarbową. Działałaby ona w dwóch formach organizacyjnych. Pierwszą byłyby urzędy skarbowo-celne, których zadaniem ma być głównie ściganie przestępstw podatkowych. Drugą – urzędy administracji skarbowej, zajmujące się poborem podatków, tych uczciwie wpłacanych.

Ministerstwo Finansów na razie dość skąpo informowało o tych planach. W rozmowie z „Rzeczpospolitą" z 4 kwietnia 2015 r. wiceminister Marian Banaś tak uzasadniał oddzielenie pionu „policyjnego" od „administracyjnego": „Dzięki reformie będzie można skupić się na tym, by ów pion policyjny miał pełnię uprawnień do czynności operacyjno-rozpoznawczych. Dziś mają je UKS-y, ale nie zawsze dysponują wiedzą, którą posiadają inne służby".

To właśnie sprawniejsza wymiana informacji ma być jedną z najważniejszych korzyści z planowanej reformy. Chodzi przede wszystkim o zintegrowanie informatycznych zasobów używanych przez poszczególne służby. Wiedza o podatnikach jest w nich rozproszona i często niekompletna. – Dzięki integracji baz danych będziemy wiedzieć więcej o podatnikach, a więc nie będziemy zbyt często wysyłać kontrolerów tam, gdzie działalność jest prowadzona uczciwie – mówił Banaś w rozmowie z „Rz".

Z reformy planowanej przez poprzedni rząd ma się ostać np. utworzenie Krajowej Informacji Skarbowej, czyli organu zapewniającego jednolite informacje o przepisach. Ma ona wydawać bardziej spójne niż dziś interpretacje tych przepisów. Jednak według nowej koncepcji nie będzie już wydzielonego urzędu dla dużych przedsiębiorców ani asystentów dla tych najmniejszych.

Integracja służb skarbowych z celnymi nie będzie łatwa. Zaprotestowały związki zawodowe celników, które plany MF określiły jako „demontaż Służby Celnej". W kwietniu br. Sławomir Siwy, szef związku Celnicy PL, w liście do premier Beaty Szydło napisał: „Należy [...] zweryfikować w praktyce, na ile współpraca i konsolidacja systemów informatycznych potwierdzi wzrost dochodów budżetowych i ewentualnie w przyszłości rozważyć dalszą konsolidację z zachowaniem odrębności poszczególnych organów". Podkreślał, że celnicy mają na tyle specyficzne zadania, że powinni pozostać odrębną służbą. Nie bez znaczenia są też ich uprawnienia socjalne i emerytalne jako służby mundurowej.

Nawet jeśli rząd porozumie się z celnikami, to i tak integracja nie będzie łatwa. Trzeba będzie poddać jej w sumie niemal 500 jednostek organizacyjnych: 380 urzędów skarbowych, 20 urzędów dla dużych podatników, 16 izb skarbowych, 16 urzędów kontroli skarbowej, 45 urzędów celnych i 16 izb celnych. Łącznie pracuje w nich ponad 55 tys. urzędników.

PEŁNA WERSJA RANKINGU (PDF)

Najbardziej przyjazne urzędy (PEŁNY RANKING)

Pozostało 98% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Konsumenci
Jest nowy wyrok TSUE w polskiej sprawie. Upraszcza procesy frankowiczów
Materiał Promocyjny
Zwinny, wyrazisty i dynamiczny. SUV, który bryluje na europejskich salonach
Prawo karne
Marian Banaś składa doniesienie do prokuratury na Elżbietę Witek
Prawo dla Ciebie
Od dzisiaj możemy obniżyć rachunek za prąd. Trzeba spełnić jeden warunek
Prawo karne
Jest wyrok Sądu Najwyższego ws. symulacji zabójstwa abp. Jędraszewskiego
Materiał Promocyjny
THE FUTURE OF FINANCE
Praca, Emerytury i renty
Ogłoszono listę 10 najbogatszych emerytów w Polsce
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej