Ministerstwo Rozwoju i Finansów przygotowało projekt nowej ustawy o dystrybucji ubezpieczeń, która zastąpi dotychczasowe przepisy o pośrednictwie ubezpieczeniowym. Ma on na celu implementację do krajowego porządku prawnego przepisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady z 20 stycznia 2016 r.- czytamy w uzasadnieniu do projektu.
Ustawodawca zaznaczył, że jednym z podstawowych celów dyrektywy jest zwiększenie poziomu ochrony klientów zawierających umowy ubezpieczenia. Środkiem do tego jest m.in. zapewnienie odpowiedniej informacji o produkcie oraz dostawcy. Przede wszystkim proponuje się wprowadzenie ogólnej klauzuli, aby dostawca ubezpieczeń postępował uczciwie, rzetelnie i profesjonalnie, zgodnie z najlepiej pojętym interesem swoich klientów - czytamy w projekcie.
Dyrektywa zabrania wynagradzania dostawców w sposób, który mógłby być zachętą do rekomendowania klientowi konkretnego produktu ubezpieczeniowego w sytuacji, gdy dystrybutor mógłby zaoferować inny produkt, który lepiej odpowiadałby potrzebom klienta.
- W konsekwencji proponuje się, aby sposób wynagradzania dystrybutora ubezpieczeń oraz osoby, przy pomocy której dystrybutor ubezpieczeń wykonuje czynności agencyjne lub czynności brokerskie, nie mógł odbywać się w sposób sprzeczny z obowiązkiem działania w najlepiej pojętym interesie swoich klientów, w szczególności aby wynagrodzenie oparte na wynikach sprzedaży nie mogło być zachętą do proponowania klientowi określonego produktu - czytamy w uzasadnieniu do projektu.
Dyrektywa szczegółowo określa informacje, które muszą być przekazane klientowi przed zawarciem umowy ubezpieczenia, po to by wyeliminować ewentualne konflikty interesów.