W przypadku stłuczek i drobnych uszkodzeń często wystarczy jedynie telefon lub przesłanie zdjęć do ubezpieczyciela. Dzięki temu wypłata pieniędzy z polisy następuję po maksymalnie czterech dniach od zdarzenia. Jak wynika z badania ARC Rynek i Opinia przeprowadzonego dla „Rz", w przypadku polis autocasco przy wyborze ubezpieczyciela bardzo ważna dla kierowców jest sprawność likwidacji. Dlatego właśnie rośnie trend uproszczonej formy likwidacji szkód, w której często wystarczy jedynie oświadczenie klienta przez telefon.
- W I kwartale tego roku w ramach tzw. szybkiej ścieżki likwidacji rozpatrzyliśmy 22 proc. wniosków o wypłatę odszkodowania z AC, podczas gdy w analogicznym okresie ubiegłego roku było to 16 proc. Umożliwiło to wypłacenie odszkodowania klientom nawet w ciągu do 3-4 dni od momentu zgłoszenia szkody – mówi Wojciech Groblewski, wicedyrektor likwidacji szkód w Liberty Direct.
- W szkodach komunikacyjnych z ubezpieczenia OC pojazdu uproszczona likwidacja polega na maksymalnym ograniczeniu wymaganej dokumentacji, a głównym celem jej stosowania jest skrócenie czasu likwidacji szkody o połowę w porównaniu do standardowej procedury likwidacji – mówi Tomasz Borowski, rzecznik prasowy Compensy. Jak wynika ze statystyk firmy, od stycznia liczba szkód komunikacyjnych z OC zlikwidowanych w uproszczonej procedurze wzrosła o 88 proc., w przypadku AC o ponad połowę. - Takie rozwiązanie jest korzystne dla klientów ze względu na znacznie krótszy czas likwidacji i jednocześnie pozwala ubezpieczycielom na optymalizację kosztów likwidacji szkód – dodaje Borowski.
Uproszczone procedury działania stają się coraz bardziej powszechne, i są szczególnie chętnie stosowane przez firmy w okresach zwiększonego napływu szkód. - Są naturalnym sposobem na zagospodarowanie nadwyżki zgłoszeń przy niezmieniających się zasobach personalnych – zwraca uwagę Angelika Wydra, zastępca dyrektora w Departamencie Likwidacji Szkód Masowych Generali.
Jak przyznaje Allianz, większa część uproszczonej likwidacji to szkody wynikające z polis OC. - Planujemy objęciem tym sposobem likwidacji większej liczby szkód. Zależy nam na wzroście wolumenu do 20 proc. udziału szkód likwidowanych w sposób uproszczony w ogólnej liczbie szkód. W tej chwili jest to około 14 proc. – mówi Beata Wójcik, rzecznik Allianz. Ten sposób likwidacji jest dedykowany osobom decydującym się na kosztorysowe rozliczenie szkody, wypłatę odszkodowania na własny rachunek bankowy i naprawę pojazdu systemem gospodarczym.